زمان مطالعه: 3 دقیقه

نکات و اقدامات قبل از رادیولوژی

اقدامات قبل از رادیولوژی : رادیولوژی که تصویربرداری تشخیصی نیز نامیده می شود ، یک سری تست های متفاوت می باشد که در آن ، از بخش های مختلف بدن ، عکس گرفته می شود ؛ بسیاری از این تست ها منحصر بفرد می باشند ، چون به پزشک این امکان را می دهند تا بتواند داخل بدن را مشاهده نماید ؛ برخی از تست هایی که چنین امکاناتی را در اختیار پزشک قرار می دهند ، شامل اشعه X ، MRI ، اولتراسوند ، سی تی اسکن و اسکن PET می باشد.

قبل از انجام هر یک از این تست ها ، لازم است بیمار اقداماتی را انجام دهد که به شرح آن ها می پردازیم.

 

اقدامات قبل از رادیولوژی

اقدامات قبل از تست سی تی چیست ؟

از بیمارانی که فاقد مشکل قلبی بوده و دیالیز نمی شوند ، به خصوص در صورت انجام تست به صورت کنتراست خوراکی یا درون وریدی ، خواسته می شود تا 64 اونس آب قبل از آزمایش بنوشند.

بیمار باید تمام زیورآلات خود را درآرود.

در صورتی که در دوره شیردهی هستید ، به صورت موقتی برای 24 ساعت ، از شیردهی خودداری کرده و در طول این دوره ، شیر را از هر دو سینه تخلیه کنید ؛ می توانید قبل از تست ، از شیردوش برای گرفتن شیر جهت تغذیه نوزاد خود در 24 ساعت بعد از بکارگیری از ماده کنتراست ، استفاده کنید.

قبل از مصرف کنتراست یددار شده ، بیمار جهت بررسی موارد زیر غربالگری می شود :

 • واکنش های قبلی به ماده کنتراست یددار شده
 • آلرژی ها و واکنش های شدید
 • سابقه دیابت ، بیماری کلیه فئوکروموسیتوم ، پیوند کلیه یا میلوم
 • بارداری یا شیردهی

تست کراتینین قبل از کنتراست چگونه است ؟

تست عادی کراتینین قبل از مصرف کنتراست در همه بیماران ، الزامی می باشد ؛ تست در بیماران دارای بیماری کلیه ، اچ آی وی ، دیابت ، افراد بالای 60 سال یا تحت شیمی درمانی ، باید ظرف 30 روز از مصرف کنتراست ، انجام شود.

اقدامات قبل از MRI چیست ؟

تمام اشیاء فلزی و زیورآلات را از خود جدا کنید ؛ تمام بیماران و دیگر افراد حاضر در اتاق ، در طول اسکن ، حفاظ نویز اکوستیک ، دریافت می کنند.

اقدامات قبل از روند رادیولوژی مداخله ای چیست ؟

حداقل 5 روز قبل از تست ، با بیمار تماس گرفته می شود ؛ در طول این تماس ، تاریخچه پزشکی بیمار و فهرست داروها مرور شده و دستورالعمل هایی بر اساس نوع تکنیک برنامه ریزی شده ، به بیمار داده می شود.

اقدامات قبل از رادیولوژی

دستورالعمل های کلی

 1. بیمارانی که تحت روندهای سرپایی قرار می گیرند ، باید یک ساعت قبل در محل حاضر باشند.
 2. بیمارانی که تحت بیهوشی یا بی حسی قرار می گیرند ، باید تا 24 ساعت بعد از تست ، توسط یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان ، همراهی شوند.
 3. بیشتر روندهای انجام شده تحت بی حسی ، 1 تا 2 ساعت طول کشیده و دوره ریکاوری پس از روند ، 2 تا 4 ساعت می باشد.

ناشتا بودن و دستورالعمل های دارویی

 • تنها بیمارانی که در طول روند ، تحت بی حسی یا بیهوشی قرار می گیرند ، باید ناشتا باشند.
 • تا 6 ساعت قبل از روند ، غذای جامد یا محصولات شیری مصرف نشود.
 • تا 2 ساعت قبل از روند ، هیچگونه مایعاتی مصرف نشود.
 • کلیه داروهای آلرژی ، با مقدار اندکی آب ، مصرف شود.
 • برای داروهای دیابتی : تنها نصف دوز انسولین بعد از ظهر ، مصرف شود ؛ انسولین صبح و داروی دیابت خوراکی روز روند ، نگه داشته شده و مصرف نشود.
 • داروهای ضد انعقاد ؛ از قبیل آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی نیز باید قبل از روند ، متوقف شود ؛ در صورت نیاز ، تیم پزشکی ، داروهای ویژه را مرور کرده و برای مدیریت داروهای ضد انعقاد ، برنامه ریزی می کند.