سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان یک روش تشخیصی غیر تهاجمی، بدون درد و عارضه می باشد .

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی لگن در خانم ها

شامل بررسی رحم، تخمدان ها، لوله های رحمی، عروق داخل لگنی و بررسی از نظر وجود توده و ضایعات فضا گیر داخل لگنی است . باز هم مثانه پر نقش مهمی در تشخیص دارد و باعث وضوح تصویر رحم و تخمدان ها می شود . لوله های رحمی که وظیفه انتقال تخمک از تخمدان ها به رحم را به عهده دارند در حالت عادی و طبیعی در سونوگرافی دیده نمی شوند و فقط در مواردی که اتساع غیرطبیعی پیدا کرده باشند قابل رویت هستند .

در اکثر موارد سونوگرافی لگن خانم ها از روی شکم انجام می شود و در صورتی که نیاز به بررسی دقیق تر داشته باشد، سونوگرافی از راه مجرای تناسلی (واژینال) درخواست می شود .

کاربرد سونوگرافی رحم و تخمدان

از سونوگرافی رحم و تخمدان به منظور بررسی بیماری ها و درمان ناباروری زنان استفاده می شود . با استفاده از سونوگرافی رحم و تخمدان می توان زمان دقیق تخمک گذاری و بلوغ تخمک را تشخیص داد .

سونوگرافی رحم و تخمدان به منظور ارزیابی شکل رحم و ناحیه قرارگیری آن، اندازه رحم و تخمدان، ارزیابی ضخامت رحم، بررسی و اطلاع دقیق از وجود کیست یا توده در رحم و لوله های فالوپ، بارداری خارج از رحم و بررسی شکل مثانه مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه در خصوص تشخیص بیماری ها به کمک سونوگرافی رحم و تخمدان می پردازیم .

تشخیص کیست تخمدان

یکی از شایع ترین بیماری های که با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص است کیست تخمدان می باشد . در معاینه و انجام سونوگرافی اندازه و نوع کیست مشخص می گردد .

کیست تخمدان عبارت است از عدم تعادل در هورمون جنسی زنان و به عبارت دیگر تجمع مایع در داخل تخمدان است . تخمدان ها در حالت عادی تقریبا به اندازه یک بادام هستند و هر ماه اتفاقی که می افتد یک تخمک رشد می کند و اطراف آن یک مایع جمع می گردد و وقتی به سایز مشخصی می رسد می ترکد و تخمک را آزاد می کند وقتی این اتفاق نمی افتد این مایع تجمع پیدا می کند و تبدیل به کیست تخمدان می شود . کیست های تخمدان اکثرا بی علامت هستند به خصوص در زنان زیر 50 سال اکثر این کیست های تخمدان خوش خیم هستند و اندازه کیست مهم است .

تشخیص سرطان تخمدان

برای تشخیص زودرس لازم است تمامی خانم ها سالانه به پزشک مراجعه نمایند . تحت معاینات پزشکی، تست پاپ اسمیر و سونوگرافی رحم و تخمدان قرار بگیرند .

سلول های تخمدانی با رشد غیر طبیعی و تبدیل شدن به سلول های بدخیم بستری مناسب برای ایجاد سرطان تخمدان هستند . طبق بررسی های به عمل آمده سرطان تخمدان، انواع متفاوتی را از جهت شدت درگیری و سرعت پیشرفت بیماری، در برمی گیرد .

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان با درد های شکمی ناگهانی توسط پزشک صورت می گیرد. برای اینکه بروز این عارضه حدود بیست درصد در دوره بارداری اتفاق می افتد در درجه اول پزشک تست بارداری را تجویز می کند. پس از آن مواردی نظیر سونوگرافی رحم و تخمدان و لاپاراسکوپی به تشخیص قطعی این بیماری کمک می کند .

در مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان تمام سونوگرافی ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و با بالاترین دقت انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با مرکز سونوگرافی خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.
تشخیص فیبروم رحم

میوم یا فیبروم های رحم توده های خوش خیم شایعی هستند، که خوشبختانه احتمال بدخیمی آن بسیار نادر و نزدیک به صفر است . فیبروم یک بافت خوش خیم از جنس بافت رحم است که معمولا چهل تا پنجاه درصد زنان در سنین باروری به این مشکل مبتلا هستند . از روش های مناسب برای تشخیص این بیماری می توان استفاده نمود که یکی از این روش ها انجام سونوگرافی رحم و تخمدان می باشد . باید توجه داشت که این بیماری اصولا دارای علائم خاصی نمی باشد .

تشخیص حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم با آزمایش خیلی ساده و انجام سونوگرافی تشخیص داده می شود که آیا این بارداری، داخل رحم و یا خارج از رحم رخ داده است . اگر حاملگی خارج از رحم را بتوانیم خیلی زود تشخیص دهیم بسیار راحت با استفاده از یکسری داروها و بدون عمل جراحی قابل درمان است .

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

قبل از انجام هر گونه سونوگرافی بهتر است پزشک خود را از وجود بیماری ها مطلع سازید .

برای انجام سونوگرافی رحم و تخمدان پر بودن مثانه لازم است زیرا پر بودن مثانه کمک به مشاهده تصویری با وضوح بالا می نماید . اما در زنان باردار تا هفته دوازده بارداری باید این اصل رعایت شود و در ماه های بالاتر بارداری نیازی به رعایت این امر نیست .

نتیجه گیری

سونوگرافی یک روش تشخیصی و تصویر برداری دقیق، بدون هیچ گونه اشعه، کاملا بدون عارضه می باشد . در صورتی که برخی از علائم بیماری ها را در خود مشاهده کردید، بهتر است ابتدا به کمک سونوگرافی رحم و تخمدان به بررسی و ارزیابی آن ها پرداخت سپس در صورت ابتلا به هر گونه بیماری به فکر درمان بود . لذا برای مشاوره با سونوگرافی مهر ایرانیان می توانید با شماره های با شماره های 0214423283802144255504  تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام سونوگرافی مهر ایرانیان مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین سونوگرافی در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان:

سونوگرافی دوران بارداری

ماموگرافی

بیوپسی پستان

One thought on “سونوگرافی رحم و تخمدان

  1. ساناز - ژانویه 21, 2019 در 5:29 ب.ظ

    سلام خسته نباشید خانم دکتر کسی که اگر سرطان دهانه رحم داشته با سونوگرافی رحم و تخمدان می شه تشخیص داد ؟ سرطان دهان هرحم می تونه ارثی هم باشه ؟ لطفا جواب بدید . مرسی

    پاسخ

پاسخ

3 × یک =