زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا مادران از سلامت جنین خود مطلع شوند. یکی از سونوگرافی های متداول در دوران بارداری سونوگرافی چهار بعدی است. در دوران بارداری تنها با انجام این سونوگرافی نمی توان از سلامت جنین آگاه شد، بلکه این سونوگرافی همراه با دیگر سونوگرافی های تعیین شده توسط پزشک انجام می شود. در این نوع سونوگرافی علاوه بر گرفتن تصویر سه بعدی از جنین ، حرکات جنین هم قابل مشاهده است. با مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران همراه باشید تا نکات مفیدی را در ان مورد به دست آورید.

سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی

از اوایل دهه 1970، سونوگرافی به بخش تفکیک ناپذیر پزشکی مدرن تبدیل شده است. سونوگرافی ، نام دیگر انعکاس امواج صوتی می باشد که فرکانسی را تولید می کند که برای شنیده شدن توسط گوش انسان ، بسیار بلند می باشد. صوت نوعی انرژی است که شامل لرزش ماده و اشیاء می باشد. نحوه عملکرد دستگاه های سونوگرافی ، صدایی با فرکانس بالا می باشد که با گوش انسان ، قابل شنیدن نمی باشد و از طریق یک مبدل ، به بافت ارسال می شود.

سپس امواج صوتی با شدت های مختلف در بافت لرزش ایجاد کرده و بر روی مانیتور نشان داده می شوند. به مدد تکنولوژی در حال پیشرفت ، این تصاویر ، اکنون بر روی صفحه نمایشگر ، با کیفیت واضح تر و به صورت چهار بعدی نشان داده می شوند. دستگاه سونوگرافی چهار بعدی استفاده شده در مرکز تصویر برداری مهر ایرانیان ؛ بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران می تواند در مقایسه با ابعاد دیگر ، تصویر واضح تری را بر روی صفحه نمایشگر نشان داده و حتی می تواند جزئیات بافت ها را نیز تفکیک نماید. با استفاده از سونوگرافی 4 بعدی ، تصویر واقعی از نوزاد را می توان مشاهده کرد. با این روش ، می توان به آسانی سلامت یا عدم سلامت نوزاد ، حتی جنسیت و شبیه بودن به کدامیک از والدین را نیز تشخیص داد.

فیلم سونوگرافی چهار بعدی جنین

سونوگرافی 4 بعدی چه چیزهایی را تعیین می کند ؟

 • تجزیه و تحلیل رشد کودک
 • توضیح مفصل بارداری های چند گانه از قبیل آزمایش بارداری دو قلو یا چند قلو
 • تعیین مشکلات ساختاری رحم
 • تشخیص ناهنجاری های احتمالی در جفت و جنین
 • تشخیص علل ناهنجار خونریزی
 • جنسیت جنین در مراحل زودتر از زمان نرمال
 • تشخیص بارداری اکتوپیک
 • تومورها، کیست ها، پولیپ ها یا فیبروم های تخمدان

مزایای سونوگرافی چهار بعدی چیست ؟

 1. بزرگترین مزیت سونوگرافی 4 بعدی ، تشخیص زود هنگام مشکلات فیزیکی نوزاد از قبیل لب شکری، کام پاره، نداشتن انگشت و ناهنجاری های ستون فقرات می باشد.
 2. ضخامت nt در سونوگرافی های چهار بعدی اندازه گیری می شود و در صورت ابتلاء نوزاد به سندروم داون، این مشکل به راحتی قابل تشخیص می باشد.
 3. رشد نوزادان به مدد در اختیار داشتن تصاویر زنده مثل یک فیلم، با استفاده از سونوگرافی چهار بعدی ، قابل آزمایش می باشد.
 4. جنسیت نوزاد تعیین شده و تصاویر رنگی با وضوح بسیار بالا، بدست می آید.
 5. والدین، بسیار کنجکاو هستند که بدانند نوزاد شبیه به کدامیک از آن هاست.
 6. تجزیه و تحلیل رشد نوزاد، به راحتی تحت کنترل می باشد.
 7. مشکلات فیزیکی و ساختاری در رحم به راحتی قابل تشخیص می باشد.
 8. ناهنجاری ها در جفت ، تشخیص داده می شود.
 9. خونریزی ناهنجار بی موقع مادر، یک مشکل محسوب می شود. منبع مشکل را می توان به راحتی با استفاده از این پروسه تعیین نمود.
 10. فیبروئیدها، پولیپ ها، کیست ها و تومورهای رحم، قابل تشخیص می باشند.
 11. جنسیت نوزاد، زودتر از دیگر تصویر برداری های سونوگرافی، قابل تعیین می باشد.

سونوگرافی چهار بعدی + مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان

چه زمان باید سونوگرافی چهار بعدی را انجام داد ؟

تاثیرات نرمال بارداری با کمک سونوگرافی در هفته اول بارداری آغاز می شود. این مدل از تصویربرداری به طور میانگین ، بین هفته های 18 تا 23 انجام می شود. بهتر است یک مرکز سونوگرافی خوب در غرب تهران را انتخاب نمایید.

اقدامات قبل از سونوگرافی چهاربعدی

یکی از توصیه ها به زنان در دوران بارداری نوشیدن مایعات زیاد است زیرا نوشیدن مایعات سبب می شود تا مایع آمنیوتیک شفافیت بیشتری پیدا کند. نوشیدن مایعات نیم ساعت قبل از انجام سونوگرافی توصیه می شود.

چگونه می توان سونوگرافی 4 بعدی را انجام داد ؟

سونوگرافی چهار بعدی شبیه به روندهای سونوگرافی دیگر، در طول بارداری انجام می شود. قبل از انجام سونوگرافی ، ژل مخصوصی بر روی شکم شما مالیده می شود تا امواج راحت تر انتقال یابند. سپس پزشک پروب را در دست نگه داشته و با حرکات چرخشی، تصویر خوبی را ایجاد می نماید. این تصویر مرتباً بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود.

سونوگرافی چهار بعدی

سوالات متداول سونوگرافی 4 بعدی

 • تفاوت بین سونوگرافی سه بعدی و 4 بعدی چیست ؟

سونوگرافی سه بعدی ، تصاویر ثابتی از نوزاد را ارائه می دهد. مدل چهار بعدی ، یک ویدئوی متحرک و زنده بدست آمده از نوزاد می باشد. تصاویر ساده سیاه و سفید در سونوگرافی دو بعدی گرفته می شود. در سونوگرافی سه بعدی ، تصاویر ، واقعی تر بوده و عمق بعد آن بیشتر است. در سونوگرافی 4 بعدی که جدیدترین تکنولوژی سونوگرافی محسوب می شود ، تصاویر، واضح و زنده بوده و جزئیات قابل تشخیص می باشند و در زمان واقعی نشان داده می شوند. به عبارت دیگر، این تکنیک، نزیکترین تصویر به شکل نوزاد بعد از تولد را به یک شیوه ویدئویی زنده ارائه می دهد.

 • آیا سونوگرافی 4 بعدی بی خطر است ؟

بر اساس بسیاری از مطالعات انجام شده، سونوگرافی چهار بعدی ، بی خطر گزارش شده و هیچ مشکلی تا کنون شناسایی نشده است. این روند برای تشخیص زودرس بیماری های نوزاد، ناهنجاری ها و مشکلات فیزیولوژیکی و کروموزومی، بسیار بی خطر و حائز اهمیت می باشد.

 • انجام چه سونوگرافی در بارداری لازم است ؟

به طور معمول انجام سونوگرافی داپلر و دو بعدی جهت بررسی کلی جنین تجویز می شود و زمانی تصویربرداری چهار بعدی و سه بعدی تجویز می شود که لازم به بررسی دقیق تر وضعیت جسمی جنین باشد.

 • زمان سونوگرافی اول در دوران بارداری چه موقع است ؟

بهترین زمان انجام سونوگرافی اول در دوران بارداری در هفته هشتم یا دو ماهگی می باشد.

 • چند سونوگرافی در دوران بارداری انجام می شود ؟

تعداد دفعات انجام سونوگرافی به عواملی متعددی نظیر نتیجه آزمایش ها و وضعیت جسمی مادر بستگی دارد. در صورتی که شرایط مادر حساس باشد ممکن است پزشک انجام سونوگرافی را ماهی یک بار تجویز کند. در صورتی که شرایط عادی باشد، تعدادی سونوگرافی در طی بارداری با دستور پزشک متخصص تجویز می شود ؛ از جمله :

 • دفعه اول در هشت هفتگی جنین
 • دفعه دوم از هفته یازده تا چهارده جهت انجام تست سونوگرافی غربالگری 3 ماه اول و انجام غربالگری خون
 • دفعه سوم حد فاصل هفته پانزدهم تا بیست و دوم جهت غربالگری خون
 • دفعه چهارم در ماه آخر بارداری برای تعیین قرارگیری جنین در بدن

لذا مادران در طول دوران بارداری باید چهار مرتبه سونوگرافی انجام دهند و بیشتر از این تعداد لازم نیست و مهم است که مادارن به این نکته دقت لازم را داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سونوگرافی خوب در غرب تهران به ادامه مطلب سایت مراجعه نمایید.

آیا میان سونوگرافی دو بعدی ، سه بعدی و چهار بعدی ، تفاوتی وجود دارد ؟

در سونوگرافی های دو بعدی از جنین ، تصویری که بدست می آید ، سیاه و سفید بوده و بدون بُعد می باشد. در حقیقت این تصاویر مسطح هستند. همچنین این نوع سونوگرافی نشان دهنده نحوه عملکرد ارگان های داخلی بدن است.

در طرف دیگر ، با انجام سونوگرافی های 3 بعدی و چهار بعدی ، این قابلیت وجود دارد که کودک از زاویه سه بعدی رویت شود. بدین نحو جزئیاتی که در این تصاویر مشخص می گردند به مراتب بیشتر بوده و رادیولوژیست می تواند هر موردی را از زوایای مختلف به طور دقیق بررسی نماید. از جمله موارد قابل بررسی می توان به دیواره قلب ، دریچه های قلب و جریان خود در عروق مختلف بدن اشاره کرد. حتی با استفاده از این نوع از تصویربرداری های پزشکی می توان اندام های خارجی مثل پوست ،و فرم دهان را بررسی نمود.

به سبب وضوح تصاویر سونوگرافی چهار بعدی و سه بعدی ، میتوان پیش از تولد نوازد ، وجود هر گونه نقص و ایراد مثل شکاف لب ، عارضه های قلبی یا اسکلتی و ناهنجاری ها عصبی را شناسایی کرد.  بارزترین تفاوت موجود میان سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در این است که در این مدل تصویربرداری پزشکان در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران قادرند وضعیت جنین در همان لحظه را نشان دهند.