آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری

یکی از آزمایش های که در سال های اخیر انجام آن به خانم های باردار توصیه می شود آزمایش غربالگری است . آزمایش غربالگری جهت تشخیص اختلالات مادرزادی و برخی از مشکلات و بیماری های جنین بسیار مهم است. با انجام تست غربالگری پزشک می تواند مشکل و بیماری جنین را قبل از تولد تشخیص دهد. در این مقاله قصد داریم به مطالب ذیل بپردازیم .

  • هزینه آزمایش غربالگری
  • نمودار آزمایش غربالگری
  • اعداد نرمال آزمایش غربالگری
  • آزمایش غربالگری سه ماهه دوم
  • برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟
  • آزمایش غربالگری چگونه انجام میشود
  • رنج نرمال آزمایش غربالگری
  • تکرار آزمایش غربالگری
آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری چیست؟

همانطور که گفته شد آزمایش غربالگری یکی از مهم ترین آزمایشات لازم در دوران بارداری است. با انجام این آزمایش نوزادانی که دچار بیماری های خاص هستند توسط پزشک  تشخیص داده می شوند.

این آزمایش برای مادرانی که در خانواده خود افرادی را دارند که دچار بیماری های خاصی هستند، توصیه می شود. تا برای تشخیص سالم بودن نوزاد بررسی های لازم صورت گیرد.

آزمایش غربالگری شامل آزمایش خون و سونوگرافی NT می باشد. این مرحله از آزمایش برای سه ماهه اول بارداری است که در حالت کلی در هفته های یازده تا سیزده بارداری صورت می گیرد. غربالگری در سه ماه اول بارداری، اهمیت ویژه ای دارد زیرا باعث می شود که مادر و پزشک معالج هرچه سریع تر متوجه مشکلات جنین شوند.

انواع آزمایش های غربالگری و تشخیص سندرم دان

در مورد آزمایش غربالگری دو بار انجام می شود یکی بین هفته یازده تا سیزده و دیگری از هفته پانزده به بعد آزمایش خون انجام می شود که اولین آزمایش دبل هست و دومین آزمایش بنام کوات نامیده می شود . اگر در خانواده ای سندرم دان وجود داشته باشد در این مواقع دیگر پزشک این آزمایش ها را برای جنین انجام نمی دهد تا متوجه شوند جنین سندرم دان دارد یا خیر . این ها بعد از آزمایش غربالگری سه ماه اول، کاندید آمینوسنتز هستند که این آزمایش یک تشخیص صد در صد برای سندرم دان می باشد .

 

 

آزمایش غربالگری سه ماه اول بارداری

آزمایش غربالگری سه ماه اول بارداری شامل مراحل زیر می شود:

  • آزمایش خون

در آزمایش خون برای غربالگری میزان دو ماده در خون مادر مورد اندازه گیری قرار می گیرد، هورمون HCG و همچنین پروتئین A  این دو ماده در دوران بارداری تولید می شود.

هورمون HCG: این هورمون توسط جفت جنین تولید می شود، که میزان آن در خون بسیار مهم است و باید کنترل شود. زیرا زیاد بودن این هورمون در خون می تواند نشان دهنده ی نقص هایی در جنین باشد.

پروتئین  A:  کم بودن میزان این پروتئین در خون می تواند عاملی برای بروز نقص های مادرزادی باشد.

  • سونوگرافی NT

این سونوگرافی در حالت کلی هم زمان با آزمایشات خون انجام می گیرد، در این حالت از سونوگرافی، تلاش می شود تا ضخامت پوست پشت گردن جنین، اندازه گیری شود. ضخامت این پوست می تواند نشان دهنده سلامتی جنین باشد، به این صورت که اگر ضخامت این قسمت غیر طبیعی باشد، می تواند نشان دهنده ی برخی از نقص های مادرزادی باشد، مانند بیماری سندروم دان.

یکی از آزمایش های که در سال های اخیر انجام آن به خانم های باردار توصیه می شود آزمایش غربالگری است . سونوگرافی مهر ایرانیان با استفاده از روش های تشخیصی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144232838 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

نتایج آزمایش غربالگری در اواخر سه ماهه اول به سه دسته کلی تقسیم می شود:

کم خطر

خطر متوسط

پر خطر

اگر جواب آزمایش غربالگری مادر در دسته پر خطر باشد، به تجویز پزشک، مادر باید تحت آزمایشات دیگر قرار گیرد. آزمایشاتی مانند آمینوسنتز و نمونه برداری پرزهای جفنتی. اما اگر جواب آزمایش سه ماهه اول، خطر متوسط باشد، پزشک انجام غربالگری سه ماهه دوم را برای مادر تجویز می کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به سونوگرافی خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

زمان تشخیص سندرم دان

افزایش مایع پلی هیدرآمنیوس

غربالگری در سه ماهه دوم بارداری

سونوگرافی آنومالی

پاسخ