علل تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان

شایع ترین اختلالات تخمک گذاری در زنان، تخمدان پلی کیستیک یا pcos می باشد . یکی از علت های ناباروری در زنان که حدود سی تا چهل درصد نقش دارد بیماری pcos می باشد . بیماری تنبلی تخمدان به معنای داشتن کیست رحمی نیست بلکه ظاهر تخمدان از لحاظ فولیکول ها متفاوت است  .

تخمدان پلی کیستیک یک بیماری سیستمیک محسوب می شود و بر خلاف تصور مردم تنها مختص تخمدان ها نمی باشد، بلکه یک بیماری زمینه ای و ژنتیکی است که کل بدن را درگیر می کند . افرادی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند در دراز مدت می تواند به دیابت تیپ دو مبتلا شوند، اختلال چربی خون و حتی منجر به اختلال بیماری قلبی و عروقی شوند .

علل تنبلی تخمدان

علل تنبلی تخمدان

علل تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان وضعیتی است که به علت عوامل محیطی و ژنتیک ایجاد می شود و بر عکس تصور عموم افراد جامعه این عارضه هیچ ارتباطی با کیست های ساده تخمدانی ندارد . در واقع به علت ژنتیک رخ می دهد و برخی از عوامل هستند که می تواند این وضعیت را تشدید کنند مانند افزایش وزن و رعایت نکردن رژیم غذایی می باشد .

مهمترین علامت تاخیر سیکل های قاعدگی می باشد . البته در دو سال اول ابتدایی تاخیر در سیکل های قاعدگی مشکلی نخواهد داشت ولی بعد از دوسال نشان دهنده تخمدان پلی کیستیک می باشد . به ویژه در صورتی که همراه با علائم چاقی، موهای زائد چانه و دور ناف باشد این به معنای تخمدان پلی کیستسک است .

از دیگر علل تنبلی تخمدان عبارتست از:

  • رژیم غذایی نامناسب
  • اضافه وزن
  • سبک زندگی نادرست
  • تاخیر در سیکل های قاعدگی
  • ریزش مو
  • علائم پر موئی
  • جوش های چرکی

عوارض تنبلی تخمدان

تاخیر در سیکل های قاعدگی به صورت طولانی مدت سبب خطر ابتلا به ضخیم شدن دیواره رحم می شود و حتی می تواند منجر به بدخیمی و نازایی در آینده شود . علاوه بر این موارد می تواند سبب بروز بیماری های سیستمیک همچون بیماری های قلبی و عروقی، قندخون و فشار خون شود .

تشخیص تنبلی تخمدان

روش آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد اما باید گفت بهترین روش تشخیص بیماری تنبلی تخمدان ارزیابی و بررسی های لازم توسط پزشک و دانستن شرح حال فرد و انجام سونوگرافی می تواند در تشخیص این عارضه کمک نماید .

در مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان تمام سونوگرافی ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و با بالاترین دقت انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با سونوگرافی خوب در غرب تهران با شماره های 02144232838 – 02144255503 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام سونوگرافی مهر ایرانیان مراجعه کنید.

روش های درمانی تنبلی تخمدان

هدف از درمان تنبلی تخمدان کنترل نمودن بیماری و مهار کردن هورمون های مردانه است و این مهار کردن سبب می شود تا سیکل های ماهانه مرتب شود . لذا باید بدانید مصرف دارو جهت درمان نسبت به تاخیر در سیکل های قاعدگی خود به مراتب کم خطر تر می باشد . بهترین درمان برای مرتب کردن سیکل های نامرتب این بانوان قرص های ضد بارداری می باشد و اصلا نگران نباشید قرص های ضد بارداری باعث ناباروری نمی شود .

درمان با توجه به نوع علائم متفاوت است در صورتی که فردی اختلال در سیکل های قاعدگی داشته باشد پزشک می تواند از داروهای هورمونی جهت درمان استفاده نماید و در صورتی که مشکل نازایی داشته باشد از داروهای جهت تحریک تخمک گذاری استفاده می شود زیرا که شایع ترین علت نازایی تخمدان پلی کیستیک می باشد که البته قابل درمان است .

نتیجه گیری

روش های درمانی در تمام جهان به یک صورت می باشد و مهمترین نکته تغییر سبک زندگی است یعنی در صورتی که فرد اضافه وزن دارد باید وزن خود را کاهش دهد، فعالیت ورزشی داشته باشند و رژیم غذایی خود را حتما اصلاح نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین سونوگرافی در غرب تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

سونوگرافی رحم و تخمدان

کیست تخمدان

سرطان تخمدان

پاسخ

20 − 16 =