چسبندگی جفت

عارضۀ چسبندگی جفت چیست ؟

چسبندگی جفت ، یک بیماری جدی است که در دوران بارداری ، زمانی که رگ های خونی درون رحم بسیار عمیق می شوند ، رخ می دهد.

جفت ، عضو رو به رشدی در رحم در دوران بارداری است که اکسیژن و مواد غذایی را به جنین منتقل می کند و مواد زائد و اضافی را از آن دور می کند. جفت مملو از خون است که به دیواره رحمی چسبیده و از طریق بند ناف به جنین وصل شده است. در حالت عادی ، جفت پس از تولد نوزاد باید از رحم خارج شود ؛ اما در مواقعی قسمتی یا کل آن باقی می ماند ؛ در این زمان گفته می شود ، چسبندگي جفت رخ داده است.

چسبندگی جفت

مادرانی که در طول بارداری دارای عارضه چسبندگی جفت می باشند ، باید سریع به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنند و سونوگرافی های تجویز شده را برای بررسی مشکلات انجام دهند ؛ چنانچه این عارضه درمان نشود ، مجبور به زایمان زودرس می شوند و اگر بعد از زایمان خونریزی آنان کنترل نشود ، عمل هیسترکتومی برای رفع این عارضه انجام می شود.

علائم چسبندگی جفت چیست ؟

چسبندگي جفت ، معمولا در طول بارداری علائمی ندارد ، گرچه خونریزی واژینال ممکن است در سه ماهه سوم بارداری اتفاق بیفتد.

علل چسبندگي جفت چیست ؟

چسبندگی جفت ، با یک نقص در اندومتر که معمولا موجب ایجاد زخم پس از زایمان سزارین ، عمل های رحمی یا زخم های رحمی می شود ، همراه است ؛ این عارضه باعث می شود که جفت در عمق دیواره رحم رشد کند ، با این حال گاهی اوقات چسبندگي جفت ، بدون سابقه جراحی در رحم مادران دیده می شود.

تومورها و فیبروم های رحمی

  • بیش از یک زایمان : این عارضه خطر ابتلا به چسبندگی جفت را در بارداری افزایش می دهد.
  • کورتاژ کردن

شایان ذکر است مادرانی که عارضه چسبندگي جفت داشته باشند ، چنانچه زود درمان و رفع نشود ، سلامت خود یا نوزادشان در خطر خواهد بود.

پاسخ