همه چیز درباره حاملگی مولار

حاملگی مولار یا حاملگی کاذب ، یکی از مسائلی است که گاهی اوقات در سنین مختلف اتفاق می افتد ؛ در این زمان ، زنان تصور می کنند ، باردار هستند ؛ در صورتی که چنین نیست و آنان دچار حاملگی کاذب شده اند. بهترین راه برای تشخیص بارداری مولار سونوگرافی است ، که این روند در مرکز سونوگرافی مهرایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی و رادیولوژی تهران ، انجام می شود.

حاملگی مولار

حاملگی مولار چیست ؟

حاملگی مولار یک ناهنجاری در جفت می باشد ، که در اثر یک خطای ژنتیکی در طول فرایند باروری ، که منجر به رشد بافت ناهنجار در داخل رحم می شود ، اتفاق می افتد. این نوع بارداری ، به ندرت شامل یک جنین در حال رشد بوده و رشد این ماده در مقایسه با رشد جنین نرمال ، سریع می باشد. این بافت دارای شکل ظاهری مجموعه ای از دسته های سلولی انگور شکل می باشد ، که به تعداد زیاد و رندوم ، رشد کرده اند.

انواع بارداری مولار

حاملگی طبیعی ، شامل 46 کروموزوم می باشد که این تعداد کروموزوم ها به طور مساوی از پدر و مادر تشکیل شده است ؛ ولی آنچه در حاملگي مولار ، مشاهده می شود تنها کروموزوم ها از پدر بوده و به شکلی دیگر رشد خواهند داشت که در چنین وضعیتی ، بافت نرمال از جنین وجود ندارد و کیسه تشکیل شده به صورت خوشه انگور است ؛ نوع دیگری از حاملگي مولار به صورت جزئی ، است که در آن تعداد کروموزوم ها به دو برابر می رسد.

دو نوع حامگی مولار کامل و نسبی وجود دارد :

بارداری مولار کامل چیست ؟

حاملگی مولار کامل ، بارداری است که در آن تنها بخش هایی از جفت رشد کرده و در زمانی که اسپرم ، تخم خالی را بارور می کند ، شکل می گیرد ( کودکی وجود ندارد). از آن جایی که تخم خالی است ، هیچ کودکی شکل نمی گیرد. جفت رشد می کند و هورمون بارداری ، hCG را تولید می نماید. متاسفانه سونوگرافی نشان می دهد ، که هیچ جنینی وجود نداشته و تنها جفت رشد کرده است.

بارداری مولار نسبی چیست ؟

حاملگی مولار نسبی زمانی رخ می دهد که توده ، حاوی سلول های ناهنجار و رویانی باشد ، که دارای نقص های مادرزادی شدید است. در این حالت جنین ، مورد غلبه توده ناهنجار در حال رشد قرار می گیرد.

یک نسخه بسیار نادر از بارداری مولار نسبی زمانی است که فرد ، دوقلو باردار می شود ؛ ولی یک رویان به طور نرمال شروع به رشد می کند. در حالی که رویان دیگر ، تنها یک مول می باشد. در این موارد ، رویان سالم به سرعت توسط توده درحال رشد ناهنجار ، مورد استفاده قرار می گیرد.

چه افرادی در معرض خطر هستند ؟

 • تقریباً 1 مورد از هر 1000 بارداری ، حاملگی مولار می باشد.
 • زنان سفید پوست در مقایسه با زنان سیاه پوست ، در معرض خطر بیشتری هستند.
 • زنان بالای 40 سال
 • زنانی که قبلاً بارداری مولار داشته اند.
 • زنان دارای سابقه سقط جنین

علائم بارداری مولار چیست ؟

در این نوع حاملگی ، فرد علائمی مانند بارداری طبیعی دارد ؛ اما بعد از مدت زمانی ، فرد دچار خونریزی زیادی خواهد شد که به صورت پیوسته یا به طور نامنظم می باشد که رنگ آن ، قرمز روشن یا قهوه ای خواهد بود.

از دیگر علائم تشخیص این بیماری که ممکن است ، برای فرد رخ دهد :

 1. لکه بینی یا مشاهده خون واژنی
 2. حالت تهوع و استفراغ
 3. بروز مشکلات نادر از قبیل بیماری تیروئید
 4. فشار خون زودهنگام
 5. افزایش سطوح hCG
 6. عدم حرکت جنین یا عدم تشخیص ضربان قلب

حاملگی مولار

چگونه می توان متوجه وجود حاملگی مولار شد ؟

آزمایش لگنی می تواند بزرگی یا کوچکی رحم ، تخمدان بزرگ شده و مقادیر غیر عادی بالا در هورمون بارداری ، hCG را نشان دهد.

سونوگرافی ، یکی از بهترین روش های تشخیصی است که با انجام آن ، حاملگی مولار به طور حتم مشخص می گردد ؛  در حین سونوگرافی ، حاملگی کاذب به صورت یک توده داخل رحمی خالی از اعضای جنین مشاهده می شود ؛ در این وضعیت ، یک جفت بسیار بزرگ در داخل رحم مشاهده می شود که اندازه آن نسبت به رحم نامتناسب می باشد. سونوگرافی اغلب دسته های انگور شکل ، که نشانه وجود یک جفت ناهنجار است ، را نمایان می سازد.

درمان حاملگی مولار

بیشتر بارداری های مولار ، به طور خودبخود پایان یافته و بافت به صورت یک توده خوشه انگور مانند ، دفع می شود. بارداری های مولار از طریق کورتاژ ساکشن یا تخلیه و گاهی اوقات از طریق مصرف دارو ، خارج می شود. بیهوشی عمومی معمولاً در طول این روند مورد استفاده قرار می گیرد.

تقریباً 90 درصد از زنانی که مول آن ها تخلیه شده است ، به درمان دیگری نیاز ندارند. روندهای فالوآپ که به نظارت و کنترل سطوح hCG می پردازد ، به صورت ماهیانه به مدت 6 ماه یا تحت تجویز پزشک ، انجام می شود. زنان به مدت یک سال بعد از تشخیص ، باید از باردار شدن خودداری کنند.

تاثیرات احساسی بعد از بارداری مولار

هر چند اتمام حاملگی مولار به معنی از دست دادن فرزند نمی باشد ، ولی در هر حال یک ضایعه و آسیب محسوب می شود. حتی در زمان وجود رویان ، شانسی برای رشد کودک وجود ندارد. رویاها ، برنامه ریزی ها و امیدها در یک لحظه از بین می رود و این یک ضایعه روحی ، را بر جای می گذارد.

همه زنانی که به چنین ضایعه ای دچار می شوند ، به زمان برای بهبود روحی نیاز دارند. در این شرایط ، وجود افرادی که بتوانند با مشاوره کارساز ، فرد را متقاعد کنند که اصلاً بچه ای در کار نبوده بسیار مفید می باشد.

آنچه این نوع ضایعه را از سایر انواع سقط های نرمال متفاوت می سازد ، نگرانی از سلامت مادر است. حتماً نسبت به شرکت در جلسات فالوآپ ، حساسیت لازم را به خرج دهید. دریافت کمک از سوی گروه های پشتیبان ، می تواند به رفع بهتر مشکل کمک کند.

آیا بارداری مولار دوباره اتفاق می افتد ؟

اگر حاملگی مولار شما عوارض جانبی به همراه نداشته باشد ، خطر بروز بارداری مولار مجدد ، 1 تا 2 در صد خواهد بود. مشاوره ژنتیک قبل از بارداری می تواند برای برخی زوجین مفید باشد.

حاملگی مولار

نتیجه گیری

سونوگرافی ، یکی از روش های تشخیصی سریع ، ارزان و در دسترس می باشد ؛ لذا بهتر است در صورت مشاهده هر گونه علائم فوق سریعا به متخصص رادیولوژی مراجعه نمایید ؛ زیرا مراجعه دیر هنگام می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.