سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی ،یکی از سونوگرافی هایی است که در دوران بارداری برای مادر تجویز می شود ،این سونوگرافی د ر هفته 18 الی 20 بارداری انجام می شود  . در واقع می توان گفت سونوگرافی آنومالی را می توان  در نیمه دوم بارداری  انجام داد  و  با کمک آن وضعیت کلی جنین ،از جمله وضعیت قرار گیری  ،دست ها ،صورت و… را مورد بررسی قرارمی گیرد .

تمام سونوگرافی هایی که در دوران بارداری تجویز می شود ،کمک بسیار فراوانی در سلامت مادر و جنین  در 9  ماه بارداری دارد. سونوگرافی آنومالی می تواند تمام اختلالات جنین را تشخیص دهد تا اقدامات لازم صورت گیرد .

سونوگرافی-آنومالی

مراحل آمادگی برای سونوگرافی آنومالی

بیشتر افراد این سوال را از رادیولوژیست دارند ،که آیا برای انجام سونوگرافی آنومالی نیاز است مثانه پر باشد ،باید گفت برای انجام این  سونوگرافی باید حداقل 36 انس آب  ،قبل از انجام سونوگرافی بنوشید  ،برای اکثریت مادران باردار  این مورد سخت و مشکل است  ،هر چه قدر مایع بیشتری در مثانه وجود داشته باشد می تواند به روند تشخیص صحیح پزشک کمک بیشتری داشته باشد

چه مواردی در طی سونوگرافی آنومالی مورد بررسی قرار می گیرد

  • تشخیص برای  احتمال بارداری دوقلویی
  • بررسی تمام موارد برای سلامت جنین ،از جمله ،ساختار کلی سر و مغز  و مشکلا مغزی که گاهی نادر نیز می باشند .
  • بررسی های  لازم برای تشخیص لب شکری بودن جنین
  • بررسی ستون فقرات جنین ،این بررسی می تواند تضمین دهد که تمامی استخوان ها  و ستون فقرات جنین سالم  می باشد .
  • بررسی قلب جنین از نظر دریچه  ها و نرمال بودن ضربان قلب جنین
  • بررسی مواردی مثل خون بند ناف ،جفت و مایع آمنیوتیک
  • شمارش تعداد انگشتان دست و پاهای جنین
  • بررسی سلامت کلیه ها و معده  در جنین

رادیولوژیست در سونوگرافی آنومالی تمام مواردی که می توان به سلامت کودک مرتبط باشند را مورد بررسی قرار می دهد ،همچنین روند رو به بهبود رشد جنین نیز در  این سونوگرافی  مورد ارزیابی قرار می گرید .

در نتیجه می توان  گفت والدین با انجام سونوگرافی آنومالی در نیمه دوم بارداری احتمال بروز تمام اختلالات از جمله وجود نقص در دست ها و پاها ،وجود نقص در لوله های عصبی ،آنانسفالی و …را در جنین بررسی می کنند .

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان

غربالگری در دوران بارداری

سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی مهر ایرانیان

پاسخ

1 + 19 =