سونوگرافی آندوسکوپیک چیست ؟

سونوگرافی آندوسکوپیک (EUS) ، یک روند حداقل تهاجمی ، برای ارزیابی بیماری های سیستم گوارش و ریه ، می باشد. در این سونوگرافی ، یک آندوسکوپ مخصوص ، از امواج صوتی با فرکانس بالا ، برای تولید تصاویر دقیق از پوشش داخلی و دیواره های مجرای گوارشی و قفسه سینه ، در مجاورت اندام هایی از قبیل پانکراس و کبد و گره های لنفاوی ، استفاده می کند.

سونوگرافی آندوسکوپیک

تکنیک های سونوگرافی آندوسکوپیک ، در درمان های خاص از قبیل تخلیه شبه کیست ها ، مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف از سونوگرافی آندوسکوپیک چیست ؟

سونوگرافی آندوسکوپیک ، برای یافتن علت علائمی از قبیل درد قفسه سینه یا شکم ، جهت تعیین دامنه بیماری ها در مجرای گوارشی و ریه ها ، و برای ارزیابی یافته های بدست آمده از تست های تصویر برداری ، از قبیل سی تی اسکن و ام آر آی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد سونوگرافی آندوسکوپی در ارزیابی بیماری ها

سونوگرافی آندوسکوپیک ، در ارزیابی های زیر نیز مفید می باشد :

 • سرطان روده بزرگ ، مری ، ریه ، پانکراس یا شکم ، و سرطان های راست روده و آمپولاری
 • لیمفوما
 • مری بارت
 • تومورهای عصبی عضلانی
 • آماس لوزالمعده و کیست های پانکراس
 • سنگ مجرای صفراوی
 • سارکوئیدوز

سونوگرافی آندوسکوپیک می تواند در مشکلات زیر مفید واقع شود :

 1. ارزیابی عمق نفوذ یک تومور ، در دیواره شکم
 2. تعیین دامنه ( مرحله) سرطان ، در صورت وجود
 3. تعیین گستره سرطان در گره های لنفاوی و اندام های دیگر
 4. ارائه اطلاعات دقیق درباره سلول های سرطان ریه ، برای هدایت درمان
 5. ارزیابی یافته های غیر عادی ، از تست های تصویر برداری ، از قبیل کیست های پانکراس
 6. هدایت ترشحات شبه کیستی و دیگر تجمعات غیر عادی ، مایعات در شکم
 7. امکان مورد هدف قرار دادن دقیق ، برای انتقال مستقیم دارو به پانکراس ، کبد و دیگر اندام ها

چگونه برای سونوگرافی آندوسکوپیک آماده شویم ؟

سونوگرافی آندوسکوپیک ، بعنوان یک درمان سرپایی انجام شده و به راحتی ، توسط بسیاری از بیماران قابل تحمل می باشد.

پزشک شما دستورالعمل های خاصی را ، جهت آماده شدن برای این روند ارائه می دهد. او از شما می خواهد تا اقدامات زیر را انجام دهید :

 1. قبل از روند ، ناشتا باشید و حتماً شکم خود را خالی نگه دارید. معمولاً از شما خواسته می شود ، 6 ساعت قبل از تست چیزی نخورید.
 2. در صورت انجام تست در راست روده ، این ناحیه را آماده کنید. از شما خواسته می شود تا برای تنقیه ، از روان ساز استفاده کرده و قبل از روند ، یک رژیم مایع را دنبال کنید.
 3. مصرف برخی داروهای خاص ، از قبیل رقیق کننده های خون را متوقف کنید. رقیق کننده های خون خطر خونریزی را ، در طول سونوگرافی آندوسکوپیک ، افزایش می دهند. اگر مشکلات مزمنی از قبیل دیابت یا فشار خون بالا دارید ، پزشک دستورالعمل های خاصی را در خصوص مصرف داروها خواهد داد.
 4. برای ریکاوری خود از قبل برنامه ریزی کنید. در بیشتر افرادی که تحت روند سونوگرافی آندوسکوپیک ، قرار می گیرند ، از داروهایی برای تسکین و عدم احساس درد ، در طول روند استفاده می شود. از یکی از دوستان یا نزدیکان بخواهید ، تا بعد از روند شما را به منزل بازگرداند.

سونوگرافی آندوسکوپیک

روند سونوگرافی آندوسکوپیک چگونه است ؟

در طول روند ، پزشک یک لوله انعطاف پذیر باریک بنام آندوسکوپ ، را از دهان وارد مجرای گوارش شما می کند. یک دستگاه سونوگرافی کوچک ، به نام مبدل ، در لوله امواج صوتی را تولید می کند ، که تصویر دقیقی از بافت اطراف ، از قبیل گره های لنفاوی در قفسه سینه ، را تولید می کند. سپس اندوسکوپ به آرامی بیرون آورده می شود.

نتایج سونوگرافی

متخصص بیماری های گوارشی یا بیماری های ریه ، با آموزش خاص در زمینه سونوگرافی آندوسکوپیک ، تصاویر گرفته شده در طول روند را تفسیر می کند. پزشک آموزش دیده در زمینه تجزیه و تحلیل نمونه برداری ( پاتولوژیست) ، نتایج تست را گزارش خواهد داد. پزشک شما در خصوص یافته های مهم و مراحل بعدی ، با شما گفتگو خواهد کرد.