زمانی که آزمایش های دیگر نشان می دهند که احتمال سرطان سینه در شما وجود دارد، نیاز به بیوپسی پستان می باشد. احتیاج به بیوپسی به معنی ابتلا به سرطان پستان نیست. بیوپسی پستان  تنها راهی است که می تواند سرطان سینه را  پیدا کند. در طی بیوپسی رادیولوژیست سلول ها را از منطقه مشکوک حذف می کند تا بتواند در آزمایشگاه این سلول های را مورد بررسی قرار دهد  که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر. مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان با تجهیزات پیشرفته ماموگرافی ، خدماتی در زمینه غربالگری و پیگیری بیماران سرطانی ارائه می کند.

بیوپسی پستان

بیوپسی چیست ؟

بیوپسی یا همان تکه برداری یا نمونه برداری،یک آزمایش پزشکی است که به صورت سرپایی توسط متخصص رادیولوژی زیر دستگاه سونوگرافی انجام می گیرد و بدین ترتیب پزشک بدون انجام جراحی تهاجمی و خونریزی و بخیه از ماهیت توده داخل بدن آگاه می شود.

چرا بیوپسی پستان انجام می شود ؟

بررسی توده های پستان از نظر سرطانی بودن ، هدف اصلی انجام نمونه برداری پستان می باشد. در مواردی که پزشک با معاینه فیزیکی یا لمس سینه ها ، متوجه وجود توده در آن ها شود و یا نتایج تست هایی چون ماموگرافی ، سونوگرافی سینه یا MRI ، حاوی موارد مشکوکی باشد ، انجام بیوپسی سینه از جانب پزشک برای بیمار تجویز می شود. ممکن است علاوه بر حس کردن توده ، در اثر مشاهده تغییرات زیر در سینه ها ، پزشک انجام نمونه برداری سینه را تجویز نماید :

 1. ایجاد فرو رفتگی یا گودی در نوک سینه
 2. ترک خوردن پوست سینه یا پوسته پوسته شدن آن
 3. خروج ترشحات خونی از نوک سینه

بیوپسی پستان

بیماری های خوش خیم سینه

سرطان پستان یک نوع بیماری است که عده ای زیادی ازمردان و زنان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما بروز در مردان بسیار نادر است، به طور کلی یک بیماری است که سلول های آلوده را رشد و تغییر می دهد و از کنترل خارج می کند. این امر دومین علت مرگ در خانم ها است. انواع سرطان سینه در خانم ها متفاوت هستند.

در کار بالینی به وجود آمدن یک توده قابل لمس جدید در پستان یا یک ضایعه پستانی در ماموگرافی شایع است . با اینکه نگرانی زیادی در مورد خطر سرطان وجود دارد ،اکثر توده های پستانی  و سایر شکایات مربوط به پستان خوش خیم هستند.

روش های متعددی برای افتراق ضایعات خوش خیم از ضایعات بدخیم پستان در دسترس است ،از جمله معاینه بالینی ،ماموگرافی ،سونوگرافی ، بیوپسی با سوزن مرکز دار ، بیوپسی باز پستان و آسپیراسیون با سوزن ظریف . تنها عامل خطر در 75 درصد  از زنانی که مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شده اند ،سن بالا بوده است . معاینه بالینی پستان مهم است ،با این حال اکثر توده های پستانی باید به کمک پرتونگاری بررسی شوند  و ضایعات توپر نیاز به بیوپسی دارند تا بدخیمی در آن ها رد شود .

تشخیص های افتراقی سرطان پستان

 • کیست
 • آبسه
 • سرطان اولیه پستان
 • تومور فیلودس
 • پاپیلوم
 • کالاکتوسل
 • ضربه
 • گره داخل پستانی
 • اسکار
 • نکروز چربی
 • گره های فیزیولوژیک طبیعی
 • فیبرو آدنوم

بیوپسی پستان

ارزیابی تشخیصی

برای اثبات خطرات زمینه ای ،اطلاعات مربوط به شرح حال را جمع آوری کنید . این اطلاعات شامل سن ،وضعیت قاعدگی ،تعداد  بارداری ،سابقه خانوادگی ،نتایج بیوپسی قبلی و مصرف هورمون های خارجی است . معاینه بالینی پستان باید بر موارد زیر دلالت داشته باشد ،اندازه تخمینی ،محل ،قابلیت حرکت و قوام و همچنین تورفتگی پوست  می توانند دلیل بر بررسی های بیشتر شود ،بررسی های بیشتر با کمک سونوگرافی و ماموگرافی  و در صورت لزوم بیوپسی انجام می شود .

ارتباط سن بیمار با ارزیابی های تشخیصی

در صورتی که سن بیمار بیشتر از 35 سال باشد ،سونوگرافی یا آسپیراسیون یا سوزن ظریف برای اینکه تعیین شود آیا ضایعه کیستی است یا توپر . اما اگر سن بیمار کمتر از 35 سال باشد در مرحله اول باید ماموگرافی تشخیصی صورت گیرد ،اگر ضایعه ظاهرا خوش خیم باشد که در ماموگرافی دیده نمی شود . آنگاه سونوگرافی اندیکاسیون دارد تا معین شود آیا ضایعه کیستی است یا توپر .

 

 

انواع سرطان سینه

 1. سرطان غیر تهاجمی : در مورد سرطان غیر تهاجمی، سلول هایی سرطانی که در سینه بدون عملکرد، قرار می گیرند. اغلب این سلول های سرطانی خوش خیم هستند.
 2.  سرطان عفونی یا تهاجمی: شایع ترین نوع سرطان پستان است. سلول های سرطانی از کانال های شیر شروع می شوند و سپس دیواره چسب را به وسیله سیستم لنفاوی و خون به بافت چربی سینه گسترش می دهند.
 3.  غدد لنفاوی: این نوع سرطان پستان بسیاررایج است. از غدد تولید کننده شیر شروع می شود و در سایر قسمت های بدن گسترش می یابد.
 4.  سرطان پستان التهابی: این نوع سرطان بسیارنادراست و به وضوح بر روی پوست بیرونی پستان مشخص می شود و رنگ آن قرمز می شود ، سلول های سرطانی مانع بین عروق لنفاوی و پستان می شوند و سبب آسیب جدی به شکل سینه می شود.
 5.  آسیب نوک پستان: این نوع سرطان سینه در کانال های داخلی ایجاد می شود و به طور پیوسته روی پوست نوک پستان و هاله اطراف گسترش می یابد که ممکن است منجر به خونریزی و خارش شود.

تشخیص سرطان پستان

سرطان پستان گاهی اوقات پس از رسیدن به مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود و برای درمان بسیار دیر است. بنابراین خانم های بالای 20 سال توصیه می شود تا بر روی معاینه های اولیه پستان تکیه کنند و برای افراد بالای 35 سال از ضروریات به حساب می آید.

پزشکان آزمایش های لازم برای بیماران مبتلا به سرطان پستان و یا سوء ظن از عفونت و تشخیص با برآورد نتایج حاصل از آزمایش های زیر انجام می دهند:

 •  بررسی بالینی پستان
 •  تصویربرداری یا سی تی اسکن
 •  کنترل و نظارت بر هر گونه تغییر در شکل پستان
 •  به منظور بررسی توده در زیر پوست
 •  تشخیص حضور ترشحات زرد شیری
 •  بافت و مطالعه موردی بیوپسی غدد لنفاوی (خارج کردن بخشی از بافت حاصل در سینه و قرار دادن آن زیر میکروسکوپ)
 •  معاینه سونوگرافی
 •  اسکن استخوان برای تشخیص گسترش سرطان به استخوان
 •  اسکن (PET scan )

انواع مختلف بیوپسی پستان وجود دارد.  در بعضی از  موارد بیوپستی پستان ها با کمک سوزن انجام می شود  و بعضی از برش (برش در پوست) استفاده می  کنند . هر کدام از این روش ها  جوانب مثبت و منفی دارد.

بیوپسی پستان

آمادگی برای بیوپسی پستان

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید ، یا داروی به خصوصی را مصرف می کنید ، یا نسبت به مواد بی حسی و بیهوشی دارای سابقه آلرژی یا حساسیت هستید ، قبل از انجام روند نمونه برداری از سینه ، در خصوص شرایط پزشکی تان با پزشک صحبت کنید. همچنین لازم است قبل از انجام روند بیوپسی ، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را کنار بگذارید ؛ چنانچه از این داروها استفاده می کنید ، به پزشک اطلاع دهید.

ممکن است پزشک انجام ام آر آی در حین بیوپسی پستان را برای شما تجویز کند ، در این صورت اگر در بدن شما ایمپلنت های الکترونی مانند پیس میکرها وجود دارند ، پزشک را مطلع نمایید. یکی دیگر از مواردی که لازم است در خصوص آن با پزشک صحبت کنید ، بارداری یا احتمال آن می باشد.

همراه داشتن یک سوتین مناسب در روز انجام روند ، اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از بروز التهاب و درد پس از بیوپسی ، ممکن است توسط مرکز نمونه برداری به شما کمپرس سرد داده شود ، که استفاده از سوتین مناسب ، می تواند کمک زیادی به نگه داشتن کمپرس سرد نماید.

انتخاب روش بیوپسی پستان بستگی به موارد زیر دارد:

 • تغییر حالات سینه چقدر مشکوک به نظر می رسد.
 • محدوده مشکوک در سینه ها
 • اگر بیش از یک مورد مشکوک وجود داشته باشد.

نظر پزشک

صرف نظر از نوع بیوپسی، نمونه های بیوپسی به یک آزمایشگاه ارسال می شود .به طور معمول چند روز طول خواهد کشید تا نتایج را بیابید.

 

بیوپسی آسپیراسیون سوزن (FNA)

در بیوپسی FNA، یک سوزن بسیار نازک و توخالی که به یک سرنگ وصل شده است، برای خارج کردن مقدار کمی بافت از یک منطقه مشکوک استفاده می شود. سوزن مورد استفاده برای بیوپسی FNA نازک تر از آن است که برای آزمایش خون استفاده می شود.

بیوپسی سوزن هسته

یک بیوپسی هسته با استفاده از یک سوزن بزرگتر برای نمونه گیری تغییرات پستان که  در سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI دیده می شود.

بیوپسی جراحی

در موارد نادر، جراحی برای حذف تمام یا بخشی از توده برای آزمایش مورد نیاز است. این بیوپسی جراحی یا بیوپسی  باز است. اغلب جراح کل جرم یا ناحیه غیر طبیعی و همچنین حاشیه اطراف بافت پستان طبیعی را از بین می برد.

2 نوع بیوپسی جراحی وجود دارد:

 1.     یک نمونه بیوپسی برشی  که تنها بخشی از منطقه مشکوک را حذف می کند
 2.     بیوپسی اکسینال، کل تومور یا ناحیه غیرطبیعی را از بین می برد

بسته به شرایط بیمار بهترین روش ممکن برای بیمار پیشنهاد می گردد .

پس از بیوپسی سینه

پس از انجام نمونه برداری سینه می توانید به منزل بازگشته ، و فعالیت های روزانه خود را دنبال کنید. نمونه هایی که از سینه شما تهیه شده ، برای بررسی بافت های توده های پستان از نظر سرطانی بودن ، به آزمایشگاه پاتوبیولوژی ارسال می شود و پس از چند روز ، می توانید نتیجه آن را دریافت نمایید.

برای جلوگیری از بروز عفونت لازم است ، پانسمان روی سینه خود را تعویض نموده و زخم ناشی از نمونه برداری ، را تمیز نگه دارید. دستورالعمل های لازم برای مراقبت از زخم ناحیه نمونه برداری ، توسط پزشک به شما ارائه می شود.

در صورتی که پس از بیوپسی پستان علائم زیر را مشاهده کردید ، لازم است بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید:

 • داشتن تب بالای 38 درجه
 • بروز قرمزی در ناحیه نمونه برداری
 • احساس گرما و داغی در ناحیه بیوپسی
 • خروج ترشحات چرکی یا خونی از ناحیه نمونه برداری

 

 

آیا بیوپسی پستان درد دارد؟

بعد از تشخیص وجود ضایعه از طریق سونوگرافی یا ماموگرافی در پستان بیمار، این ضایعه نیاز به انجام نمونه برداری و یا بیوپسی دارد نگرانی بیشتر بیماران این است که آیا این روش دردناک است در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، اصلا جای نگرانی نیست چون با بی حسی انجام می شود. در مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان انجام این نمونه برداری، تحت بیهوشی انجام می شود که زیاد توصیه نمی شود و مختص افرادی است که از انجام بیوپسی پستان می ترسند. توصیه ما به بیمارانی که قرار است بیوپسی پستان انجام دهند این است که اصلا نگران نباشند پروسه دردناک نیست و بعد از انجام نمونه برداری می توانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند.

توصیه های بعد از انجام بیوپسی پستان

 • توصیه می شود بعد از انجام بیوپسی به مدت 48 ساعت از استحمام خود داری کنید.
 • همچنین توصیه می شود از فعالیت های سنگین و فعالیت هایی که باعث استرس و تنش های عصبی می شود پرهیز کنید.

نتیجه بیوپسی پستان چگونه به دست می آید؟

یک متخصص آسیب شناس نمونه مورد آزمایش را بررسی می کند و یک تشخیص نهایی را ایجاد می کند. با توجه به امکانات، رادیولوژیست یا پزشک ارجاع شما، نتایج به دست آمده را با شما به اشتراک می گذارد. رادیولوژیست همچنین نتایج بیوپسی را ارزیابی خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که آسیب شناسی و یافته های تصویر برداری یکدیگر را تشریح می کنند. در برخی موارد، حتی اگر سرطان تشخیص داده نشود، ممکن است در صورت بروز خطا با یافته های تصویربرداری، بیوپسی و انواع تصویربرداری توصیه شود.

آزمایشات بعدی ممکن است ضروری باشد. پزشک شما دلیل دقیقی برای درخواست آزمایش های دیگر توضیح می دهد.  گاهی اوقات  انجام این آزمایشات به این دلیل انجام می شود که نیاز به ارزیابی بیشتر و با تکنیک های دقیق است تا نسبت به آن درمان تعیین شود. همچنین معاینه های مجدد نیز بعد از دریافت پاسخ آزمایشات ضروری است . معاینات بعدی گاهی بهترین راه برای آن است که آیا درمان صورت گرفته و یا در طول زمان تغییری در سینه ایجاد شده است یا خیر.

بیوپسی پستان

آیا بیوپسی پستان عوارض دارد؟

برخی از عوارض در بررسی تصویری بیوپسی پستان ارائه شده است. بیوپسی پستان یک روش معمول انجام شده است که نقش مهمی در تحقیق در مورد سرطان  پستان ایفا می کند. عوارض جدی مربوط به آن نادر است. شایع ترین مشکل خونریزی است که معمولا در زمان معالجه به آسانی کنترل می شود. 15 دقیقه اعمال فشار به طور معمول خونریزی شریانی را  تحت کنترل قرار می دهد.

آیا با انجام بیوپسی پستان دچار سرطان می شوید ؟

انجام بیوپسی تحت هدایت تصویر برداری ، امروزه در تمام مراکز معتبر دنیا ، به عنوان روشی بی خطر در حال انجام می باشد. تصوراتی از قبیل بدخیم شدن ضایعه خوش خیم با انجام بیوپسی ، وخیم تر شدن شرایط توده بدخیم و یا پخش شدن توده یا متاستاز ، به دلیل انجام بیوپسی هیچ گونه پایه و اساس عملی نداشته ، و مورد تائید مراکز معتبر علمی جهان نیست.

گاهی بیماران توده های سینه را به تخم مرغ تشبیه می کنند ، که سوزن زدن به آن سبب تخریب بافت توده و انتشار سلول های تومور می شود. این تشبیه کاملا نابجا است و لازم است ، به این بیماران یادآوری کنیم که روکش و کاوری که بر روی نی نیدل های بیوپسی وجود دارد ، به هیچ عنوان اجازه پخش شدن نمونه توده را در پستان نمی دهد.

بیوپسی پستان

سخن پایانی

وجود توده در سینه ، الزاما به معنی ابتلا به سرطان پستان نیست و نباید از این بابت نگرانی داشته باشید. مهمترین هدف بیوپسی پستان ، تشخیص ماهیت توده های پستان از نظر خوش خیم یا بدخیم بودن آن هاست. در بیشتر موارد توده های پستان خوش خیم بوده و در موارد اندکی ، نمونه برداری از پستان وجود سلول های سرطانی را تشخیص می دهد.

خانم ها لازم است همیشه با یک تست خودآزمایی ساده در منزل ، وجود توده در سینه هایشان را بررسی کرده و در صورت احساس توده ها ، برای بررسی های بیشتری از جمله نمونه برداری پستان ، با پزشک خود مشورت نمایند.