زمان مطالعه: 3 دقیقه

بیوپسی یا همان تکه برداری یا نمونه برداری، یک آزمایش پزشکی است که معمولا توسط جراح یا متخصص رادیولوژی انجام می گیرد که در آن نمونه ای از سلول ها یا بافت های مشکوک برداشته می شود، و سپس نمونه برداشته شده به آزمایشگاه پاتولوژی جهت آنالیز فرستاده می شود. معمولا این روش برای بررسی و تشخیص بیماری های سرطانی یا التهابی انجام می گیرد. در این مقاله از سایت سونوگرافی مهر ایرانیان بهترین مرکز تصویر برداری در غرب تهران ، به انواع بیوپسی پرداخته ایم.

 

انواع-بیوپسی

می توان گفت بصورت کلی انواع بیوپسی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

• بیوپسی با سوزن:  در مرکز سونوگرافی خوب در غرب تهران پس از بی حسی موضعی، نمونه کوچکی از بافت مشکوک را با سوزن ظریفی از بدن خارج می کند. نمونه برداری با سوزن یک روش برای بدست آوردن نمونه از سلول ها می باشد. شایع ترین روش های نمونه برداری با سوزن عبارتند از: روش آسپیراسیون که با سوزن ظریف انجام می گیرد. و روش بیوپسی سوزنی هسته ای که با سوزن Core برای نمونه برداری از بافت های عضلات و استخوان و … استفاده می شود.

• بیوپسی باز: معمولا این روش با بیهوشی عمومی انجام می گیرد، اما ممکن است این روش با بی حسی موضعی نیز انجام بگیرد. در سونوگرافی خوب در غرب تهران  پس از بیهوشی، پوست بیمار را می شکافد و مقداری از بافت مشکوک را خارج می نماید. این عمل نیاز به بستری طولانی مدت ندارد. با استفاده از این روش اندازه، نوع و درجه و وضعیت سلول های تومور نیز مشخص می شود، زیرا که توده کاملا قابل رویت می باشد. در این روش کیفیت نمونه بهتر و احتمال درست بودن بررسی آسیب شناسی در آن بیشتر می باشد. بهتر است بیمار 6 ساعت ناشتا باشد و در صورتی که داروهای مخصوصی مصرف می نماید حتما به پزشک خود اطلاع دهد. ممکن است بیمار پس از انجام عمل احساس درد و ناراحتی جزئی کند که بسیار طبیعی است.

• بیوپسی یا نمونه برداری کلی: در این روش از انواع بیوپسی پزشک کل بافت را بر می دارد. بیوپسی کلی بیشتر در مورد تومور ها استفاده می شود. شایان ذکر است که این روش شبیه روش سابق است با این تفاوت که در این روش رادیولوژیست کل بافتی که به نظر او مشکوک است را خارج می نماید.

توصیه می شود پس از بیوپسی به مدت 48 ساعت از استحمام خودداری نمایید. همچنین توصیه می شود از انجام فعالیت های سنگین و فعالیت هایی که باعث استرس و تنش های عصبی می شود خودداری نمایید.

انتخاب روش نمونه برداری به عوامل زیر بستگی دارد :

  • اندازه ناحیه مشکوک در سینه بیمار
  • جایگاه این ناحیه
  • اینکه این منطقه چقدر مشکوک به سرطان به نظر می رسد
  • اینکه بتوان بافت مشکوک به سرطان را با دست لمس کرد یا خیر
  • سلامت کلی و سلیقه شخصی

انواع بیوپسی پستان

بیوپسی سوزن هسته ای ( CORE) : در این روش ، پزشک از یک سوزن بزرگ تر استفاده می کند تا با هر تزریق یک نمونه از بافت سینه را بردارد. این مدل معمولا به همراه سونوگرافی ، ماموگرافی و یا MRI انجام می شود.

نمونه برداری با کمک وکیوم : در طول این مدل از انواع بیوپسی پستان ، جراح یک برش کوچک روی پوست ایجاد می کند و سپس یک سوزن مخصوص را وارد آن می کند. در مرحله بعدی از یک دستگاه مکنده یا وکیوم بهره گرفته می شود تا چند نمونه کوچک از بافت سینه به داخل سوزن بیوپسی کشیده شود. این متد نسبت به بیوپسی هسته ای با سوزن معمولی بافت بیشتری را حذف می کند.

بیوپسی  اکسیزیونال (لامکتومی ) : در حین این پروسه ، پزشک برای برداشتن توده ای از سینه که امکان دارد سرطانی باشد ، جراحی انجام می دهد. این تکنیک از انواع بیوپسی سینه شامل برداشتن کل توده و بافت اطراف آن می شود.

نمونه برداری اینسیژنال : در این مدل ، دکتر جراحی را برای برداشتن تنها بخشی از توده درون سینه و یا منطقه غیرعادی انجام می دهد.

بیوپسی پستان با کمک سونوگرافی :  در حین این روش ، دکتر از یک دستگاه سونوگرافی استفاده می کند تا سوزن را به محلی که باید برای بیوپسی برداشته شود ، هدایت کند. در این تکنیک باید به پشت یا پهلو دراز بکشید.

نمونه برداری با کمک MRI : درست مثل متدهای قبلی ، در این روش از انواع بیوپسی پستان نیز با استفاده از ام آر آی محل وارد شدن و حرکت کردن سوزن تعیین می شود. در برخی MRI ها یک ماده به نام کنتراست به داخل بدن تزریق می شود که بخش هیی از سینه را روشن می کند تا تصویر بهتری در انتها به دست آید.

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان بهترین سونوگرافی در غرب تهران

سوالات متداول در رابطه با بیوپسی پستان

آیا بیوپسی پستان درد دارد

بیوپسی پستان

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی مهر ایرانیان