اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز (Endometriosis)  یک بیماری زنانه نسبتا شایع است براساس برخی از آمار 9 – 12 درصد زنان در جهان به بیماری اندومتریوز مبتلا هستند . این بیماری در سنین باروری خانم ها گریبان گیر آن ها می شود .

یک نفر از ده نفر با رحم اندومتریوزی به دنیا می آیند . اندومتریوز یک بیماری است که بیرون از رحم ایجاد می شود . زمان تشخیص بیماری اندومتریوز به طور متوسط دوازده سال به طول می انجامد .

اندومتریوز

اندومتریوز

علائم بیماری اندومتریوز

یکی از سوالات رایج که ذهن عموم افراد را به خود مشغول ساخته این است که، چطور بفهمیم مبتلا به اندومتریوز هستیم . علائم محتمل این بیماری عبارتنداز:

  • ضعف
  • درد
  • نفخ شکم
  • ورم
  • حساسیت
  • تهوع و استفراغ
  • مشکلات دفع
  • سابقه خانوادگی
  • رابطه جنسی دردناک

اما اندومتریوز چیست و چطور ایجاد می شود ؟

اندومتریوز به وضعیتی گفته می شود که در آن آندومتر که لایه پوشاننده رحم است در نواحی خارج رحم رسوب و ظاهر می شود . این ضایعات در زمان قاعدگی تحت تاثیر تغییرات هورمونی رشد کرده و در نهایت دچار خونریزی می شود . در واقع این ضایعات همان مکانیزم دیواره رحم را بر روی اعضای دیگر از خود بروز می دهد . روده ها، مثانه و لایه پوشاننده لگن که به آن صفاق گفته می شود از بخش های هستند که آن ضایعات برای آن ها تشکیل می شود . این رخدادها عوارضی مانند: التهاب و چسبندگی را در ناحیه لگن ایجاد می کنند که در نهایت می تواند باعث ایجاد درد در خانم و ناباروری شود .

تشخیص اندومتریوز

تشخیص اندومتریوز به خاطر تشابه علائم با سایر بیماری ها دشوار است با این حال معاینه دقیق و بیان روشن علائم به تشخیص کمک می کند . گاهی برای تشخیص بیماری انجام سونوگرافی یا MRI ضروری است اما این شیوه ها ضایعات کوچک اندومتریوز را نشان نمی دهد . تشخیص قطعی اندومتریوز لاپاراسکوپی است .

سونوگرافی مهر ایرانیان با استفاده از روش های تشخیصی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144232838 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان اندومتریوز با لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک جراحی جزئی است که در آن برش های کوچکی بر روی شکم ایجاد می شود تا از این طریق ابزارهای لاپاراسکوپی را داخل شکم وارد کنند، این ابزار پروب نامیده می شود در انتهای پروب ها منبع نوری قرار گرفته که ضایعات را برای پزشک واضح تر می کند .

درمان بیماری اندومتریوز

درمان قطعی شناخته شده ای برای اندومتریوز وجود ندارد اما راه های مثل: درمان هورمونی یا دارویی وجود دارد که می تواند علائم بیماری را تخفیف بدهد و کیفیت زندگی بیماران را بهبود ببخشد . در حال حاضر در سطوح پیشرفته این بیماری جراحی بهترین روش درمان است با جراحی ضایعات شناخته شده و از بدن خارج می شود . موفقیت جراحی به جراح بستگی دارد بنابراین به پزشک متخصصی مراجعه نمایید که تجربه و مهارت لازم در این زمینه را داشته باشد .

اندومتریوز از هر ده زن یک نفر را مبتلا می کند شما اگر به این بیماری مبتلا هستید می توانید با آن مبارزه کنید و این بیماری را جدی بگیرید . درد ناشی از این بیماری را جدی بگیرید در صورتی که به علت درد شدید قاعدگی و دردهای لگنی نمی توانید در محل تحصیل و یا کار خود حاضر شوید و یا انجام فعالیت های روزانه شما تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است هرچه زودتر برای تشخیص بیماری و درمان خود اقدام نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین سونوگرافی در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان :

بیوپسی پستان

ماموگرافی

سونوگرافی NT

سونوگرافی چهار بعدی

پاسخ

نوزده + هفت =