اکوکاردیوگرافی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

قلب یکی از ارگان های  مهم بدن پس از مغز انسان به شمار می آید . اکوکاردیوگرافی قلب جنین یک روشی است که همانند سونوگرافی بوده و انجام این تست تشکیل ساختار قلب جنین را دقیق تر و بهتر نشان می دهد .

این تست معمولا بین هفته 18 تا 24 بارداری به منظور بررسی امواج صوتی قلب جنین یا اکو قلب جنین انجام می گردد . در طی انجام این تست دستگاه مورد استفاده امواج صوتی قلب جنین را ارزیابی و مورد بررسی قرار داده سپس آن ها را به تصاویر یا اکوکاردیوگرام تبدیل می نماید . در واقع این تصاویر نشان دهنده عملکرد قلب جنین می باشد .

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین در واقع نشان دهنده عملکرد و گردش خون جنین می باشد، که علاوه بر این موارد در صورتی که هر گونه اختلال مادرزادی نظیر مسدود شدن رگ های خونی وجود داشته باشد با انجام این تست بررسی و ارزیابی آسان تر خواهد بود .

اکوکاردیوگرافی قلب جنین همانند سونوگرافی های دوران بارداری از روی شکم مادر قابل انجام می باشد اما در برخی از موارد ممکن است این تست از طریق ناحیه واژن مادر انجام گردد که در این مواقع همانند سونوگرافی ترانس واژینال خواهد بود .

اکوکاردیوگرافی قلب جنین چگونه انجام می شود ؟

ابتدا بهتر است فرد بر روی تخت دراز  کشیده، سپس به منظور انجام بهتر و حرکت راحت تر پروب ناحیه شکم را به ژل آغشته می نمایند . این ژل می تواند ارسال امواج به داخل بدن مادر را آسان تر نماید .

پروب سونوگرافی امواج را به داخل شکم مادر انتقال می دهد و زمانی که این امواج به قلب جنین برسد، صدای ناشی از این امواج به صورت کاملا واضح شنیده می شود .

سپس پروب سونوگرافی بر روی شکم مادر حرکت داده می شود تا تمامی قسمت ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و در نهایت ژل از روی شکم مادرد پاک می گردد و انجام اکوکاردیوگرافی به اتمام می رسد .

در مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان تمام سونوگرافی ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و با بالاترین دقت انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با سونوگرافی خوب در غرب تهران با شماره های 02144232838 – 02144255503 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام سونوگرافی مهر ایرانیان مراجعه کنید.

تفسیر اکو قلب جنین

در حقیقت زمانی که پاسخ تست آماده شد و مشکل خاصی وجود نداشت، در این زمان نتیجه اکو قلب نرمال خواهد بود، اما در صورت وجود هر گونه مشکل بهتر است جهت اطمینان و بررسی های بیشتر ، سونوگرافی های بیشتری را انجام دهید .

شایان ذکر است، امکان انجام مجدد اکوکاردیوگرافی بیشتر در صورت وجود مشکلات و بررسی ها بیشتر امکان خواهد داشت اما انجام این تست تنها جهت بررسی های لازم اکو قلب جنین و عملکرد دقیق آن بوده و جهت بررسی های سایر ارگان ها موثر نمی باشد.

هزینه اکوکاردیوگرافی قلب جنین

هزینه اکوکاردیوگرافی قلب جنین پس از انجام و بررسی های لازم مشخص می گردد . لذا به منظور کسب اطلاع بیشتر در خصوص هزینه انجام این تست بهتر است به سونوگرافی خوب در غرب تهران مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یک روش تشخیصی به منظور عملکرد قلب جنین می باشد که معمولا در سه ماهه دوم بارداری قابل انجام است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین سونوگرافی در غرب تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

2 + 14 =