زمان مطالعه: 9 دقیقه

سونوگرافی آنومالی یا غربالگری آنومالی جنین که به بررسی مشکلات و ناهنجارهای کلی در جنین می پردازد. در این مقاله از سایت سونوگرافی مهر ایرانیان بهترین مرکز تصویر برداری در غرب تهران قصد داریم تا شما عزیزان را با مواردی مختلفی در خصوص این نوع از سونوگرافی آشنا کنیم.

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

یکی از سونوگرافی های ضروری برای خانم های باردار در هفته هجده تا بیست و دو سونوگرافی آنومالی است که به بررسی ناهنجارهای جنینی می پردازد. در این سونوگرافی ما اندام ها، ساختارهای مغز، قلب، دست، پا و ستون فقرات را بررسی می کنیم و در صورت وجود ناهنجاری آن را تشخیص می دهیم.

انجام این پروسه یکی از ضروری ترین مواردی هست که همه ی خانم های باردار باید رعایت کنند و به صرف اینکه NT آن ها نرمال هست، نباید این سونوگرافی را انجام ندهند. یکی از ضروری ترین و شاید می توان گفت مهم ترین سونوگرافی های دوران بارداری آنومالی هست که در واقع می توان گفت این رویکرد را می توان در نیمه دوم بارداری انجام داد.

تمام سونوگرافی هایی که در دوران بارداری تجویز می شود، کمک بسیار فراوانی در سلامت مادر و جنین در نه ماه بارداری دارد. سونوگرافی آنومالی می تواند تمام اختلالات جنین را تشخیص دهد تا اقدامات لازم صورت گیرد. این سونوگرافی می تواند به صورت دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی انجام شود.

سونوگرافی آنومالی + رادیولوژی مهر ایرانیان

مراحل آمادگی به چه صورت است ؟

بیشتر افراد این سوال را از رادیولوژیست در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران دارند، که آیا برای انجام سونوگرافی آنومالی نیاز است مثانه پر باشد، باید گفت برای انجام این سونوگرافی باید حداقل سی و شش انس آب، قبل از انجام سونوگرافی بنوشید، برای اکثریت مادران باردار این مورد سخت و مشکل است، هر چه قدر مایع بیشتری در مثانه وجود داشته باشد می تواند به روند تشخیص صحیح پزشک کمک بیشتری داشته باشد

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی در تهران

در مرحله اول ژل سرد بر روی شکم فرد زده می شود و با حرکت پروب بر روی شکم تصویر جنین را بر روی صفحه نمایشگر نشان می دهد. در این مرحله پزشک به بررسی اندام های جنین می پردازد. قسمت های نرم بدن به رنگ خاکستری دیده می شود، استخوان های جنین سفید رنگ و مایع آمنیوتیک اطراف جنین در تصویر سونوگرافی سیاه رنگ است.

چه مواردی در طی سونوگرافی آنومالی مورد بررسی قرار می گیرد

در سونوگرافی آنومالی تمامی اندام های که قابل مشاهده و بررسی هست عبارتنداز:

 • تشخیص برای احتمال بارداری دوقلویی
 • ساختار و شکل سر جنین : در این مرحله ساختار کلی سر و مغز و مشکلات مغزی که گاهی نادر نیز می باشند . در صورت وجود امکان تشخیص مشکلات مغزی وجود دارد.
 • صورت جنین و بررسی شکاف لب : بررسی های لازم برای تشخیص لب شکری بودن جنین و شکاف لب در دهان به سختی قابل مشاهده است.
 • ستون فقرات : بررسی ستون فقرات و قرارگیری استخوان ها در یک راستا می باشد. این بررسی می تواند تضمین دهد که تمامی استخوان ها و ستون فقرات جنین سالم می باشد .
 • دیواره شکم:بررسی جفت، مایع دور جنین، بند ناف و اندام های داخلی شکم
 • قلب:بررسی قلب جنین از نظر دریچه ها و نرمال بودن ضربان قلب جنین و بررسی اندازه دو دریچه بالا و پایین که باید هم اندازه باشند و با هر ضربان قلب باز و بسته شوند و همچنین شریان های اصلی بررسی می شود.
 • شکم : بررسی مواردی مثل خون بند ناف، جفت و مایع آمنیوتیک
 • کلیه ها : بررسی دو کلیه و بررسی حرکت ادرار به داخل مثتانه
 • بازوها، دست ها و پاها : بررسی تعداد انگشتان و فرم آن ها
 • معده : بررسی سلامت معده در جنین
 • جنسیت : تشخیص جنسیت جنین، برای تشخیص جنسیت جنین حتما باید پاهای جنین باز باشد. در صورتی که دو لبیا مشاهده شود جنسیت جنین دختر است و اگر پنیس با حلقه اسکلروتوم دیده شود حنسیت پسر است.
 • جفت : بررسی جفت و محل قرار گیری آن در رحم

رادیولوژیست در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران در سونوگرافی آنومالی تمام مواردی که می توان به سلامت کودک مرتبط باشند را مورد بررسی قرار می دهد ،همچنین روند رو به بهبود رشد جنین نیز در این سونوگرافی مورد ارزیابی قرار می گرید .

در نتیجه می توان گفت والدین با انجام این پروسه در نیمه دوم بارداری احتمال بروز تمام اختلالات از جمله وجود نقص در دست ها و پاها، وجود نقص در لوله های عصبی، آنانسفالی و غیره را در جنین بررسی می کنند .

در این روند چه مواردی را باید اندازه گیری کرد

در سونوگرافی آنومالی پزشک بعضی از اندام های جنین را اندازه گیری می کند تا رشد جنین مشخص شود از جمله:

 • دور سر
 • دور شکم
 • استخوان ران
 • اندازه گیری قطر سر یا BPD
 • بررسی اکسی پوتو فرونتال فقط در الیگوسفالی اندازه گیری می شود

در اولین سونوگرافی پزشک زمان زایمان را مشخص می کند اندازه گیری ها باید مطابق با اندازه های رشد همان ماه باشد و اگر اختلافی در اندازه ها مشاهده شود و این اختلاف ها بیشتر از دو هفته باشد برای بررسی های بیشتر شاید پزشک از شما بخواهد آزمایشات بیشتری انجام دهید. در این بازه زمانی تشخیص جنسیت جنین امکان پذیر است.

چه مشکلاتی در سونوگرافی آنومالی قابل مشاهده است

برخی از بیماری ها و مشکلات در این سونوگرافی به راحتی قابل مشاهده اند ولی برخی دیگر نه این چنین نیستند. برخی از بیماری های ذیل نادر هستند از جمله:

 • نبودن قسمت بالایی سر
 • شکاف لب
 • نقص دیواره شکم، بیرون زدگی روده و کبد
 • نقص دیواره شکم، بیرون زدگی روده بزرگ
 • اندام از دست رفته یا کوتاه
 • نقص نخاع
 • مشکلات اصلی کلیه
 • سوراخ در ماهیچه های جداکننده قفسه سینه و شکم
 • مایع اضافی در مغز
 • سندرم ادوارد یا سندرم پاتو
 • مشکلات قلبی اصلی
 • برخی مشکلات مانند نقص قلب یا روده تا اواخر بارداری قابل مشاهده نخواهد بود.

سونوگرافی آنومالی - تصویربرداری مهر ایرانیان

مشاهده مشکل

در اغلب موارد، نتایج نشان می دهند که نوزاد بدون مشکل در حال رشد است. اما در صورتی که مشکلی یافت شود، رادیولوژیست در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران از یک متخصص دیگر مشورت می گیرد.

اگر در جلسه اولیه، به دلیل موقعیت نوزاد در رحم، همه چیز به وضوح مشخص نباشد، مراجعه کننده از بیماری مزمن رنج ببرد، دچار اضافه وزن باشد و یا اینکه داروی خاصی مصرف کند، امکان دارد نیاز به انجام دوباره این پروسیجر باشد. اگر باز هم انجام سونوگرافی آنومالی امکان پذیر نبود، پس از زایمان، معاینه فیزیکی روی نوزاد انجام می شود.

اطلاع از وضع سلامتی و کروموزوم های نوزاد پیش از تولد، می تواند به پدر و مادر کمک کند تا تصمیم بگیرند پس از زایمان چه اقداماتی باید انجام دهند. برای مثال اگر نیاز باشد نوزاد بلافاصله پس از تولد، تحت جراحی فتق شکم قرار بگیرد، می توان بیمارستانی را انتخاب کرد که در ساعات اولیه، این عمل را انجام دهد.

سونوگرافی آنومالی - تصویربرداری مهر ایرانیان

سوالات متداول

نتایج سونوگرافی آنومالی دقیق است؟

تضمینی نیست که دقت هیچ یک از آزمایشات پزشکی صد در صد باشد. به همین خاطر احتمال دارد این رویکرد نیز با اشتباه مواجه شود و نیاز به انجام دوباره آن باشد.

این روند دردناک است؟

این اسکن هم برای مادر و هم برای نوزاد ایمن است و هیچ دردی حس نمی شود. تنها ممکن است مقداری احساس فشار نمایید.

می توان این نوع از سونوگرافی را در هفته بیست و چهارم انجام داد؟

بله این امر امکان پذیر است. هرچند شما باید پیش از آن با پزشک خود مشورت کنید تا بسته به شرایط توصیه های لازم را در اختیار شما قرار دهد.

این پروسه چه مدت به طول می انجامد؟

این اسکن معمولا چیزی حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه زمان نیاز دارد.

هزینه این پروسیجر چقدر است؟

هزینه سونوگرافی آنومالی در هر کلینیک و شهر متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد ، برای اطلاع از هزینه های دقیق با ما تماس بگیرید.

برای اطلاع از هزینه سونوگرافی آنومالی با شماره های زیر تماس بگیرید

این رویکرد چقدر اهمیت دارد؟

همانطور که پیش تر ذکر شد ، می توان گفت که این روند از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا از طریق آن می توان اطلاعات مفیدی را در مورد میزان رشد جنین و مشکلات احتمالی به وجود آمده به دست آورد. در موارد خاصی ، انجام این اسکن الزامی می شود. برای اطلاع از اینکه شما نیز باید این سونوگرافی را انجام دهید یا خیر ، با دکتر خود مشورت کنید.

پس از سونوگرافی آنومالی در تهران چه اسکن هایی را باید انجام دهیم؟

اگر مشکلی وجود نداشته باشد ، بعد از این تست باید سونوگرافی رشد را انجام دهید. این امر در سه ماهه آخر ، بین بیست و هشت و سی دو ماهگی از بارداری صورت می پذیرد و میزان رشد جنین را مشخص می کند.

چرا پزشکان این تست را پیشنهاد می کنند؟

معمولا پزشک ها برای اطمینان از اینکه جنین بدون مشکل در حال رشد است ، این سونوگرافی را تجویز می کنند ؛ در نظر داشته باشید که انجام آن اجباری نیست. اما در موارد خاصی در صورتی که دکتر باور داشته باشد جنین مشکلی دارد ( برای مثال زمانی که یکی از والدین سابقه خانوادگی ناهنجاری های فیزیکی داشته باشد) ، انجام این تست را برای فرد اجباری می کند.

سونوگرافی آنومالی به مادر یا نوزاد آسیب می زند؟

تا به حال هیچ خطری از انجام این پروسه گزارش نشده است. اگر این پروسه را در یک مرکز تصویربرداری دیجیتال خوب واقع در غرب تهران انجام داده باشید ، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می گیرد که در تصمیم گیری های آینده به شما کمک می کند. برای مثال از این طریق مطلع می شوید که آیا نیازی به انجام آزمایشات بیشتر هست و یا خطر سقط وجود داشته دارد یا خیر. نتیجه سونوگرافی آنومالی نیز بلافاصله در اختیار پدر و مادر قرار می گیرد.

انجام این پروسه اجباری است؟

خیر. برخی افراد برای اینکه از بیماری های احتمالی نوزاد مطلع شوند، حاضر به انجام سونوگرافی آنومالی هستند و برخی نه. توجه داشته باشید که بدون انجام این پروسیجر نیز مراحل بارداری طی می شود و فرد از تمام خدمات پزشکی بهره مند خواهد شد.