سونوگرافی سینه یک تکنیک تصویر برداری است که معمولاً برای مشاهده تومورها و دیگر ناهنجاری های سینه ، مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی یا اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا ، برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه ها استفاده می کند. بر خلاف اشعه X  و اسکن های CT، اولتراسوندها از تابش استفاده نکرده و برای زنان باردار و مادران در حال شیردهی ، بی خطر در نظر گرفته می شوند.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی پستان

سونوگرافی سینه یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است ، که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری های مربوط به سینه کمک می کند. این روند تشخیص ، بی خطر و بدون درد بوده و با استفاده از امواج صوتی تصاویری از سینه را تولید می کند. در سونوگرافی پستان از یک پروب کوچک ، به نام مبدل و ژل استفاده می شود. این پروب مستقیماً روی پوست قرار می گیرد و امواج صوتی با فرکانس بالا ، را از طریق ژل به بدن منتقل می نماید.

رایانه این امواج صوتی را به تصویر تبدیل می کند. در سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود. از آنجا که در سونوگرافی تصاویر در زمان واقعی تولید می شوند ، ساختار داخلی سینه به خوبی نشان داده می شود.
سونوگرافی داپلر ، یک تکنیک سونوگرافی ویژه است که حرکات در بدن را ارزیابی می کند. این قابلیت به پزشک اجازه می دهد ، تا جریان خون در وریدهای بدن را مشاهده کرده و ارزیابی نماید.

در طول سونوگرافی سینه ، سونوگرافیست یا پزشک از تکنیک های داپلر برای ارزیابی جریان یا عدم جریان خون در هر توده سینه ، استفاده می کند.

کاربردهای سونوگرافی سینه

برخی از کاربردهای رایج سونوگرافی پستان عبارتند از :

تعیین ماهیت ناهنجاری در سینه

پزشکان از سونوگرافی پستان ، برای تشخیص ناهنجاری های سینه که در طول معاینه فیزیکی قابل تشخیص نبوده است ، استفاده می کنند. این ناهنجاری ها ، می تواند شامل یک توده یا ترشحات خونی خود به خود و شفاف از نوک سینه باشد. همچنین پزشک از سونوگرافی ، برای تعیین ماهیت نمودن ناهنجاری های احتمالی مشاهده شده در ماموگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی سینه، یا ام آر آی استفاده می کند.

سونوگرافی پستان در تعیین جامد بودن یک ناهنجاری و تعیین توده غیر سرطانی یا یک تومور سرطانی بودن آن ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توده های پر از مایع مانند یک کیست خوش خیم یا یک کیست جامد ، نیز توسط سونوگرافی سینه قابل تشخیص می باشد.

غربالگری تکمیلی سرطان پستان

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری سرطان سینه است ، که با تشخیص زودهنگام ، نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را کاهش می دهد. با این وجود ، ماموگرافی قادر به تشخیص دادن همه سرطان های سینه نمی باشد. برخی از ضایعات و ناهنجاری های سینه در ماموگرافی قابل مشاهده نبوده ، یا تفسیر آنها دشوار است. در سینه های متراکم یعنی سینه هایی که مجاری ، غدد و بافت فیبری زیاد و چربی کمتری در آنها وجود دارد ، بسیاری از سرطان ها با استفاده از ماموگرافی به سختی قابل مشاهده می باشند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که سونوگرافی سینه و ام آر آی ،می تواند سرطان هایی که با ماموگرافی سینه قابل مشاهده نبوده اند را تشخیص دهد. غربالگری سونوگرافی سینه ناهنجاری هایی را که در ماموگرافی قابل مشاهده نبوده اند ، نشان می دهد. این ناهنجاری ها شامل مواردی است که گاهی به بیوپسی یا نمونه برداری سینه ، نیاز پیدا می کنند. بسیاری از ناهنجاری هایی که در غربالگری سونوگرافی سینه یافت می شود ، سرطانی نیستند و در واقع نتیجه مثبت به صورت کاذب در آنها نشان داده شده است. در صورت انجام غربالگری با ام ار آی ، سونوگرافی غربالگری مورد نیاز نخواهد بود.

 

 

کاندیدای مناسب سونوگرافی پستان

سونوگرافی سینه می تواند به عنوان ابزار غربالگری ، برای زنانی که یکی از ویژگی های زیر در آنها وجود دارد ، مورد استفاده قرار گیرد:

 • زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه ، که نمی توانند تحت آزمایش ام آر آی قرار گیرند.
 • زنان باردار یا زنانی که نباید در معرض اشعه ایکس قرار بگیرند.
 • زنان دارای سینه متراکم ، سینه های متراکم به سینه هایی اطلاق می شود ، که دارای بافت غده ای و همبند زیادی بوده و بافت چربی چندانی ندارند.

مزایای سونوگرافی سینه

 1. روشی غیرتهاجمی است و در آن ، نیاز به استفاده از سوزن یا تزریق نمی باشد.
 2. این روش معمولا برای بیمار درد و ناراحتی ایجاد نمی کند.
 3. نسبت به دیگر روش های تصویر برداری ، در دسترس تر بوده و هزینه کمتری دارد.
 4. به دلیل عدم استفاده از اشعه های مضر تصویر برداری ، سونوگرافی روشی ایمن است.
 5. تصاویر بسیار واضحی در سونوگرافی از بافت های نرم به دست می آید ، که نمی توان این تصاویر را در تصویر برداری با اشعه ایکس ، به دست آورد.
 6. از آن جایی که سونوگرافی امکان تصویر برداری در لحظه را فراهم می آورد ، وسیله ای مناسب برای هدایت سوزن های بیوپسی پستان می باشد.
 7. در زنانی که سینه های متراکمی دارند ، سونوگرافی پستان بهترین روش تشخیص ضایعات می باشد.

بیوپسی سینه با سونوگرافی پستان

هنگامی که سونوگرافی پستان یک ناهنجاری مشکوک را شناسایی می کند ، پزشک بیوپسی پستان با سونوگرافی را توصیه می نماید. از آنجا که سونوگرافی تصاویر را در زمان واقعی ارائه می دهد ، پزشکان اغلب از آن برای هدایت در روند های بیوپسی استفاده می کنند. معمولاً قبل از بیوپسی ، آزمایش سونوگرافی سینه برای برنامه ریزی این روند و تعیین ضرورت آن ، استفاده می شود.

چرا سونوگرافی سینه انجام می شود ؟

پزشک شما در صورتی که به توده کشف شده در سینه شما مشکوک باشد ، سونوگرافی سینه را انجام می دهد. سونوگرافی به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا توده ، یک کیست پر شده با مایع یا یک تومور جامد است. این همچنین به پزشک ، امکان تعیین مکان و اندازه توده را می دهد.

اگر چه یک سونوگرافی سینه را می توان برای ارزیابی یک توده در سینه انجام داد ، ولی نمی توان از آن برای تعیین سرطانی بودن توده استفاده نمود. این کار تنها در صورتی امکان پذیر است که نمونه بافت یا مایع از توده خارج شده و در آزمایشگاه ، مورد آزمایش قرار گیرد.

برای به دست آوردن یک نمونه بافت ، پزشک یک بیوپسی توسط سوزن با هدایت سونوگرافی انجام می دهد.

سپس نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. در حین انتظار برای نتیجه نمونه برداری ، نگران و وحشت زده خواهید بود ، ولی به خاطر داشته باشید که چهار یا پنج توده سینه ، خوش خیم بوده یا غیر سرطانی هستند.

سونوگرافی سینه علاوه بر استفاده برای تعیین ماهیت ناهنجاری سینه ، در زنانی که باید از تابش پرتو در آن ها خودداری شود نیز انجام می پذیرد. این موارد استفاده عبارتند از :

 • زنان زیر 25 سال
 • زنان باردار
 • زنانی که در دوره شیردهی بسر می برند.
 • زنانی که ایمپلنت سینه سیلیکون را انجام داده اند.

 

 

چگونه برای سونوگرافی سینه آماده شویم ؟

سونوگرافی سینه به آمادگی خاصی نیاز ندارد.

ولی اجتناب از استفاده از پودرها ، لوسیون ها یا دیگر لوازم آرایشی بر روی سینه ها قبل از سونوگرافی ، حائز اهمیت است. این می تواند در دقت و درستی تست ، تداخل ایجاد کند.

سونوگرافي سينه چگونه انجام می شود ؟

قبل از سونوگرافی ، پزشک سینه های شما را آزمایش می کند. وی از شما می خواهد تا از کمر به بالا لباس خود را درآورده و به پشت بر روی میز سونوگرافی ، دراز بکشید.

پزشک شما یک ژل شفاف را بر روی سینه شما می مالد. این ژل رسانا به امواج صوتی کمک می کند تا از پوست عبور کنند. سپس پزشک مبدل را  بر روی سینه شما حرکت می دهد.

مبدل ، امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال کرده و دریافت می نماید. وقتی امواج به ساختارهای داخلی برخورد کرده و بازمی گردند ؛ مبدل ، تغییرات در درجه و جهت را ثبت می کند.

این یک ثبت در زمان واقعی را از داخل سینه شما بر روی مانیتور کامپیوتر خلق می کند. اگر چیز مشکوکی یافت شد ، تصاویر متعددی گرفته می شود.

وقتی تصاویر ثبت شدند ، پزشک ژل را از روی سینه پاک می کند و می توانید لباستان را بر تن کنید.

خطرات سونوگرافی سینه چیست ؟

از آنجایی که سونوگرافی سینه به استفاده از پرتو نیازی ندارد ، هیچگونه خطری را به همراه ندارد. تست های پرتوتابی برای زنان باردار ، بی خطر در نظر گرفته نمی شوند.

سونوگرافی ، روش ترجیح داده شده برای آزمایش سینه زنان باردار می باشد. در واقع ، این تست از همان نوع امواج سونوگرافی استفاده شده برای نظارت بر رشد جنین استفاده می کند.

سونوگرافی سینه

نتایج سونوگرافي سينه

تصاویر تولید شده توسط سونوگرافي سينه ، سیاه و سفید هستند. کیست ها ، تومورها و توده های رشد کرده ، بصورت نواحی تیره در اسکن ، نمایان می شوند.

یک نقطه تیره در سونوگرافی شما ، به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان هستید. در واقع ، بیشتر توده های سینه ، خوش خیم هستند. موقعیت های متعددی وجود دارد که می تواند باعث توده های خوش خیم در سینه شود. این موقعیت ها عبارتند از :

 1. فیبروآدنوم ، یک تومور خوش خیم از بافت سینه است.
 2. سینه های فیبروکیستیک ، سینه هایی هستند که به خاطر تغییرات هورمونی ، دردناک و برآمده هستند.
 3. پاپیلوم اینتراداکتال ، یک تومور کوچک خوش خیم از مجرای شیر می باشد.
 4. نکروز چربی پستان ، بافت کبود ، مرده و آسیب دیده ای می باشد که باعث ایجاد توده می شود.
 5. اگر پزشک توده را بیابد که به تست بیشتر نیاز داشته باشد ، باید نخست MRI را انجام دهد و سپس نمونه برداری را برای برداشتن یک نمونه از بافت یا مایع ، از توده ، اجرا نماید.
 6. نتایج نمونه برداری ، به پزشک در تعیین بدخیم یا سرطانی بودن توده کمک می کند.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

یکی از ایمن ترین و بدون درد ترین روش ها ، برای تشخیص ناهنجاری های موجود در بافت سینه ، سونوگرافی پستان می باشد. با این وجود بهتر است ، این تست در زمانی که حساسیت سینه ها کمتر است ؛ یعنی یک هفته پس از اتمام چرخه قاعدگی انجام شود. در دوران PMS یا هفته قبل از قاعدگی ، سینه ها در حساس ترین حالت خود قرار دارند و همین امر سبب می شود ، انجام سونوگرافی در این زمان برای فرد آزار دهنده باشد. به همین خاطر توصیه اکثر پزشکان اینست ، که انجام سونوگرافی را به قبل از چرخه قائدگی موکول نکنید. از این رو 4 الی 8 روز بعد از اتمام قائدگی در خانم ها ، به عنوان زمان طلایی برای انجام سونوگرافی سینه شناخته می شود.

چه تفاوتی میان سونوگرافی سینه و ماموگرافی وجود دارد ؟

هنگامی که صحبت از سونوگرافی به میان می آید ، ناخواسته به سونوگرافی در زمان بارداری فکر می کنیم. ولی کاربردهای تشخیصی سونوگرافی ، بسیار فراتر از رحم می باشد و از این روش می توان ، در بسیاری از اندام های بدن استفاده کرد. هدف از انجام سونوگرافی سینه ، بررسی توپر یا توخالی بودن توده های سینه یا کیست ها ، می باشد. مشاهده موارد زیر سبب می شود ، که پزشک برای شما انجام سونوگرافی پستان را تجویز کند :

 • احساس وجود توده در سینه و یا مشاهده توده ، در لمس فیزیکی توسط بیمار یا پزشک
 • مشاهده قرمزی ، درد و یا ترشح غیر طبیعی در سینه ، در هنگام معاینه توسط پزشک
 • انجام بیوپسی پستان با هدایت سونوگرافی
 • مشاهده موارد مشکوک در نتیجه MRI
 • متراکم بودن سینه بیمار و عدم تشخیص توده ها با ماموگرافی

وجه تمایز میان سونوگرافی و ماموگرافی ، نوع اشعه ای که در تصویر برداری از سینه مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی از امواج فراصوت برای انجام تست استفاده می کند. این در حالی است که در ماموگرافی دیجیتال ، از اشعه ایکس با دوز بسیار کم استفاده می شود و در بارداری ، عدم استفاده از ماموگرافی ارجح است.

آیا انجام سونوگرافی سینه در زمان پریود دردناک است ؟

زمان انجام سونوگرافی هیچ ارتباطی با تفسیر نتیجه آن ندارد. این که پزشکان به خانم ها توصیه می کنند ، که 4 تا 8 روز پس از پایان قائدگی ، اقدام به انجام این تست نمایید ، به سبب عدم احساس ناراحتی و درد در حین انجام تست ، به دلیل حساس بودن سینه ها می باشد. انجام سونوگرافی سینه در دوران قائدگی ، برای بیمار اندکی آزار دهنده خواهد بود. پس توصیه می کنیم در این ایام ، از انجام تست خودداری کرده و انجام آن را به پایان قائدگی موکول کنید.

سونوگرافی سینه

هزینه سونوگرافی سینه

هزینه سونوگرافی سینه توسط وزارت بهداشت تعیین می شود. ولی عواملی چون مرکزی که سونوگرافی در آن انجام می شود و بیمه درمانی بیمار ، نقش بسیار مهمی در میزان هزینه پرداختی شما برای انجام روند دارند. از آن جایی که تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه بیماری ، برای درمان به موقع و افزایش شانس زندگی بیمار ، از اهمیت بسیاری برخوردار است ، لازم است برای انجام این تست و کسب نتایج دقیق ، به بهترین مرکز سونوگرافی سینه مراجعه نمایید. مرکز سونوگرافی و تصویر برداری مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران می باشد ، که با برخورداری از مجهز و پیشرفته ترین امکانات روز دنیا و کادری حرفه ای ، انواع خدمات سونوگرافی و رادیولوژی را به شما عزیزان ، ارائه می نماید.