ماموگرافی

ماموگرافی

در اکثر زنان ماموگرافی (Mammography) موثرترین راه برای تشخیص سرطان پستان می باشد . در ماموگرافی برای عکس گرفتن از بافت پستان از اشعه های ایکس با دوز پایین استفاده می شود در این روش حتی توده های سرطانی کوچکی که حس نمی شوند نیز مشخص هستند .

ماموگرافی

ماموگرافی

این دستگاه های ماموگرافی سالیان سال قوی ترین اسلحه پزشکان علیه سرطان پستان شناخته می شدند . پژوهشگران اعلام کردند بسیاری از تومورهای تشخیص داده شده در ماموگرافی خطر مرگ ندارند و تنها موجب درمان و شیمی درمانی می شوند .

برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان پستان ماموگرافی ابزار سودمندی است . انجمن سرطان امریکا اعلام کردند انجام سالیانه ماموگرافی پستان بعد از چهل سالگی موجب تشخیص زودرس سرطان پستان است . زنانی که نسج پستان آنها متراکم است علاوه بر ماموگرافی باید احتمالا ام آر آی هم انجام دهند .

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی فرآیندی است که با استفاده از دوز پایین اشعه ایکس و برای دیدن بافت سینه مورد استفاده قرار می گیرد . سینه زنان ترکیبی از یک غده تراوشگر، لوله ها، مجاری، چربی، بافت های پیوندی و عروق خونی است . موثرترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان و بیماری های سینه ماموگرافی است . سه پیشرفت اخیر در ماموگرافی عبارت است از: ماموگرافی دیجیتال، تشخیص کامپیوتری و تتو سنتز سینه می باشد .

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی های آنالوگ به دلیل وارد کردن اشعه بالا و دقت تشخیص پایین در هنگام تشخیص ضایعات کوچک در حال از رده خارج شدن می باشند و بهترین جایگزین برای ماموگرافی های آنالوگ، ماموگرافی دیجیتال می باشد زیرا این نوع از ماموگرافی ها اشعه ایکس با دوز کمتر سبب تشخیص ضایعات و توده های کوچک تر می شوند .

موثرترین راه برای تشخیص سرطان پستان ماموگرافی سینه می باشد . سونوگرافی مهر ایرانیان با استفاده از روش های تشخیصی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144232838 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

غربالگری ماموگرافی

ماموگرافی برای پالایش انسان به طور منظم و پیوسته در زمانی که حالت برجستگی در سینه مانند یک غده دیده شود و یا سر سینه ترشحات غیر طبیعی داشته باشد ماموگرافی لازم است. قبل از ماموگرافی مطمئن شوید ناحیه سینه و زیربغل تمیز باشد و اسپره ضد بو نباید استفاده کنید . ماموگرافی نقش مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان سینه ایفا می کند، زیرا می تواند تغییرات در پستان تا دو سال قبل از اینکه بیمار یا پزشک بتواند آنها را احساس کند، نشان می دهد .

ماموگرافی تشخیصی

در اولین ماموگرافی این عادی است که موارد مشکوک دیده شود زیرا ماموگرافی قبلی وجود ندارد تا بتوان با آن مقایسه انجام داد . اکثر موارد یافت شده بی خطر هستند و معمولا نشان دهنده کیست ها و یا لک های موجود در بافت های ضخیم پستان هستند . بعضی اوقات نیز این موارد مشکوک به دلیل غیر واضح بودن عکس می باشد . انجام ماموگرافی های اضافه برای ارزیابی بیشتر موارد مشکوک، ماموگرافی تشخیصی نامیده می شود که تنها بر روی ناحیه مشکوک متمرکز می شود و همچنین در برخی موارد استفاده از امواج مافوق صوت لازم است .

نحوه انجام ماموگرافی

ماموگرافی روشی است که در آن به کمک اشعه ایکس از سینه تصاویری تهیه می شود. تصاویر اشعه ایکس ماموگرام نامیده می شود. ماموگرافی با کمک دستگاه ماموگرافی انجام می شود.

دستگاه ماموگرافی شامل دو صفحه و تیوب اشعه ایکس می باشد. ماموگرافی روشی متداول برای بررسی بافت پستان می باشد. که به عنوان ابزاری مناسب برای تشخیص سرطان سینه در زنان دارای تومور به کار می رود. آزمایش ماموگرافی برای تشخیص توده های مشکوک، ماموگرافی تشخیصی نامیده می شود.

ماموگرافی (2)

یک ماموگرام می خواهد یک عکس از سینه شما که با یک دستگاه ایمن و با دوز پایین X-Ray  تهیه کند. از شما می خواهند که در معرض دستگاه ماموگرافی ایستاده و سپس یک سینه را در یک سطح قرار دهید. هر کدام از سینه ها بین دو صفحه سطح صاف قرار می گیرد. این عمل باعث مسطح و یکنواخت شدن پستان ها شده تا بتوان تصاویری واضح از بافت سینه با حداقل دوز اشعه تهیه نمود.
صفحه متحرک بالایی با نزدیک شدن به صفحه ثابت پایین باعث فشرده سازی سینه می شود. فشرده سازی برای گسترش بافت پستان ضروری است و برای از بین بردن حرکت، که ممکن است تصویر را تیره کند. فشرده سازی سینه بین دو صفحه ممکن است ناراحت کننده باشد و با کمی درد همراه باشد، اما نباید آسیب زد. فشرده سازی معمولا بیش از چند ثانیه طول نمی کشد. سپس دستگاه شروع به عکس گرفتن می نماید. این روش برای سینه دیگر تکرار می شود.

در طول این مدت پرتو اشعه ایکس از بالا به داخل بافت سینه شما نفوذ می کند.  تصویر اشعه ایکس یا بر روی یک کاست فیلم که در زیر پستان قرار دارد یا به صورت دیجیتالی در یک کامپیوتر ذخیره می شود.
بافت های مانند سرطان و نواحی کلسیفیک (Calcification)، به صورت روشن و سفید است و بافت های مانند چربی به صورت تاریک یا خاکستری نشان داده می شود.
پس از پر شدن پرتو ایکس، فشرده سازی آزاد خواهد شد و تکنولوژیست زاویه دستگاه را تغییر خواهد داد. باز هم، تکنسین پستان خود را در سطح صاف قرار می دهد، صفحه دستگاه ماموگرافی برای گرفتن تصاویر اشعه x از زاویه دیگر باید بچرخد تا عکس دیگری از زاویه مخالف گرفته شود. با این عکس، دو تصویر از دو زاویه از پستان حاصل خواهد شد و یک اشعه ایکس دیگر را می گیرد و  این روند ممکن است دوباره تکرار شود.
به دنبال این روش، تصاویر توسط یک رادیولوژیست پردازش و تفسیر می شوند. گزارش نهایی به دکتر شما ارسال می شود.

عکس برداری ماموگرافی تشخیصی حدود سی دقیقه زمان می برد. در ماموگرافی تشخیصی زمان بیشتری نسبت به ماموگرافی غربالگری سپری خواهد شد زیرا تصاویری بیشتری گرفته می شود.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

به زنان بالای چهل سال توصیه می شود که سالیانه یک بار ماموگرافی انجام دهند. در دوران قبل از یائسگی، بهترین زمان برای انجام ماموگرافی هفته بعد از پایان خونریزی قاعدگی می باشد که در این زمان پستان ها کمتر حساس هستند. در زنان بالای چهل سال ماموگرافی باید انجام شود هرچند که علائمی در فرد دیده نشود.

عوارض ماموگرافی

یکی سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که آیا اشعه ماموگرافی مضر است؟ معمولا دستگاه های جدید مقدار اشعه کمتری دارند و فشار کمتری به سینه فرد وارد می کنند. ضرری که ممکن هست یک ماموگرافی برای شما ایجاد کند به اندازه سه روز زندگی کردن در هوای آلوده است. فواید ماموگرافی از مقدار اشعه ایکس بسیار بیشتر است و در مقابل این میزان اشعه ماموگرافی بسیار کم هست و پزشک تعیین می کند فواصل بین ماموگرافی چقدر باشد و این اشعه بسیار ناچیز هست و فرد را دچار سرطان سینه نخواهد کرد .

سایر مقالات سونوگرافی خوب در تهران :

بیوپسی پستان

آیا بیوپسی پستان درد دارد

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین سونوگرافی در غرب تهران مراجعه نمایید .

8 thoughts on “ماموگرافی

 1. lili - سپتامبر 7, 2018 در 4:53 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، چه چیزی باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه میشه ؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:30 ب.ظ

   سلام، برای هر حال برای سرطان پستان یکسری ریسک های خطر داریم که اولین بارداری و اولین شیردهی بعد از سی و پنج سالگی باشد . برای پیشگیری از سرطان پستان بهتر است قبل از 35 سالگی اولین بارداری و شیردهی را داشته باشند . یکسری فاکتورها مانند ژنتیک قابل پیشگیری نیست و نمی شود این یافته ها را کاری کرد . بهترین راه برای پیشگیری از سرطان پستان غربالگری ها روتین هست که انجام می دهند یعنی از 25 سالگی تا 40 سالگی سالیانه با سونوگرافی و بعد از 40 تا 55 سالگی همراه با سونوگرافی و ماموگرافی انجام شود و در صورت لزوم ممکن است این تایم به شش ماه یکبار کاهش پیدا کند و این بستگی به ریسک و سابقه فامیلی و توده ای که در سونوگرافی دیده می شود متفاوت است .

   پاسخ
 2. sasan - سپتامبر 7, 2018 در 4:54 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ، هزینه ماموگرافی چقدر است ؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:24 ب.ظ

   سلام . برای اطلاع از هزینه های ماموگرافی به مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان تماس بگیرد و از میزان هزینه ها مطلع شوید . شماره تلفن : 02144255503 – 02144255504

   پاسخ
 3. sara - سپتامبر 7, 2018 در 4:56 ب.ظ

  سلام خسته نباشید خانم دکتر من شش ماه که سینه ام را برداشتم و الان دستم خیلی ورم کرده به نظر شما مشکل خاصی داره؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:22 ب.ظ

   سلام . بعد از ماستکتومی چون عدد لنفاوی زیر بغلم برمی دارند به هر حال درناژ لنفاوی اندام فوقانی یعنی دست یک مقداری مختل می شود و تورم تا حدی هست . نگران نباشند این موضوع چیز عجیب و غریبی با توجه به تخلیه غدد لنفاوی زیر بغل نیست .

   پاسخ
 4. bahar - سپتامبر 7, 2018 در 4:58 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، مدتی است که من نوک سینه ام درد می کنه آیا احتیاج هست که ماموگرافی انجام بدم و احتمال سرطان هست ؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:16 ب.ظ

   سلام، اول اینکه باید سنتان را مشخص کنید و سن انجام ماموگرافی بعد از چهل سال است مگر اینکه در اقوام درجه یک از طرف مادری مانند: مادر، خواهر، خاله، دختر خاله و مادربزرگ سابقه کنسر داشته باشند که ده سال زودتر از سن مبتلا ماموگرافی را انجام دهند . این طور نیست تا اینکه نوک سینه درد گرفت نیاز به ماموگرافی داشته باشند . غربالگری ها بهتر به صورت روتین بعد از 25 سالگی تا 40 سالگی با سونوگرافی سالیانه باشد بعد از 40 تا 55 سالگی سالیانه با ماموگرافی و سونوگرافی باهم باشد . در کل درد سینه نکته اهیت زایی نیست و لمس توده بیشتر قابل اهمیت است .

   پاسخ

پاسخ

چهارده + 8 =