سونوگرافی چهار بعدی

امروزه پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا مادران از سلامت جنین خود مطلع شوند. یکی از سونوگرافی های متداول در دوران بارداری سونوگرافی چهار بعدی است. در دوران بارداری تنها با انجام این سونوگرافی نمی توان از سلامت جنین آگاه شد، بلکه این سونوگرافی همراه با دیگر سونوگرافی های تعیین شده توسط پزشک انجام می شود. در این نوع سونوگرافی علاوه بر گرفتن تصویر سه بعدی از جنین ، حرکات جنین هم قابل مشاهده است.

سونوگرافی 4 بعدی

از اوایل دهه 1970، سونوگرافی به بخش تفکیک ناپذیر پزشکی مدرن تبدیل شده است. سونوگرافی ، نام دیگر انعکاس امواج صوتی می باشد که فرکانسی را تولید می کند که برای شنیده شدن توسط گوش انسان ، بسیار بلند می باشد. صوت نوعی انرژی است که شامل لرزش ماده و اشیاء می باشد.

نحوه عملکرد دستگاه های سونوگرافی ، صدایی با فرکانس بالا می باشد که با گوش انسان ، قابل شنیدن نمی باشد و از طریق یک مبدل ، به بافت ارسال می شود. سپس امواج صوتی با شدت های مختلف در بافت لرزش ایجاد کرده و بر روی مانیتور نشان داده می شوند. به مدد تکنولوژی در حال پیشرفت ، این تصاویر ، اکنون بر روی صفحه نمایشگر ، با کیفیت واضح تر و به صورت چهار بعدی نشان داده می شوند. دستگاه سونوگرافی چهار بعدی می تواند در مقایسه با ابعاد دیگر ، تصویر واضح تری را بر روی صفحه نمایشگر نشان داده و حتی می تواند جزئیات بافت ها را نیز تفکیک نماید.

با استفاده از سونوگرافی 4 بعدی ، تصویر واقعی از نوزاد را می توان مشاهده کرد. با این روش ، می توان به آسانی سلامت یا عدم سلامت نوزاد ، حتی جنسیت و شبیه بودن به کدامیک از والدین را نیز تشخیص داد.

سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی 4 بعدی چه چیزهایی را تعیین می کند ؟

 • تجزیه و تحلیل رشد کودک
 • توضیح مفصل بارداری های چند گانه از قبیل آزمایش بارداری دو قلو یا چند قلو
 • تعیین مشکلات ساختاری رحم
 • تشخیص ناهنجاری های احتمالی در جفت و جنین
 • تشخیص علل ناهنجار خونریزی
 • جنسیت جنین در مراحل زودتر از زمان نرمال
 • تشخیص بارداری اکتوپیک
 • تومورها، کیست ها، پولیپ ها یا فیبروم های تخمدان

مزایای سونوگرافی چهار بعدی چیست ؟

 1. بزرگترین مزیت سونوگرافی 4 بعدی، تشخیص زود هنگام مشکلات فیزیکی نوزاد از قبیل لب شکری، کام پاره، نداشتن انگشت و ناهنجاری های ستون فقرات می باشد.
 2. ضخامت nt در سونوگرافي چهار بعدی اندازه گیری می شود و در صورت ابتلاء نوزاد به سندروم داون، این مشکل به راحتی قابل تشخیص می باشد.
 3. رشد نوزادان به مدد در اختیار داشتن تصاویر زنده مثل یک فیلم، با استفاده از سونوگرافي چهار بعدی، قابل آزمایش می باشد.
 4. جنسیت نوزاد تعیین شده و تصاویر رنگی با وضوح بسیار بالا، بدست می آید.
 5. والدین، بسیار کنجکاو هستند که بدانند نوزاد شبیه به کدامیک از آن هاست.
 6. تجزیه و تحلیل رشد نوزاد، به راحتی تحت کنترل می باشد.
 7. مشکلات فیزیکی و ساختاری در رحم به راحتی قابل تشخیص می باشد.
 8. ناهنجاری ها در جفت ، تشخیص داده می شود.
 9. خونریزی ناهنجار بی موقع مادر، یک مشکل محسوب می شود. منبع مشکل را می توان به راحتی با استفاده از سونوگرافی چهار بعدی، تعیین نمود.
 10. فیبروئیدها، پولیپ ها، کیست ها و تومورهای رحم، قابل تشخیص می باشند.
 11. جنسیت نوزاد، زودتر از دیگر تصویر برداری های سونوگرافی، قابل تعیین می باشد.

چه زمان باید سونوگرافی چهار بعدی را انجام داد ؟

تاثیرات نرمال بارداری با کمک سونوگرافی در هفته اول بارداری آغاز می شود. تصویربرداری سونوگرافی چهار بعدی، به طور میانگین، بین هفته های 18 تا 23 انجام می شود.

اقدامات قبل از سونوگرافی چهار بعدی

یکی از توصیه ها به زنان در دوران بارداری نوشیدن مایعات زیاد است زیرا نوشیدن مایعات سبب می شود تا مایع آمنیوتیک شفافیت بیشتری پیدا کند. نوشیدن مایعات نیم ساعت قبل از انجام سونوگرافی توصیه می شود.

چگونه می توان سونوگرافی 4 بعدی را انجام داد ؟

سونوگرافی چهار بعدی شبیه به روندهای سونوگرافی دیگر، در طول بارداری انجام می شود.

قبل از انجام سونوگرافی ، ژل مخصوصی بر روی شکم شما مالیده می شود تا امواج راحت تر انتقال یابند. سپس پزشک پروب را در دست نگه داشته و با حرکات چرخشی، تصویر خوبی را ایجاد می نماید. این تصویر مرتباً بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود.

سونوگرافی چهار بعدی

سوالات متداول سونوگرافی 4 بعدی

تفاوت بین سونوگرافی سه بعدی و 4 بعدی چیست ؟

سونوگرافی سه بعدی ، تصاویر ثابتی از نوزاد را ارائه می دهد. سونوگرافي چهار بعدی، یک ویدئوی متحرک و زنده بدست آمده از نوزاد می باشد. تصاویر ساده سیاه و سفید در سونوگرافي دو بعدی گرفته می شود. در سونوگرافي سه بعدی، تصاویر، واقعی تر بوده و عمق بعد آن بیشتر است. در سونوگرافی چهار بعدی که جدیدترین تکنولوژی سونوگرافی محسوب می شود ، تصاویر، واضح و زنده بوده و جزئیات قابل تشخیص می باشند و در زمان واقعی نشان داده می شوند. به عبارت دیگر، این تکنیک، نزیکترین تصویر به شکل نوزاد بعد از تولد را به یک شیوه ویدئویی زنده ارائه می دهد.

آیا سونوگرافی 4 بعدی بی خطر است ؟

بر اساس بسیاری از مطالعات انجام شده، سونوگرافي چهار بعدي، بی خطر گزارش شده است. هیچ مشکلی تا کنون شناسایی نشده است. این روند برای تشخیص زودرس بیماری های نوزاد، ناهنجاری ها و مشکلات فیزیولوژیکی و کروموزومی، بسیار بی خطر و حائز اهمیت می باشد.

انجام چه سونوگرافی در بارداری لازم است ؟

به طور معمول انجام سونوگرافی داپلر و دو بعدی جهت بررسی کلی جنین تجویز می شود و زمانی سونوگرافی چهار بعدی و سه بعدی تجویز می شود که لازم به بررسی دقیق تر وضعیت جسمی جنین باشد.

زمان سونوگرافی اول در دوران بارداری چه موقع است ؟

بهترین زمان انجام سونوگرافی اول در دوران بارداری در هفته هشتم یا دو ماهگی می باشد.

چند سونوگرافی در دوران بارداری انجام می شود ؟

تعداد دفعات انجام سونوگرافی به عواملی متعددی نظیر نتیجه آزمایش ها و وضعیت جسمی مادر بستگی دارد. در صورتی که شرایط مادر حساس باشد ممکن است پزشک انجام سونوگرافی را ماهی یک بار تجویز کند. در صورتی که شرایط عادی باشد، تعدادی سونوگرافی در طی بارداری با دستور پزشک متخصص تجویز می شود ؛ از جمله :

 • دفعه اول در هشت هفتگی جنین
 • دفعه دوم از هفته یازده تا چهارده جهت انجام تست سونوگرافی غربالگری 3 ماه اول و انجام غربالگری خون
 • دفعه سوم حد فاصل هفته پانزدهم تا بیست و دوم جهت غربالگری خون
 • دفعه چهارم در ماه آخر بارداری برای تعیین قرارگیری جنین در بدن

لذا مادران در طول دوران بارداری باید چهار مرتبه سونوگرافی انجام دهند و بیشتر از این تعداد لازم نیست و مهم است که مادارن به این نکته دقت لازم را داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سونوگرافی خوب در غرب تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

پاسخ