زمان مطالعه: 5 دقیقه

راجع به سونوگرافی کلیه چه می دانید ؟ برای انجام این پروسه باید به کجا مراجعه کنید ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی پرسش ها را بدست آورید. این فرایند یک روش از تصویربرداری پزشکی است ، که تقریبا هیچ ضرری برای بدن ندارد ؛ زیرا از اشعه ایکس استفاده نمی شود. امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج فراصوتی و در واقع صدا هستند و چون فراکانس بالایی دارند ، قابل شنیدن نیستند. با این حال خاصیت صوت را دارند و با برخورد به موانع منعکس می شوند. برای انجام این نوع تصویربرداری می توانید به مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران مراجعه فرمایید. همچنین این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با این پروسه تهیه شده که خوب است تا پایان آن را بخوانید.

 

سونوگرافی کلیه - سونوگرافی مهر ایرانیان

وظایف کلیه در بدن

 • برقراری تعادل در مواد درون خون
 • با کمک ادرار مایعات اضافی در خون را دفع می کند.
 • با تولید اریتروپویتین به تشکیل سلول های قرمز خون کمک کند.
 • وظیفه تنظیم فشار خون در بدن را دارد.

سونوگرافی کلیه

در صورتی که فرد دچار ناراحتی و عارضه ای در نواحی مثانه و حالب گردد، پزشک انجام سونوگرافی را تجویز می کند. همچنین گاهی بنا بر بررسی اندازه ، شکل و یا محل کلیه ، تصویربرداری اولتراسوند انجام می شود. امروزه سونوگرافی نقش پر رنگی در تشخیص و درمان بیماری ها دارد و می توان با کمک آن به راحتی تومور ، آبسه، انسداد و یا عفونت در کلیه ها را تشخیص داد و برای درمان هر چه سریعتر اقدام کرد. چنانچه این فرایند تشخیصی در یک مرکز سونوگرافی خوب در غرب تهران به انجام رسد ، درصد درست بودن نتایج بدست آمده نیز تضمین می شود.

چگونه برای سونوگرافی کلیه آماده شویم ؟

آماده شدن برای سونوگرافی به پیش اقدام خاصی نیاز ندارد. الزامات اولیه شامل نوشیدن حداقل 2.5 لیوان آب یا مایعات رقیق ، یک ساعت قبل از روند می باشد. علت انجام این اقدام این است ، که سونوگرافی کلیه در واقع یک سونوگرافی مثانه نیز محسوب می شود و پزشک به تصاویر مثانه ، نیز قبل و بعد از خالی شدن آن نیاز دارد. نیازی نیست که برای انجام تصویربرداری پزشکی از کلیه ها ، ناشتا باشید.

نحوه انجام سونوگرافی کلیه

برای انجام این فرایند ، بیمار بر روی تخت معاینه دراز می کشد و پزشک متخصص ژل خاصی را بر روی ناحیه خارجی شکم ، بر روی پوست بیمار اعمال نموده و سپس پروپ سونوگرافی بر روی اندام بیمار قرار می دهد. این دستگاه می تواند توسط سیمی به دستگاه مرکزی سونوگرافی متصل شود و امواج را به بدن منتقل کند. بازتابش این امواج توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می شود.

 

سونوگرافی کلیه - سونوگرافی مهر ایرانیان

 

طی سونوگرافی کلیه ، بهترین متخصص رادیولوژی ، دستگاه را روی پوست حرکت می دهد تا قسمت های مختلف کلیه را از زوایای مختلف فوقانی ، داخلی ، تحتانی و خارجی بررسی کند. این تصاویر در همان زمان بر روی مانیتور به نمایش گذاشته می شوند.

بعد از انجام تصویربرداری اولتراسوند از کلیه چه اتفاقی می افتد ؟

هیچ محدودیتی در خصوص رژیم غذایی یا فعالیت بعد از سونوگرافی کلیه وجود ندارد. شما باید برای دریافت و شنیدن نتیجه تجزیه و تحلیل آزمایش خود ، به پزشک معالج تان در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران مراجعه کنید. در این مراجعه ، مراحل بعدی مراقبت مورد بحث قرار می گیرد. شما بعد از انجام سونوگرافی کلیه در تهران ، به مراقبت خاصی نیاز ندارید. می توانید رژیم و فعالیت های نرمال خود را دوباره از سر بگیرید ؛ مگر اینکه پزشک دستور دیگری را برای شما تجویز نموده باشد. پزشک دستورالعمل هایی را بر حسب موقعیت شما در اختیارتان قرار می دهد.​

خطرات سونوگرافی

سونوگرافی هیچ خطری را به همراه ندارد. از آن جایی که در این روند از امواج صوتی به جای پرتو برای تولید تصاویر استفاده می شود ، سونوگرافی در مقایسه با تصویر برداری های اشعه X ، برای بیماران و تکنسین تصویربرداری ، روندی کاملاً بی خطر می باشد. موقعیت های خاصی از قبیل چاقی و گاز شکم ، گاهی تاثیر گذاری سونوگرافی را محدود می کند.

دریافت نتایج

پزشک نتایج سونوگرافی کلیه را برای شما مرور می کند. اگر نتیجه تست غیر عادی باشد ، ایشان انجام تست های بیشتر را تجویز می کند. در صورت اضطرار ، نتایج سونوگرافی در مدت زمان کوتاه تری آماده می شود. معمولا نتایج مستقیماً در اختیار بیمار یا خانواده او در زمان انجام تست ، قرار داده می شود.

 

سونوگرافی کلیه - سونوگرافی مهر ایرانیان

اطلاعات مورنیاز پیرامون تست های بعد از سونوگرافی کلیه :

قبل از توافق به انجام تست ، حتماً در خصوص اطلاع از موارد زیر اطمینان حاصل کنید :

 1. نام تست یا روند
 2. علت انجام تست یا روند
 3. نتایج مورد انتظار از تست و معنی آنها
 4. خطرات و مزایای روند و تست
 5. عوارض جانبی یا مشکلات احتمالی مربوط به روند یا تست
 6. محل و زمان انجام تست
 7. فرد مسئول اجرای تست و واجد شرایط بودن او
 8. رویداد های احتمالی در صورت عدم انجام تست
 9. تست ها یا روندهای جایگزین برای سونوگرافی کلیه
 10. زمان و چگونگی دریافت نتیجه تست
 11. هزینه انجام تست​

علل انجام سونوگرافی کلیه

یکی از دلایل انجام سونوگرافی برای بررسی اندازه ، شکل کلیه و اندام های مرتبط و اطراف کلیه مانند مثانه و حالب است. با انجام سونوگرافی در مرکز مهر ایرانیان در غرب تهران ، می توان بیماری های کلیوی و اندام های اطراف آن نظیر: کیست ، سنگ کلیه ، حالب ، تومور ، آبسه ، انسداد ، تجمع مایع و عفونت را تشخیص داد. سونوگرافی کلیه برای کمک نمونه برداری از یک بافت به منظور تخلیه مایع از کیست و آبسه کلیه است.

سونوگرافی کلیه

انواع سونوگرافی از کلیه

تصویربرداری پزشکی از کلیه ها انواع مختلفی دارد که تمامی آن ها در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران نیز به انجام می رسند :

 • سونوگرافی اولتراسوند
 • سونوگرافی از کلیه و دستگاه ادراری
 • سونوگرافی داپلر

سونوگرافی دستگاه ادراری

دستگاه ادراری متشکل از دو کلیه ، دو حالب ، مثانه و پیشابراه نیز می باشد. عمدتا قسمت های مختلف دستگاه اداری با سونو قابل مشاهده است. ولی حالب های طبیعی به دلیل قطر بسیار کم در این پروسه قابل مشاهده نمی باشند.

 

سونوگرافی کلیه - سونوگرافی مهر ایرانیان

کاربرد سونوگرافی دستگاه ادراری

 1. بزرگ شدن کلیه ها ناشی از گرفتگی با سنگ و یا توده ها
 2. بررسی تومورها
 3. کیست ها
 4. آبسه های کلیه
 5. بررسی پروستات
 6. بررسی مثانه
 7. ارزیابی اندازه کلیه در بیماران پیوند کلیه

هزینه سونوگرافی

هزینه سونوگرافی کلیه بر اساس تعرفه تعیین شده در نظام سلامت کشور می باشد. بنابراین برای انجام سونوگرافی کلیه در تهران با مراجعه به بهترین مرکز تصویربرداری پزشکی در غرب تهران ، می تانید از هزینه مطلع گردید.