مفهوم غربالگری

مفهوم غربالگری

آزمایش غربالگری شامل غربالگری در مرحله اول بارداری و غربالگری در مرحله دوم می باشد ،این آزمایش در بازهای زمانی مشخص و مختلفی انجام می شود . هدف از انجام این تست ،این است که مادران را از دسته ای از نقایص و سندرم ها حفظ کند .بعد از انجام آزمایش غربالگری مادران در گروه های پرخطر و کم خطر دسته بندی می شوند .

این آزمایش در ماه های خاصی از بارداری برای مادر تجویز می شود.آزمایش غربالگری به میزان قابل توجهی از استرس دوران بارداری می کاهد ،غربالگری بیشتر برای بررسی ابتلا به سندرم داون،سندرم ادوارد ،سندرم پاتو انجام می شود و می توان نقایص لوله های عصبی را با کمک آن تشخیص داد . علاوه بر موارد ذکر شده می توان از آن در بر آورد بیماری های زیر نیز استفاده کرد

  • بیماری ایکتیوزیس
  • بیماری SLOS
  • بررسی احتمال ابتلا مادر به بیماری مسمومیت بارداری

مفهوم-غربالگری

نکات مهم در رابطه با غربالگری

در حقیقیت نمی توان گفت آزمایش غربالگری یک  تشخیص است ،این آزمایش تنها می تواند مشخص کند که آیا یک مادر در مرحله بارداری پر خطر وجود دارد یا کم خطر .

با انجام آزمایش غربالگری شما نمی توانید به طور حتم مطمئن باشید که جنین شما سالم به دنیا می آید ،زیرا این آزمایش به تنهایی برای بررسی یک سری از نقایص خاص در جنین کار آمد دارد .

کاندیدای غربالگری چه افرادی هستند ؟

سندرم ها و نقایص در جنین  حتی ممکن است بدون هیچ گونه سابقه ژنتیک نیز ظاهر شود در نتیجه می توان گفت که این تست به تمام  مادران باردار در زمان های خاص  توصیه می شود .

غربالگری مرحله اول بارداری

غربالگری مرحله اول بارداری با نام غربالگری سه ماه اول نیز شناخته شده است ،این تست در هفته 11 تا 13 بارداری انجام می شود . در طی انجام این غربالگری سندرم داون و سندرم پاتو و همچنین سندرم ادوارد بررسی می شود .به منظور انجام این آزمایش نیاز است تا یک سونوگرافی NT برای بررسی ضخامت پشت گردن جنین و آزمایش خون انجام شود .

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان

ماموگرافی

غربالگری در دوران بارداری

رادیولوژی

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی مهر ایرانیان

پاسخ

13 − 7 =