زمان مطالعه: 2 دقیقه

غربالگری ماموگرافی

غربالگری از جمله تست هایی است که به تشخیص سرطان قبل از ظاهر شدن علائم و نشانه ها کمک می کند. این تست زمانی که سرطان در مراحل اولیه است و هنوز به سایر ارگان ها متاستاز نداده، بسیار مفید خواهد بود.

انجام تست های غربالگری و دنبال کردن مراقبت ها و شیوه های درمانی، خطر مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش می دهد. سرطان سینه از جمله سرطان های شایع در میان زنان، به خصوص بعد از سن یائسگی می باشد. در این مقاله به بررسی تست های غربالگری ماموگرافی می پردازیم.

غربالگری-ماموگرافی

معاینات بالینی و فیزیکی سینه و ماموگرافی، از جمله تست های غربالگری سرطان سینه می باشند. در خانم هایی که بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، MRI نیز انجام خواهد شد. انجام این تست ها برای  همه خانم ها ضروری است. افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به این سرطان را دارند، حتما بایستی نسبت به انجام تست های غربالگری اقدام کنند.

معاینه سینه. در این معاینه، پزشک به بررسی سینه و گره های لنفاوی زیر بغل می پردازد، تا وجود توده و یا هر گونه تغییر غیر طبیعی مشخص شود.

ماموگرافی. ماموگرافی، همان عکس برداری از سینه با اشعه ایکس می باشد. این تست، یکی از رایج ترین تست های تشخیصی سرطان سینه می باشد. در صورتی که این تست، نتایج مثبتی را نشان دهد، آزمایشات بیشتری باید انجام شود.

بیوپسی. بیوپسی یکی از قطعی ترین روش ها در تشخیص سرطان سینه می باشد. در این تست، نمونه ای از بافت سینه از ناحیه مشکوک به سرطان برداشته می شود، سپس نمونه در آزمایشگاه بررسی می گردد تا مشخص شود که آیا سلول ها سرطانی هستند یا خیر. با انجام بیوپسی، مرحله سرطان سینه نیز تعیین خواهد شد.

MRI. در این روش، تصاویری از بخش قدامی سینه، توسط امواج رادیویی و مغناطیسی ایجاد می شود. قبل از انجام MRI، ماده رنگی به بیمار تزریق خواهد شد. این روش بر خلاف سایر روش ها، از هیچ گونه اشعه ای در تولید تصاویر استفاده نمی کند.

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان سونوگرافی خوب در غرب تهران

غربالگری در دوران بارداری

سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی خوب در غرب تهران