زمان مطالعه: 6 دقیقه

حاملگی مولار یا حاملگی کاذب ، یکی از مسائلی است که گاهی اوقات در سنین مختلف اتفاق می افتد. در این زمان ، زنان تصور می کنند ، باردار هستند ، در صورتی که چنین نیست و آنان دچار حاملگی کاذب شده اند. بهترین راه برای تشخیص بارداری مولار سونوگرافی است ، که این روند در مرکز سونوگرافی مهرایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی و رادیولوژی تهران ، انجام می شود.

حاملگی مولار - سونوگرافی مهر ایرانیان

حاملگی مولار چیست ؟

حاملگی مولار یک ناهنجاری در جفت می باشد ، که در اثر یک خطای ژنتیکی در طول فرایند باروری ، که منجر به رشد بافت ناهنجار در داخل رحم می شود ، اتفاق می افتد. این نوع بارداری ، به ندرت شامل یک جنین در حال رشد بوده و رشد این ماده در مقایسه با رشد جنین نرمال ، سریع می باشد. این بافت دارای شکل ظاهری مجموعه ای از دسته های سلولی انگور شکل می باشد ، که به تعداد زیاد و رندوم ، رشد کرده اند.

انواع بارداری مولار

حاملگی طبیعی ، شامل 46 کروموزوم می باشد که این تعداد کروموزوم ها به طور مساوی از پدر و مادر تشکیل شده است ؛ ولی آنچه در حاملگی مولار ، مشاهده می شود تنها کروموزوم ها از پدر بوده و به شکلی دیگر رشد خواهند داشت که در چنین وضعیتی ، بافت نرمال از جنین وجود ندارد و کیسه تشکیل شده به صورت خوشه انگور است. نوع دیگری از حاملگی مولار به صورت جزئی ، است که در آن تعداد کروموزوم ها به دو برابر می رسد. دو نوع حامگی مولار کامل و نسبی وجود دارد :

بارداری مولار کامل چیست ؟

حاملگی مولار کامل ، بارداری است که در آن تنها بخش هایی از جفت رشد کرده و در زمانی که اسپرم ، تخم خالی را بارور می کند ، شکل می گیرد ( کودکی وجود ندارد). از آن جایی که تخم خالی است ، هیچ کودکی شکل نمی گیرد. جفت رشد می کند و هورمون بارداری ، HCG را تولید می نماید. متاسفانه سونوگرافی نشان می دهد ، که هیچ جنینی وجود نداشته و تنها جفت رشد کرده است.

بارداری مولار نسبی چیست ؟

حاملگی مولار نسبی زمانی رخ می دهد که توده ، حاوی سلول های ناهنجار و رویانی باشد ، که دارای نقص های مادرزادی شدید است. در این حالت جنین ، مورد غلبه توده ناهنجار در حال رشد قرار می گیرد. یک نسخه بسیار نادر از بارداری مولار نسبی زمانی است که فرد ، دوقلو باردار می شود ، ولی یک رویان به طور نرمال شروع به رشد می کند. در حالی که رویان دیگر ، تنها یک مول می باشد. در این موارد ، رویان سالم به سرعت توسط توده درحال رشد ناهنجار ، مورد استفاده قرار می گیرد.

چه افرادی در معرض خطر هستند ؟

 • تقریباً 1 مورد از هر 1000 بارداری ، حاملگی مولار می باشد.
 • زنان سفید پوست در مقایسه با زنان سیاه پوست ، در معرض خطر بیشتری هستند.
 • زنان بالای 40 سال
 • زنانی که قبلاً بارداری مولار داشته اند.
 • زنان دارای سابقه سقط جنین

علائم بارداری مولار چیست ؟

در این نوع حاملگی ، فرد علائمی مانند بارداری طبیعی دارد ؛ اما بعد از مدت زمانی ، فرد دچار خونریزی زیادی خواهد شد که به صورت پیوسته یا به طور نامنظم می باشد که رنگ آن ، قرمز روشن یا قهوه ای خواهد بود. از دیگر علائم تشخیص این بیماری که ممکن است ، برای فرد رخ دهد :

 1. لکه بینی یا مشاهده خون واژنی
 2. حالت تهوع و استفراغ
 3. بروز مشکلات نادر از قبیل بیماری تیروئید
 4. فشار خون زودهنگام
 5. افزایش سطوح hCG
 6. عدم حرکت جنین یا عدم تشخیص ضربان قلب

حاملگی مولار - سونوگرافی مهر ایرانیان

چگونه می توان متوجه وجود حاملگی مولار شد ؟

آزمایش لگنی می تواند بزرگی یا کوچکی رحم ، تخمدان بزرگ شده و مقادیر غیر عادی بالا در هورمون بارداری ، HCG را نشان دهد. سونوگرافی ، یکی از بهترین روش های تشخیصی است که با انجام آن ، حاملگی مولار به طور حتم مشخص می گردد. در حین سونوگرافی ، حاملگی کاذب به صورت یک توده داخل رحمی خالی از اعضای جنین مشاهده می شود. در این وضعیت ، یک جفت بسیار بزرگ در داخل رحم مشاهده می شود که اندازه آن نسبت به رحم نامتناسب می باشد. سونوگرافی اغلب دسته های انگور شکل ، که نشانه وجود یک جفت ناهنجار است ، را نمایان می سازد.

درمان حاملگی مولار

بیشتر بارداری های مولار ، به طور خودبخود پایان یافته و بافت به صورت یک توده خوشه انگور مانند ، دفع می شود. بارداری های مولار از طریق کورتاژ ساکشن یا تخلیه و گاهی اوقات از طریق مصرف دارو ، خارج می شود. بیهوشی عمومی معمولاً در طول این روند مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً 90 درصد از زنانی که مول آن ها تخلیه شده است ، به درمان دیگری نیاز ندارند. روندهای فالوآپ که به نظارت و کنترل سطوح HCG می پردازد ، به صورت ماهیانه به مدت 6 ماه یا تحت تجویز پزشک ، انجام می شود. زنان به مدت یک سال بعد از تشخیص ، باید از باردار شدن خودداری کنند.

تاثیرات احساسی بعد از بارداری مولار

هر چند اتمام حاملگی مولار به معنی از دست دادن فرزند نمی باشد ، ولی در هر حال یک ضایعه و آسیب محسوب می شود. حتی در زمان وجود رویان ، شانسی برای رشد کودک وجود ندارد. رویاها ، برنامه ریزی ها و امیدها در یک لحظه از بین می رود و این یک ضایعه روحی ، را بر جای می گذارد. همه زنانی که به چنین ضایعه ای دچار می شوند ، به زمان برای بهبود روحی نیاز دارند. در این شرایط ، وجود افرادی که بتوانند با مشاوره کارساز ، فرد را متقاعد کنند که اصلاً بچه ای در کار نبوده بسیار مفید می باشد. آنچه این نوع ضایعه را از سایر انواع سقط های نرمال متفاوت می سازد ، نگرانی از سلامت مادر است. حتماً نسبت به شرکت در جلسات فالوآپ ، حساسیت لازم را به خرج دهید. دریافت کمک از سوی گروه های پشتیبان ، می تواند به رفع بهتر مشکل کمک کند.

آیا بارداری مولار دوباره اتفاق می افتد ؟

اگر حاملگی مولار شما عوارض جانبی به همراه نداشته باشد ، خطر بروز بارداری مولار مجدد ، 1 تا 2 در صد خواهد بود. مشاوره ژنتیک قبل از بارداری می تواند برای برخی زوجین مفید باشد.

حاملگی مولار - سونوگرافی مهر ایرانیان

چگونه می توان از وقوع بارداری مولار پیشگیری کرد ؟

اگر در گذشته چنین تجربه ای داشتید ، پیش از اقدام مجدد برای بارداری لازم است که حتما با متخصص خود مشورت نمایید. معمولا توصیه می شود که برای بارداری مجدد 6 ماه تا یکسال منتظر بمانید. در طول بارداری برای مطمئن شدن از سالم بودن دوره حاملگی و نبود ریسک فاکتورها باید از همان ابتدای بارداری سونوگرافی انجام دهید. همچنین با توجه به این که یکی از عوامل خطر حاملگی مولار ، بالا بودن سن فرد است ، خوب است تست های ژنتیک هم به انجام برسند.

سونوگرافی و پروسه تشخیص حاملگی مولار

در این پروسه تصویربرداری ، امواج اولتراسوند در راستای بافت های لگنی و ناحیه ابدومینال هدایت می شوند. در مراحل اولیه حاملگی با توجه به این که رحم و لوله های فالوپ به واژن نزدیک تر هستند ، عموما سونوگرافی واژینال به انجام می رسد. سونوگرافی حاملگی مولار کامل که در هفته هشتم تا نهم بارداری قابل تشخیص است نتایج زیر را در بردارد :

 • عدم وجود رویان یا جنین
 • نبود هیچگونه مایع آمنیوتیک
 • وجود یک جفت کیستیک یا ضخامت بالا در نزدیکی رحم
 • وجود کیست های تخمدان

حاملگی مولار نسبی در سونوگرافی علائم زیر را نشان می دهد :

 • وجود یک جنین که در قیاس با سن بارداری جثه کوچک تری دارد.
 • پایین بودن سطح مایع آمنیوتیک
 • جود یک جفت غیر طبیعی

در صورتی که پزشک با انجام تصویربرداری پزشکی در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران به وقوع بارداری مولار مشکوک شود ، به بررسی دیگر مشکلات احتمالی از جمله پره اکلامپی ( فشار خون بالا در بارداری) پر کاری تیروئید و آنمی می پردازد.

پس از شناسایی بارداری مولار از طریق سونوگرافی ، چه راه درمانی اتخاذ می شود ؟

در صورت وقوع عارضه مذکور لازم است که جهت جلوگیری از بروز هر گونه عارضه ، برای خارج کردن جفت مداخلات پزشکی به انجام برسد. روند درمانی ممکن است شامل یکی یا تعدادی از موارد زیر باشد :

 • کورتاژ
 • هیسترکتومی
 • کنترل سطح HCG

نتیجه گیری :

سونوگرافی ، یکی از روش های تشخیصی سریع ، ارزان و در دسترس می باشد ؛ لذا بهتر است در صورت مشاهده هر گونه علائم فوق سریعا به متخصص رادیولوژی مراجعه نمایید. زیرا مراجعه دیر هنگام می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.