حاملگی مولار

حاملگی مولار چیست ؟

حاملگی مولار یا حاملگی کاذب ، یکی از مسائلی است که گاهی اوقات در سنین مختلف اتفاق می افتد ؛ در این زمان ، زنان تصور می کنند ، باردار هستند ؛ در صورتی که چنین نیست و آنان دچار حاملگی کاذب شده اند. ( سونوگرافی )

حاملگی مولار

احتمال بروز حاملگی مولار در چه افرادی بیشتر است ؟

  • بانوان جوان بین 13 الی 18 سال
  • خانم های بالای 35 سال
  • بانوانی که سابقه حاملگی کاذب داشته اند.
  • خانم هایی که سقط های مکرر داشته اند.

حاملگی کاذب چگونه رخ می دهد ؟

حاملگی کاذب ، به دو صورت کامل و جزئی اتفاق می افتد ، به این صورت که در حاملگی مولار کامل ، جنین تشکیل نمی شود ؛ اما در حاملگی مولار جزئی ، تخم های بارور شده ، رشد غیر طبیعی خواهند داشت و در نهایت ، زنده نمی مانند .

حاملگی طبیعی ، شامل 46 کروموزوم می باشد که این تعداد کروموزوم ها به طور مساوی از پدر و مادر تشکیل شده است ؛ ولی آنچه در حاملگي مولار ، مشاهده می شود تنها کروموزوم ها از پدر بوده و به شکلی دیگر رشد خواهند داشت که در چنین وضعیتی ، بافت نرمال از جنین وجود ندارد و کیسه تشکیل شده به صورت خوشه انگور است ؛ نوع دیگری از حاملگي مولار به صورت جزئی ، است که در آن تعداد کروموزوم ها به دو برابر می رسد.

علائم حاملگی مولار

در این نوع حاملگی ، فرد علائمی مانند بارداری طبیعی دارد ؛ اما بعد از مدت زمانی ، فرد دچار خونریزی زیادی خواهد شد که به صورت پیوسته یا به طور نامنظم می باشد که رنگ آن ، قرمز روشن یا قهوه ای خواهد بود .

در مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان ، تمام سونوگرافی ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و با بالاترین دقت انجام می شود ؛ برای مشاوره و تعیین وقت با شماره های 02144232838 – 02144255503 – 02144255504 تماس بگیرید.

از دیگر علائم تشخیص این بیماری که ممکن است ، برای فرد رخ دهد :

  1. حالت تهوع یا استفراغ شدید
  2. گرفتگی یا متورم شدن شکم
  3. افزایش حجم ادرار
  4. بزرگ شدن رحم به سرعت
  5. و از این قبیل موارد

تشخیص حاملگي مولار

سونوگرافی ، یکی از بهترین روش های تشخیصی است که با انجام آن ، حاملگی مولار به طور حتم مشخص می گردد ؛  در حین سونوگرافی ، حاملگی کاذب به صورت یک توده داخل رحمی خالی از اعضای جنین مشاهده می شود ؛ در این وضعیت ، یک جفت بسیار بزرگ در داخل رحم مشاهده می شود که اندازه آن نسبت به رحم نامتناسب می باشد.

نتیجه گیری

سونوگرافی ، یکی از روش های تشخیصی سریع ، ارزان و در دسترس می باشد ؛ لذا بهتر است در صورت مشاهده هر گونه علائم فوق سریعا به متخصص رادیولوژی مراجعه نمایید ؛ زیرا مراجعه دیر هنگام می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

پاسخ