سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد

رایج ترین روش تشخیص بیماری کبدی سونوگرافی می باشد . روش های تشخیصی هر روز در حال پبشرفت است . بیماری کبدی همانند مرض دیابت نوعی بیماری خاموش به حساب می آید و اخیرا در جامعه بسیار شیوع پیدا کرده است. باید بگویم که رسوب چربی نوعی ارتشا چربی در بافت کبد می باشد که اصطلاحا به آن کبد چرب گفته می شود . در این مقاله قصد داریم به مطالب ذیل بپردازیم .

 • نکات قبل از سونوگرافی کبد
 • تفسیر سونوگرافی کبد
 • سونوگرافی کبد چگونه است
 • قبل از سونوگرافی کبد و کیسه صفرا
 • سونوگرافی کبد چرب چگونه است
 • گزارش سونوگرافی کبد
 • تفسیر نتایج سونوگرافی کبد
 • هزینه سونوگرافی کبد
سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد اولین روش برای تشخیص بیماری های کبد، خصوصا سرطان کبد می باشد . این آزمایش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد یک تصویر از یک قسمت از بدن انجام می شود. سونوگرافی کبد برای نشان دادن رشد های غیر طبیعی در کبد بیمار استفاده می شود.
اسکنر سونوگرافی دارای یک میکروفون است که امواج صوتی را خاموش می کند. امواج صوتی از اندام های داخل بدن خود، گزاف گویی می کنند در نتیجه این امواج توسط میکروفون برداشته می شوند. میکروفون به یک رایانه وصل می شود. این موج می تواند امواج را به یک تصویر تبدیل کند . سونوگرافی کبد کاملا بدون درد برای فرد انجام می شود .

انوع روش های تشخیصی بیماری کبد

کبد چرب و انواع آن

دو نوع چربی در خون داریم که عبارت است از : کلسترول و تری گلیسرید می باشد . در مواقعی که تری گلیسرید در قسمت سیتوپلاسم سلول های کبدی تجمع پیدا می کند این روند سبب بیماری کبد چرب می شود و بسته به شدت و مقدار این تجمع درجات متفاوتی از این ارتشا به وجود می آید . رسوب چربی در کبد به دو دسته تقسیم می شود و آن رسوب ناشی از مصرف الکل است اما انواع دیگری از کبد چرب غیر الکلی هم وجود دارد .

علل بروز بیماری کبد چرب

یکی از عوامل اصلی این بیماری دیابت های مقاوم به انسولین می باشد . بعد از دیابت سندرم های متابولیک است در صورتی که به هر دلیلی که بدن دچار اختلال در سوخت و ساز بدن شود این رسوب و تجمع تری گلیسرید اتفاق می افتد . زمانی که بیش از حد از یکسری داروهای خاص استفاده شود این مصرف نادرست موجب این بیماری می شود یا انواع هپاتیت های ویروسی مانند نوع a,b,c می تواند در فرآیند این بیماری منجر به کبد چرب شود . انواع رژیم های که بدون مشورت و تجویز پزشک انجام می شود خود می تواند عامل این بیماری باشد . وراثت در شیوع این بیماری نقش بسیار کمی دارد .

شیوع کبد چرب

در صورتی که کل جمعیت را در نظر بگیریم، میزان شیوع بیماری کبد چرب حدود پانزده درصد است  ولی اگر همراه بقیه موارد باشد این آمار تغییر خواهد کرد به طور مثال اگر همراه با مصرف الکل باشد از پانزده به چهل و پنج درصد افزایش پیدا خواهد کرد . در صورتی که افراد با افزایش چربی خون مواجه باشند این میزان به هفتاد و پنج درصد می رسد . در موارد چاقی باز به همین میزان می باشد اما موردی که خیلی این آمار را بالا می برد چاقی همراه با الکل است که میزان شیوع و ابتلا به کبد چرب را به نود و پنج درصد می رساند که خیلی آمار بالایی می باشد .

نکات قبل از سونوگرافی کبد

بهتر است از مصرف غذاهای چرب در روز قبل خودداری کنید . در بیشتر حالات پزشک توصیه می کند که حتما ناشتا باشید، اما در بعضی از موارد هم نیاز به ناشتا بودن فرد نمی باشد . مصرف مایعات، مثل آب، چای و … بلامانع می باشد .

چگونگی انجام سونوگرافی کبد

در این مرحله پزشک دستگاه سونوگرافی کبد را بر پوست بیمار فشار می دهد و آن امواج را اسکن می کند . اسکن روی صفحه نمایش ظاهر می شود . سپس گزارش به متخصص شما ارسال می شود. اگر GP شما برای تست ارسال شود، نتایج برای جراحی فرستاده خواهد شد . سونوگرافی کبد از پنج دقیقه تا حدود نیم ساعت زمان لازم دارد . یک اسکن سونوگرافی یک روش بسیار امن است که تقریبا بدون هیچ گونه خطایی برای فرد انجام می شود .

رایج ترین روش تشخیص بیماری کبدی سونوگرافی می باشد . روش های تشخیصی هر روز در حال پبشرفت است.  بیماری کبدی همانند مرض دیابت نوعی بیماری خاموش به حساب می آید و اخیرا در جامعه بسیار شیوع پیدا کرده است. سونوگرافی مهر ایرانیان با استفاده از روش های تشخیصی مجهز به بررسی عارضه ها و جهت بررسی بیماری کبدی به سونوگرافی کبد می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144232838 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

دلایل انجام سونوگرافی کبد

 • ارزیابی کلیه ها
 • بررسی کبد
 • کیسه صفرا
 • پانکراس
 • طحال
 • آئورت شکمی

نقش روش های تصویربرداری و سونوگرافی در تشخیص این بیماری چیست؟

بیماری های کبد مستثنا از دیگر بیماری دستگاه گوارش و سایر قسمت های دیگر بدن نیست . حتما باید این را در نظر بگیریم که روشی که برای تشخیص در بیمار استفاده می کنیم اولا مقرون به صرفه باشد، در دسترس باشد و بتوانیم سریع انجام دهیم و در عین حال کمترین میزان ضرر را داشته باشد .

در راس این روش های تشخیصی سونوگرافی قرار دارد . یکی از راه های تشخیصی مقایسه بافت کبد با دیگر قسمت های بدن می باشد . در مورد بقیه روش ها، سی تی اسکن و ام آر آی هم روش های مقایسه ای وجود دارد . البته یک روش جدید بنام فیبرواسکن است که بیشتر پزشکان گوارش از آن استفاده می شود که آن هم یک نوعی از سونوگرافی است که با امواج ماوراصوت کار می کند و به همین شکل آن امواج را به داخل کبد می فرستند و بسته به میزان سختی بافت کبد تشخیص نوع و شدت ضایعه را می دهد .

سونوگرافی کبد به چه دلیل در افراد انجام می شود ؟

در طی انجام سونوگرافی امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از کبد شما ایجاد می کنند. این تصاویر می توانند هر گونه تغییر در کبد شما از جمله رشد سرطان را نشان دهد . افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد هستند، ممکن است هر 6 ماه یکبار سونوگرافی کبد به آن ها توصیه شود .

پیشنهاد می شود در افراد بالای چهل سال و افرادی که عوامل ریسک ابتلا به این بیماری کبدی را دارند بهتر است سالی یکبار از روش سونوگرافی که یک روش در دسترس تر و کم هزینه تر است استفاده شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سونوگرافی خوب در غرب تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان

سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی آنومالی

رادیولوژی دیجیتال

ماموگرافی

پاسخ

9 + هشت =