کیست سینه

کیست سینه

کیسه های پر مایع موجود در پستان را کیست سینه می گویند. این کیست ها باعث تغییر حجم و سایز سینه می شوند. همه کیست های ایجاد شده در سینه، عامل سرطانی نمی باشند. درصد ابتلای خانم ها به این عارضه بیشتر از آقایان می باشد، اما آقایان نیز به آن دچار می شوند.

علائم کیست سینه

تومور در سینه همراه با درد، ظاهر می شود. اندازه آن با توجه به چرخه قاعدگی متفاوت می باشد.
• وجود توده ای گرد و متحرک در سینه
• درد در هنگام لمس کردن سینه (قبل از سیکل قاعدگی)
• بزرگ شدن سایز سینه قبل از سیکل قاعدگی
• کوچک شدن سینه بعد از سیکل قاعدگی

کیست-سینه
انواع کیست های سینه

کیست ریز یا میکروکیست‌ها: کیست هایی هستند که با دست قابل لمس نمی باشند و فقط با اشعه و ماموگرافی قابل شناسایی خواهند بود.
کیست بزرگ یا ماکروکیست‌ها: این کیست ها بزرگ بوده و قطر آن بین 3 تا 5 سانتی متر می باشد، که به بافت های مجاور خود فشار وارد می نماید، در نتیجه درد و ناراحتی در سینه ایجاد می کند.

علل کیست سینه

علت قطعی و نهایی برای ابتلا به این عارضه هنوز ناشناخته و نامعلوم می باشد، اما برخی از استروژن های زائد و اضافی بدن که بافت سینه را تحریک می‌ کنند، باعث به وجود آمدن کیست در سینه می شوند. کیست ‌ها از تورم در بافت سینه ایجاد می شوند. علت این تورم در واقع افزایش سلول‌های غدد شیری و رشد بافت فیبروز در آن می باشد. وقتی کیست‌ های بزرگ ‌تر ایجاد می‌ شوند، که این بافت ها رشد زیادی کرده باشند و مانع از خروج ترشحات از مجرای غده شده باشند. این توده‌ها معمولا در لمس با دست تکان می خورند و درد کوچکی ایجاد می کنند.
کیست در خانم ها قبل از یائسگی و در سنین 35 تا 50 سال بسیار شایع است، اما این عارضه ممکن است در هر سنی رخ دهد.
باید گفت که اگر این کیست ها خوش خیم باشند، اغلب در سن یائسگی به صورت خودکار ناپدید می شوند، و نیاز به درمان ندارند.

درمان کیست سینه

اگر کیست ظاهر شده بزرگ و دردناک باشد، بایستی با جراحی بافت های سرطانی را خارج کرد، اما اگر کوچک و بی عارضه باشد، نیاز به درمان ندارد و همراه با مصرف برخی از داروها رفع می شوند.

برخی از مطالب مفید ،مهر ایرانیان سونوگرافی خوب در غرب تهران

بیوپسی پستان

سونوگرافی سینه

آیا بیوپسی پستان درد دارد

سونوگرافی سینه

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی مهر ایرانیان

پاسخ