سونوگرافی کلیه یک روش از تصویربرداری است ، که تقریبا هیچ ضرری برای بدن ندارد ؛ زیرا از اشعه ایکس استفاده نمی شود. امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج فراصوتی و در واقع صدا هستند و چون فراکانس بالایی دارند ، قابل شنیدن نیستند. با این حال خاصیت صوت را دارند و با برخورد به موانع منعکس می شوند. 

سونوگرافی کلیه

وظایف کلیه در بدن

 • برقراری تعادل در مواد درون خون
 • با کمک ادرار مایعات اضافی در خون را دفع می کند.
 • با تولید اریتروپویتین به تشکیل سلول های قرمز خون کمک کند.
 • وظیفه تنظیم فشار خون در بدن را دارد.

سونوگرافی کلیه

در صورتی که فرد دچار ناراحتی و عارضه ای در نواحی مثانه و حالب گردد، پزشک انجام سونوگرافی را تجویز می کند. همچنین گاهی بنا بر بررسی اندازه، شکل و یا محل کلیه، سونوگرافی انجام می شود. امروزه سونوگرافی نقش پر رنگی در درمان بیماری ها دارد و می توان با کمک سونوگرافی به راحتی تومور، آبسه، انسداد و یا عفونت در کلیه ها را تشخیص داد و برای در مان هر چه سریعتر اقدام کرد.

چگونه برای سونوگرافی کلیه آماده شویم ؟

آماده شدن برای سونوگرافی به پیش اقدام خاصی نیاز ندارد. الزامات اولیه شامل نوشیدن حداقل 2.5 لیوان آب یا مایعات رقیق ، یک ساعت قبل از روند می باشد. علت انجام این اقدام این است ، که سونوگرافی کلیه در واقع یک سونوگرافی مثانه نیز محسوب می شود و پزشک به تصاویر مثانه ، نیز قبل و بعد از خالی شدن آن نیاز دارد. نیازی نیست که برای انجام سونوگرافی کلیه ، ناشتا باشید.

نحوه انجام سونوگرافی کلیه

برای انجام سونوگرافی ، بیمار بر روی تخت معاینه دراز می کشد و پزشک متخصص ژل خاصی را بر روی ناحیه خارجی شکم بر روی پوست بیمار قرار می دهد سپس پروپ سونوگرافی بر روی اندام بیمار قرار می دهد. این دستگاه می تواند توسط سیمی به دستگاه مرکزی سونوگرافی متصل شود و امواج را به بدن منتقل کند و بازتابش این امواج توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می شود.

سونوگرافی کلیه

متخصص رادیولوژی دستگاه را روی پوست حرکت می دهد تا قسمت های مختلف کلیه را از زوایای مختلف فوقانی، داخلی، تحتانی و خارجی بررسی کند این تصاویر در همان زمان بر روی مانیتور قابل دیدن هستند.

بعد از سونوگرافی کلیه چه اتفاقی می افتد ؟

هیچ محدودیتی در خصوص رژیم غذایی یا فعالیت بعد از سونوگرافی وجود ندارد. شما باید برای دریافت و شنیدن نتیجه تجزیه و تحلیل آزمایش خود ، به پزشک معالج تان مراجعه کنید. در این مراجعه ، مراحل بعدی مراقبت مورد بحث قرار می گیرد.

خطرات سونوگرافی

سونوگرافی هیچ خطری را به همراه ندارد. از آن جایی که در این روند از امواج صوتی به جای پرتو برای تولید تصاویر استفاده می شود ، سونوگرافی در مقایسه با تصویر برداری های اشعه X ، برای بیماران و تکنسین تصویر برداری ، روندی کاملاً بی خطر می باشد. موقعیت های خاصی از قبیل چاقی و گاز شکم ، گاهی تاثیر گذاری سونوگرافی را محدود می کند.

دریافت نتایج

پزشک نتایج سونوگرافی را برای شما مرور می کند. اگر نتیجه تست غیر عادی باشد ، پزشک انجام تست های بیشتر را تجویز می کند.

در صورت اضطرار ، نتایج سونوگرافی در مدت زمان کوتاه تری آماده می شود. معمولا نتایج مستقیماً در اختیار بیمار یا خانواده او در زمان انجام تست ، قرار داده می شود.

بعد از سونوگرافی کلیه

شما بعد از سونوگرافی ، به مراقبت خاصی نیاز ندارید. می توانید رژیم و فعالیت های نرمال خود را دوباره از سر بگیرید ؛ مگر اینکه پزشک دستور دیگری را برای شما تجویز نموده باشد. پزشک دستورالعمل هایی را بر حسب موقعیت شما در اختیارتان قرار می دهد.​

سونوگرافی کلیه

مراحل بعدی

قبل از توافق به انجام تست ، حتماً در خصوص اطلاع از موارد زیر اطمینان حاصل کنید :

 1. نام تست یا روند
 2. علت انجام تست یا روند
 3. نتایج مورد انتظار از تست و معنی آنها
 4. خطرات و مزایای روند و تست
 5. عوارض جانبی یا مشکلات احتمالی مربوط به روند یا تست
 6. محل و زمان انجام تست
 7. فرد مسئول اجرای تست و واجد شرایط بودن او
 8. رویداد های احتمالی در صورت عدم انجام تست
 9. تست ها یا روندهای جایگزین برای سونوگرافی کلیه
 10. زمان و چگونگی دریافت نتیجه تست
 11. هزینه انجام تست​

علل انجام سونوگرافی کلیه

یکی از دلایل انجام سونوگرافی برای بررسی اندازه، شکل کلیه و اندام های مرتبط و اطراف کلیه مانند مثانه و حالب است.

با انجام سونوگرافی می توان بیماری های کلیه و اندام های اطراف آن نظیر: کیست، سنگ کلیه، حالب، تومور، آبسه، انسداد، تجمع مایع و عفونت را تشخیص داد. سونوگرافی کلیه برای کمک نمونه برداری از یک بافت به منظور تخلیه مایع از کیست و آبسه کلیه است.

انواع سونوگرافی از کلیه

 • سونوگرافی آلتراسوند
 • سونوگرافی از کلیه و دستگاه ادراری
 • سونوگرافی داپلر

سونوگرافی دستگاه ادرای

دستگاه اداری متشکل از دو کلیه، دو حالب، مثانه و پیشابراه نیز می باشد. عمدتا قسمت های مختلف دستگاه اداری با سونو قابل مشاهده است. ولی حالب های طبیعی به دلیل قطر بسیار کم در سونوگرافی قابل مشاهده نمی باشند.

سونوگرافی کلیه

کاربرد سونوگرافی دستگاه ادرای

 1. بزرگ شدن کلیه ها ناشی از گرفتگی با سنگ و یا توده ها
 2. بررسی تومورها
 3. کیست ها
 4. آبسه های کلیه
 5. بررسی پروستات
 6. بررسی مثانه
 7. ارزیابی اندازه کلیه در بیماران پیوند کلیه

هزینه سونوگرافی

هزینه سونوگرافی کلیه بر اساس تعرفه تعیین شده در نظان سلامت کشور می باشد.