بهترین سونوگرافی

بهترین سونوگرافی

امروزه افراد برای اطلاع بیشتر از بیماری خود و یا زنان باردار برای اطلاع از وضعیت جنین خود، روش های مختلفی را انجام می دهند. از جمله این روش ها انجام سونوگرافی است که با تجویز پزشک انجام می شود. وجود بهترین سونوگرافی برای کمک به این گروه از افراد مستلزم داشتن بهترین دستگاه های سونوگرافی با بیشترین دقت می باشد. در این مقاله به معرفی ویژگی های بهترین سونوگرافی می پردازیم.

بهترین سونوگرافی چه ویژگی هایی دارد؟ بهترین سونوگرافی چه تجهیزاتی باید داشته باشد؟  در این مقاله به توضیح هر یک از موارد می پردازیم.

بهترین سونوگرافی

برای شناخت بهترین سونوگرافی نیاز است تا با نحوه انجام سونوگرافی آشنا شد تا بتوان بهترین سونوگرافی را تشخیص داد.

در ابتدا شرح مختصری از سونوگرافی را بیان می کنیم، سپس به توضیح ویژگی های بهترین سونوگرافی می پردازیم.

سونوگرافی

یکی از روش هایی است که به پزشک در تشخیص و درمان بیماری ها کمک می کند. مدالیته های تشخیص متفاوتی وجود دارد که به پزشک در این تشخیص کمک می کند مانند آزمایش ها، سی تی اسکن، ام ار آی و سونوگرافی.

هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. سونوگرافی هم به طبع دارای مزایا و معایب متعددی است.

مزایای سونوگرافی نسبت با مابقی روش های تشخیصی در این است که اشعه التراسوند مورد استفاده در این روش برای بدن هیچ گونه عارضه ای را به همراه ندارد 

مزایای سونوگرافی 

یکی از بهترین مزایای سونوگرافی نسبت به عکس برداری و سی تی اسکن این است که هیچ گونه اشعه مضری برای بدن ندارد.

نحوه انجام سونوگرافی 

در هنگام انجام سونوگرافی با آن پروب هایی که شما در زمان انجام سونوگرافی، پزشک در دست می گیرد، یک امواج التراسوندی را از خود ساطع می کند. این امواج التراسوند وارد بدن می شود، به بافت های بدن برخورد می کند، براساس آن که بافت ها چه اثری بر روی امواج التراسوند ها دارند و برگرداندن امواج التراسوند به خود پروب، بر اساس ماهیت و ساختار بافت ها چه باشد، تغییراتی را در امواج التراسوند ایجاد می کند. و این دستگاه سونوگرافی بر اساس آن تغییراتی که این بافت های ایجاد کرده اند، یک سری تصویر را به ذهن می دهد که پزشک می تواند تشخیص بدهد که این بافت ها و اندام ها دچار تغییرات پاتولوژیک و یا بیمار گونه ای شده اند و یا خیر.

معایب سونوگرافی 

یکی از معایبی که دستگاه سونوگرافی دارد این است که نمی تواند احشای توخالی مثل روده و معده را به پزشک نشان دهد.

ولی به غیر از این مورد می توان تمام اندام های تو پر بدن را مثل کلیه، کبد، تخمدان، کیسه صفرا، رحم، پستان ها ، بافت نرم بدن و داخل عروق را می توان به راحتی با سونوگرافی رنگی و یا کالر داپلر مطلع شده و تغییرات بیمار گونه ای را که در داخل بدن ایجاد شده را تشخیص داد. بدون آن که اقدام تهاجمی برای تشخیص انجام داده شود و بافت بدن باز شده باشد. به طور مثال اگر یک توده ای در ناحیه پستان و یا ناحیه پروستات وجود داشته باشد، بدون آن که برش جراحی زده شود و یا تیروئید در ناحیه گردن را برش زد، تا به توده داخل تیروئید دسترسی داشته باشد، می توان با سونوگرافی از داخل این اندام ها مطلع شد. همچنین در خصوص تشخیص خوش خیم و یا بدخیم بودن توده ها می توان به راحتی به کمک علم سونوگرافی نظر داد.

انواع مختلف سونوگرافی

1- سونوگرافی رنگی یا کالری داپلر 

سونوگرافی انواع مختلف دارد، سونوگرافی کالرداپلر یا سونوگرافی رنگی وضعیت عروقی داخل بافت و این که میزان جریان داخل عروق به چه صورت است را به راحتی نشان می دهد.

سونوگرافی به طور کلی هیچ گونه گرمایی در بدن به خودی خود ایجاد نمی کند و در دوران جنینی، برای جنین هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال سونوگرافی داپلر را متخصصان می گویند ممکن است، استفاده از این نوع از سونوگرافی تا حدودی گرمای جزئی در بافت بدن ایجاد کند. بنابراین دوران جنینی، اجازه استفاده از سونوگرافی داپلر وجود ندارد. در صورت تشخیص تپش قلب جنین و با موارد این چنینی در دوران جنینی نمی توان از کالر داپلر استفاده کرد. زیرا بر اساس مطالعات انجام شده در این حوزه ممکن است این میزان گرمای تولیدی که در بافت اتفاق می افتد، در هنگام استفاده در دوران جنینی ممکن است به بافت هایی که در حال تقسیم سلولی هستند، مشکل ساز شود.

در غیر این صورت سونوگرافی های دیگری که ذکر می شود که در دوران باردرای برای جنین مضر است شایعه بوده و هیچ ضرری برای جنین ندارد.

آیا می دانستید با انجام سونوگرافی NT می توانید از چهره جنین تصویر برداری 3 بعدی و 4 بعدی انجام دهید و در آلبوم خاطرات خود نگه دارید؟

2- سونوگرافی 3 بعدی و 4 بعدی 

نوع دیگری از سونوگرافی وجود دارد به نام اسم سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی که براساس دور و یا نزدیک بودن بافتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، انتخاب می شود. به طور مثال برای صورت جنین نیز از این نوع از سونوگرافی استفاده می شود. در این نوع از سونوگرافی زمانی که امواج التراسوند ارسال شده و به پروب بر می گردد، دستگاه این امواج را آنالیز می کند و بر اساس اطلاعات و بافت های دورتر و یا نزدیک تر بودند، تصویری را در اختیار پزشک می گذارد.

به طور مثال برای تصویری از صورت جنین و تشخیص می توان یک سری از آنومالی ها که با سونوگرافی آنومالی دو بعدی به راحتی قابل تشخیص نیست مانند شکاف کام را با سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی تشخیص داد.

برای استفاده از سونوگرافی های 3 بعدی و 4 بعدی می توانید به سونوگرافی خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

بهترین سونوگرافی

سوالات متداول سونوگرافی 

از جمله سوالاتی که برای افراد پیش می آید این است که ژلی که بر روی پروب زده می شود و بین پروب و بدن فرد قرار می گیرد، برای چه موردی استفاده می شود؟

همانطور که گفته شده در حین انجام سونوگرافی برای تشخیص احشای توخالی امکان استفاده از سونوگرافی وجود ندارد. مثلا نمی توان با سونوگرافی داخل معده را چک نمود. علت این امر این است که امواج التراسوند به یک ناحیه ای می رسند که داخل آن هواست و این امواج دیگر به پروب بر نمی گردد تا بتوان در این ناحیه کار تشخیصی انجام داد. به همین دلیل هوا، کیفیت این امواج التراسوند را که از پروب ساطع می شود را که می خواد وارد بدن شود، خیلی پایین می آورد. به خاطر همین، برای انجام سونوگرافی از ماده ای که این امواج را به راحتی از پروب به بدن انتشار دهد، استفاده می شود. این ماده، ژل مایعی است که در هنگام سونوگرافی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از مقالات مرتبط

سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی

راه های ارتباطی با مهرایرانیان

کانال تلگرام 

اینستاگرام 

شماره های تماس

02144232838 – 02144255503 – 02144255504

پاسخ