چسبندگی جفت

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت یک بیماری جدی است که در دوران بارداری رخ می دهد. زمانی که رگ های خونی در درون رحم بسیار عمیق می شوند، چسبندگی جفت را به وجود می آورند.
جفت، عضو رو به رشدی در رحم در دوران بارداری است که اکسیژن و مواد غذایی را به جنین منتقل می کند و مواد زائد و اضافی را از آن دور می کند. جفت مملو از خون است که به دیواره رحمی چسبیده و از طریق بند ناف به جنین وصل شده است.
جفت بعد از تولد نوزاد از رحم خارج می شود. اما اگر چسبندگی جفت اتفاق بیفتد، قسمتی یا کل جفت به دیواره متصل باقی می ماند. این عارضه می تواند خونریزی واژینال را در سه ماهه سوم بارداری و کاهش ویا افزایش شدید خون پس از زایمان ایجاد کند.
مادرانی که در طول بارداری دارای عارضه چسبندگی جفت می باشند، باید سریع به پزشک زنان وزایمان مراجعه کنند و سونوگرافی های  تجویز شده را برای بررسی مشکلات انجام دهند . چنانچه این عارضه درمان نشود، مجبور به زایمان زودرس می شوند و اگر بعد از زایمان خونریزی آنان کنترل نشود، عمل هیسترکتومی را برای رفع این عارضه انجام می دهند.

علائم چسبندگی جفت

چسبندگی جفت معمولا در طول بارداری علائمی ندارد، گرچه خونریزی واژینال ممکن است در سه ماهه سوم بارداری اتفاق بیفتد.

چسبندگی-جفت
علل چسبندگی جفت

چسبندگی جفت با یک نقص در اندومتر، که معمولا ایجاد زخم پس از زایمان سزارین، عمل های رحمی یا زخم های رحمی همراه است . این عارضه باعث می شود که جفت در عمق دیواره رحم رشد کند. با این حال گاهی اوقات چسبندگی جفت بدون سابقه جراحی در رحم مادران دیده می شود.
• جراحی انجام شده رحمی: اگر مادران سابقه سزارین یا جراحی در رحم داشته باشند، در معرض خطر ابتلا به آدنوکارسینوما قرار دارند. خطر چسبندگی جفت با افزایش تعداد عمل های جراحی در رحم افزایش می یابد.
• محل قرار گیری جفت: چنانچه جفت کاملا یا جزئی از دهانه رحم را بپوشاند یا در قسمت پایین رحم واقع شده باشد، مادران باردار در معرض چسبندگی جفت قرار می گیرند.
• سن مادران در بارداری : چسبندگی جفت در مادران بالای 35 سال و مادران زیر 20 سال بیشتراتفاق می افتد.
• برخی از بیماری های رحمی: صدمه یا زخم ایجاد شده در رحم، خطر چسبندگی جفت را بالا می برد. از جمله:

تومورها و فیبروم های رحمی

• بیش از یک زایمان: این عارضه خطر ابتلا به چسبندگی جفت را در بارداری افزایش می دهد.
• کورتاژ کردن
شایان ذکر است مادرانی که عارضه چسبندگی جفت داشته باشند، چنانچه زود درمان و رفع نشود، سلامت خود یا نوزادشان در خطر خواهد بود.

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان

غربالگری در دوران بارداری

سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی مهر ایرانیان

پاسخ

سه × یک =