زمان مطالعه: 17 دقیقه

سونوگرافی ، صوت نگاری یا اکوگرافی ، یکی از روش های تشخیصی در پزشکی می باشد ، که توانایی تشخیص بسیاری از بیماری ها را دارد. با این روش می توان تمام بافت های زیر جلدی مانند مفاصل ، عضلات ، تاندون ها و سایر اندام های داخلی بدن را مورد بررسی قرار داد. این فرایند علاوه بر کاربردهای درمانی که دارد ، یکی از مهم ترین اقدامات در زمان بارداری می باشد. مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان ، بهترین مرکز تصویر برداری غرب تهران ، مفتخر است که خدمات سونوگرافی را در این مرکز ارائه می دهد.

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

دقت تشخیص در انجام این پروسه امری مهم است ؛ در نتیجه در انتخاب مرکز تصویربرداری پزشکی دقت کنید ، و یکی از بهترین ها را انتخاب کنید. سونوگرافی مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران می باشد.

سونوگرافی چیست ؟

این فرایند در حقیقت یکی از روش های تصویربرداری است ، که برخلاف سایر روش ها از اشعه ایکس یا رادیوگرافی استفاده نمی کند ؛ بنابراین برای بدن انسان ضرر ندارد. در روش های مختلف تصویربرداری ، بدن مورد تابش اشعه یونیزان ، قرار می گیرد. این اشعه در دفعات بالا و زمانی که بیش تر از حد مشخص وارد بدن انسان شود ، باعث بروز مشکلات جدی در عملکرد سلول های بدن خواهد شد ، ولی خوشبختانه در سونوگرافی به هیچ عنوان ، از اشعه ایکس استفاده نمی شود.

تصویربرداری اولتراسوند چگونه عمل می کند ؟

طی این فرایند اتفاقات زیر رخ می دهند :

 1.  دستگاه سونوگرافی پالس های صوتی با فرکانس بالا ( 1 تا 5 مگاهرتز ) ، را با استفاده از پروب به بدن انتقال می دهد.
 2. امواج صوتی در بدن حرکت کرده و به مرز بین بافت ها ( مثلاً به مایع و بافت نرم ، بافت نرم و استخوان) ، برخورد می کنند.
 3. بخشی از این امواج صوتی ، به پروب منعکس شده ، در حالی که بخشی از آن تا زمان رسیدن به مرز دیگر و منعکس شدن ، به سفر خود ادامه می دهند.
 4. امواج منعکس شده توسط پروب جمع آوری شده ، و به دستگاه ارسال می شود.
 5. دستگاه ، فاصله از پروب تا بافت یا اندام را با استفاده از سرعت صوت در بافت و زمان برگشت هر پژواک ، محاسبه می کند.
 6. دستگاه این فاصله ها و شدت هر پژواک را بر روی صفحه نمایشگر نشان داده و یک تصویر دو بعدی را شکل می دهد.
 7. در یک سونوگرافی معمولی ، میلیون ها پالس و پژواک در هر ثانیه ، ارسال شده و برگشت می یابد. پروب را می توان به منظور بدست آوردن نماهای گوناگون ، بر روی سطح بدن در زوایای مختلف حرکت داد.

انواع سونوگرافی

طی این روند تصویربرداری پزشکی که در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران به انجام می رسد ، تصاویر دو بعدی ، یا اسلایسی از یک شیء سه بعدی ( جنین یا اندام) ، را تولید می کند. دو نوع دیگر سونوگرافی که اخیراً مورد استفاده می باشند ، تصویر برداری سه بعدی و داپلر می باشند. در چندین سال گذشته ، دستگاه های تصویربرداری با ام.اج اولتراسوند توانسته اند تصاویر سه بعدی را توسعه دهند. در این دستگاه ها ، چندین تصویر دو بعدی با حرکت دادن پروب بر روی سطح بدن و چرخش آن ، بدست می آید. سپس اسکن های دو بعدی با نرم افزار کامپیوتری تخصصی ، برای شکل دادن تصاویر سه بعدی ترکیب می شوند.

تصاویر سه بعدی

امکان مشاهده بهتر اندام تحت آزمایش را فراهم کرده ، و برای موارد زیر قابل استفاده می باشند :

 • شناسایی زود هنگام تومورهای سرطانی و خوش خیم ( مانند آزمایش غده پروستات ، برای شناسایی زود هنگام تومورها ، کنترل توده ها در روده بزرگ و راست روده ، شناسایی ضایعه های پستان جهت نمونه برداری احتمالی )
 • مشاهده جنین برای ارزیابی رشد آن ، بخصوص جهت مشاهده رشد ناهنجار صورت و اندام ها
 • مشاهده جریان خون در اندام های مختلف یا در جنین

سونوگرافی + مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر بر اساس تاثیرات داپلر استوار است. وقتی یک شیء منعکس کننده امواج اولتراسوند حرکت می کند ، فرکانس پژواک ها تغییر می کند. در صورت حرکت آن به سمت پروب ، یک فرکانس بالا و در صورت دور شدن از پروب ، فرکانس پایین را خلق می کند. مقدار تغییر فرکانس به سرعت حرکت شیء وابسته است. این روند تغییر در فرکانس پژواک ها را ، برای محاسبه سرعت حرکت شیء اندازه گیری می کند. سونوگرافی داپلر عمدتاً برای اندازه گیری ، سرعت جریان خون در قلب و شریان های اصلی ، استفاده می شود.

سونوگرافی (2) - سونوگرافی مهر ایرانیان

کاربردهای سونوگرافی

دلایل مختلفی برای استفاده از این روند تصویربرداری وجود دارد. تصویربرداری با امواج اولتراسوند سال هاست که به عنوان یک تکنیک تصویر برداری پزشکی ، مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی و اولتراسونوگرافی تکنیک های تصویر برداری پزشکی هستند ، که از امواج فرکانس بالا و پژواک آن ها استفاده می کنند. این تکنیک شبیه به پژواک مکان یابی استفاده شده توسط خفاش ها ، نهنگ ها ، دلفین ها و نیز سونار استفاده شده در زیر دریایی ها می باشد.

مثال هایی از کاربرد های سونوگرافی موارد زیر هستند :

اگر شما باردار باشید ، پزشک شما این نوع تصویربرداری را برای کنترل رشد نوزاد و تعیین تاریخ زایمان ، تجویز می نماید. اگر در گردش خون ، در یکی از اعضای بدن یا قلب دچار مشکل شده اید ، پزشک دستور انجام سونوگرافی داپلر را برای بررسی جریان خون صادر می کند.

تصویربرداری اولتراسوند برای انواع خدمات بالینی ، از قبیل زایمان و بیماری های زنان ، کاردیولوژی و تشخیص سرطان استفاده می شود. مزیت اصلی این تکنیک این است که به کمک آن می توان ، ساختارهای مختلف را می توان بدون استفاده از پرتو تابی مشاهده نمود. همچنین سونوگرافی در مقایسه با اشعه X یا دیگر تکنیک های رادیوگرافیک ، بسیار سریع تر می باشد. مهم ترین کاربردهای آن در بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران عبارتند از :

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

 1. زایمان و بیماری های زنان
 2. تشخیص اندازه جنین برای تعیین تاریخ وضع حمل
 3. تعیین موقعیت جنین ، به منظور تشخیص قرار داشتن سر نوزاد در موقعیت مناسب ، رو به پایین یا سر و ته بودن آن
 4. کنترل موقعیت جفت ، به منظور بررسی رشد نامناسب آن در دهانه رحم
 5. مشاهده تعداد جنین ها در رحم
 6. کنترل جنسیت نوزاد ( در صورت امکان مشاهده واضح ناحیه تناسلی )
 7. کنترل سرعت رشد جنین ، با انجام ارزیابی های مختلف در طول زمان
 8. شناسایی وجود مقدار کافی مایع آمنیونی احاطه کننده نوزاد
 9. نظارت بر نوزاد در طول روندهای تخصصی سونوگرافی ، مانند مشاهده نوزاد در طول آمنیوسنتز ( نمونه برداری از مایع آمنیونی ، با سوزن مخصوص جهت انجام تست ژنتیک )
 10. مشاهده تومورها در تخمدان و پستان

کاربرد سونوگرافی در کاردیولوژی

 • مشاهده داخل قلب ، برای شناسایی ساختارها یا عملکردهای ناهنجار
 • اندازه گیری جریان خون در قلب و رگ های اصلی خون

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

کاربرد سونوگرافی در اورولوژی

 1. اندازه گیری جریان خون در کلیه
 2. مشاهده سنگ های کلیه
 3. شناسایی زود هنگام سرطان پروستات

علاوه بر این زمینه ها ، سونوگرافی بعنوان یک ابزار تصویر برداری سریع ، برای تشخیص در موارد اضطراری ، کاربرد رو به رشدی داشته است.

تمامی موارد فوق الذکر ، در مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی و تصویربرداری در غرب شهر تهران ، زیر نظر بهترین دکتر به انجام می رسد.

اقدامات لازم قبل از سونوگرافی

لازم است تا قبل از پروسه اقدامات خاصی انجام شود ، که عبارت است از :

شایان ذکر است مراحل انجام برای آماده سازی به ارگان مورد نظر نیز بستگی دارد .

 • در برخی از تصویربرداری ها ، برای اینکه بتوان تصویری واضح و دقیق از تخمدان ها و رحم به دست آوریم ، رادیولوژیست به افراد توصیه می کند ، که قبل از انجام تصویربرداری اولتراسوند آب بنوشند تا مثانه آن ها به طور کامل پر شود. برخی از افراد تصور می کنند با مصرف داروهای ادرار آور ، قبل از انجام تصویربرداری ، دیگر نیاز به نوشیدن آب ، آبمیوه و چای ندارند ، در حالی که مصرف دارو بدون تجویز پزشک اشتباه است.
 • برای انجام سونوگرافی دوران بارداری در هفته های پایین که یکی دیگر از خدمات بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران است ، باید مثانه پر باشد. در صورتی که در هفته های بالاتر نیازی به پر بودن مثانه نیست.
 • پزشک شما ممکن است به شما هشدار دهد از 8 تا 12 ساعت قبل از پروسه ، غذاهای پرچرب مصرف نکنید ، مخصوصا اگر قرار است شکم مورد بررسی قرار گیرد. مواد غذایی پرچرب می تواند امواج صوتی را مسدود کند و در دریافت تصویر واضح ، مشکل ایجاد نماید .
 • در مورد هر یک از داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی که مصرف می نمایید ، به پزشک خود اطلاع دهید .
 • مهم است که دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید ، و تمامی سوالات خود را از ایشان بپرسید.

تعین جنسیت جنین

یکی از مهمترین کاربردهای سونوگرافی ، تعیین جنسیت جنین است. تمامی والدین دوست دارند هر چه زودتر جنسیت جنین خود را بدانند ، دقت داشته باشید که دقیق ترین و بهترین سن برای فهمیدن جنسیت جنین ماه پنجم بارداری یا هفته بیستم بارداری است.

توضیحاتی راجع به تصویربرداری با امواج فراصوت در دوره بارداری :

اکثر مادران نگران سلامت جنین خود هستند ، و سوالات زیادی در این خصوص دارند : چه زمان و با انجام کدام یک از سونوگرافی ها می توانیم از سلامت جنین خود مطلع شویم ؟ اهمیت و ضرورت سونوگرافی به چه میزان می باشد ؟ تصویربرداری با امواج فراصوت چند مرتبه باید انجام شود ؟ تعداد دفعات انجام سونوگرافی در دوران بارداری ، حداقل چهار مرتبه می باشد. زمانی که خانمی با تست مثبت بارداری مواجه می شود ، اولین سونوگرافی در هفته شش تا هشت بارداری انجام می شود تا مطمئن شویم آیا ساک حاملگی ، قلب جنین و حاملگی داخل رحم تشکیل شده است یا خیر ؟ این تصویربرداری اولیه می تواند بارداری سالم و نرمال را مشخص نمایید . مادران باردار جهت انجام این پروسه می توانند به مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرفی در غرب تهران مراجعه کنند.

تست غربالگری

در مرحله بعد ، تست های غربالگری مرحله اول که در فواصل هفته های دوازده تا سیزده بارداری انجام می شود. این تصویربرداری ضروری است. امروزه سونوگرافی NT ، به منظور تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین و برای اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن جنین و استخوان بینی ، مورد استفاده قرار می گیرد. تست های غربالگری مرحله دوم ، در فواصل هفته های هجده تا بیست و دو بارداری انجام شده و تمامی اندام ها ، مورد بررسی قرار می گیرند. گاهی اوقات در اواخر بارداری برای تعیین وزن جنین ، پروسه تکرار می شود . بنابراین نگران نباشید سونوگرافی می تواند ، کمک به تشخیص بیماری ها در این دوران کمک کرده و یک راهنمای خوب برای متخصص باشد ، و انجام آن ها سبب می شود ، تا پروسه بارداری را بهتر هدایت نمایند و به نتیجه برسانند . در حالت کلی در صورتی که جنین سالم باشد ، این تعداد تصویربرداری در طول بارداری کفایت می کند. متاسفانه برخی از والدین اصرار به انجام این روند تصویربرداری بیش از حد دارند ، و مرتبا در خواست تصویربرداری چهار بعدی و سه بعدی را می دهند ، این کار توصیه نمی شود و بهتر است این پروسه با دستور پزشک انجام گردد.

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

سونوگرافی بیماری های زنان

سونوگرافی برای تشخیص تمام بیماری های زنان روشی بسیار موثر می باشد. این پروسه جهت تصویر برداری از تخمدان ها ، لگن و رحم زنان مورد استفاده قرار می گیرد . از بیماری های شایع زنان که جهت تشخیص آن ها از تصویربرداری اولتراسوند استفاده می شود ، می توان به توده های رحمی ، کیست های تخمدان ، تومور در رحم و تخمدان ، عفونت های دستگاه ادراری اشاره کرد ( به تصویربرداری از این قسمت ها از بدن ، سونوگرافی شکم گفته می شود. ) در برخی از حالات ممکن است متخصص شما ، سونوگرافی داخل واژن را برای تشخیص برخی از بیماری ها پیشنهاد دهد.

خبر خوب این است که شما برای انجام هر نوع سونوگرافی و تصویربرداری پزشکی می توانید به مرکز مهر ایرانیان واقع در غرب شهر تهران ، محدوده ستارخان ، مراجعه نمایید.

سونوگرافی تشخیصی

این پروسه به منظور بررسی و شناسایی موارد مشکوک ارگان های داخلی بدن به انجام می رسد. این روند به پزشک کمک می کند تا به علت بروز علائمی همچون درد ناگهانی ، وجود توده و برآمدگی در یک ناحیه یا دلیل مورد غیر طبیعی در تست خون پی ببرد. طی پروسه سونوگرافی تشخیصی ، پزشک پروب را بر روی پوست در موضع مورد نظر قرارداده و حرکت می دهد. البته برای برخی افراد نیاز است که حسگر وارد بخشی از بدن مثل واژن یا رکتوم شود. انواعی از این پروسه تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سونوگرافی ابدومینال : طی این روند پروب بر روی پوست در قسمت میانی بدن ( ناحیه شکمی ) حرکت می کند.

سونوگرافی کلیه : این پروسه برای ارزیابی سایز ، محل قرارگیری و فرم کلیه ها و ساختارهای مربوط مثل مجرای ادراری و مثانه انجام می شود و وجود هر گونه کیست ، تومور ، عامل انسداد یا عفونت در آن ناحیه را تشخیص می دهد.

سونوگرافی سینه : برای شناسایی ماهیت اصلی توده ها و کیست های پستانی می توان از این روند غیر تهاجمی استفاده کرد.

سونوگرافی لگن : تصویربرداری اولتراسوند از ناحیه لگن برای بررسی ارگان های حفره لگنی که میان ناحیه تحتانی شکم و پاها قرار گرفته اند ، مثل ، مثانه ، پروستات ، رکتوم ، تخمدان ها ، رحم و واژن ، انجام می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال : برای انجام این روند ، پزشک پروب را وارد کانال واژن می کند تا دستگاه تناسلی و بافت ها ان را بررسی نماید.

سونوگرافی + مهر ایرانیان

سونوگرافی به عنوان گاید ( راهنما ) در کنار دیگر پروسه ها :

در برخی مواقع برای به انجام رساندن یک پروسه به طور دقیق تر ، متخصص از سونوگرافی کمک می گیرد. در حقیقت در این استفاده عمده این روش در این موارد برای این است که سوزن نمونه برداری ، به درستی وارد موضع هدف شود. از جمله پروسه های صورت گرفته در مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران که به گاید سونو ممکن است احتیاج پیدا کنند عبارتند از :

 • انتقال جنین در پروسه ivf
 • بلاک عصبی
 • قرار دادن
 • IUD

سونوگرافی فولیکول

این تکنیک ، بیشتر در حین درمان IVF صورت می پذیرد و روشی است که در آن فولیکول های تخمدان بررسی خواهند شد. اگر بخواهیم به صورت ساده بگوییم ، هر چه تعداد تخمک های با کیفیت در بدن زن بالاتر باشد ، شانس بچه دار شدن او نیز بالاتر می رود. به همین خاطر انجام این نوع تصویر برداری نقش مهمی در روند درمان ناباروری دارد.

برای اینکه روند تخمک گذاری در زمان مناسب دستخوش تغییر شود ، باید این روند اندازه گیری با دقت بالایی انجام پذیرد. مهم تر از تعداد فولیکول ها ، اندازه آن هاست. در صورتی که یک فولیکول از حد مناسب اندازه کوچک تری داشته باشد ، نمی توان از آن تخمک برای باروری استفاده کرد. از طرف دیگر ، بزرگ بودن آن نیز برای این رویکرد مناسب نمی باشد.

برای کاهش ریسک بروز چنین عارضه هایی ، باید از سونوگرافی فولیکول بهره گرفت و به یک مرکز سونوگرافی خوب در غرب تهران مراجعه نمود. این روند به صورت سه بعدی می باشد و نیازی به شمارش دستی نیست. زمانی که این شمارش به صورت دستی انجام شود ، ریسک اشتباه کردن بالا می رود.

این مدل از تصویربرداری طوری طراحی شده تا دیگر چالش ها را نیز پشت سر بگذارد. در واقع این پروسه قابلیت تکثیر اندازه گیری و ارزیابی را بالا برده است. دیگر مزیت این روش ، پیش بینی تعداد اوسیت های بالغ از طریق حجم فولیکول ها می باشد. تحقیقات نشان داده اند فولیکول هایی که اندازه ای بزرگ تر از 0.7 داشته باشند ، حاوی تخمک های بالغ هستند.

با این سونوگرافی ، تصویر دقیق تری از تخمدان ها به دست می آید و از طریق می تواند تعداد تخمک های بالغ را به حداکثر رساند. این رویکرد اغلب به صورت ترانس واژینال به انجام می رسد و نیازی به مراقبت و اقدامات خاصی ندارد و می توان گفت بیمار در این روند ناراحتی کمی را احساس خواهد کرد.

سونوگرافی اندوسکوپی (EUS)

این رویه ، یک پروسیجر کم تهاجمی است که در آن از یک ابزار که به یک دوربین متصل است ( اندوسکوپ ) ، به همراه امواج اولتراسوند استفاده خواهد شد. با بهره گرفتن از این روش می توان سیستم گوارشی و دیگر اجزا را مورد بررسی قرار داد. اندوسکوپ یک لوله باریک و منور می باشد که می توان آن را از طریق دهان یا مقعد وارد بدن فرد مراجعه کننده نمود تا مری ، معده یا روده ها ارزیابی شوند.

در EUS ، یک اندوسکوپ ویژه به نام اکواندوسکوپ به کار گرفته می شود که یک ابزار کوچک سونوگرافی به سر آن متصل است. اضافه شدن این مورد به پزشک کمک می کند تا بهتر دستگاه گوارش و اعضای اطراف آن را مشاهده نماید.

آنومالی اسکن

اسکن ناهنجاری که به عنوان آنومالی اسکن ، سونوگرافی سطح 2 یا 20 هفته ای نیز شناخته می شود ، ساختارهای آناتومیک جنین ، جفت و اندام های مادر را بررسی می کند.  ویزیت های معمول قبل از تولد و آزمایش های تشخیصی ضروری می باشد ، زیرا وضعیت سلامت نوزاد را نشان می دهد. برخی از آزمایش‌ های قبل از تولد می‌ توانند چالش‌ برانگیز باشند ، در حالی که برخی از آن ها ، مانند دیدن کودک روی مانیتور یا گوش دادن به ضربان قلب او ، می‌ توانند تجربه‌ های فراموش نشدنی باشند.

اسکن آنومالی یک اسکن سونوگرافی مورفولوژی دقیق است که به عنوان اسکن هفته بیستم یا اسکن اواسط بارداری نیز شناخته و بین هفته های 18 و 21 بارداری انجام می شود . در برخی موارد ، به مادران توصیه می شود بعد از 21 هفته اقدام به این اسکن کنند. این پروسه که دربهترین مرکز سونوگرافی تهران انجام می شود ، به بررسی رشد طبیعی جنین و هر گونه ناهنجاری مادرزادی می پردازد ولی نمی تواند همه مشکلات را تشخیص دهد. همه زنان ، صرف نظر از سنشان ، ممکن است نوزادانی با ناهنجاری های جسمی و روانی به دنیا آورند. اسکن آنومالی ، به یافتن چنین ناهنجاری ها کمک می کند.

درست مثل اسکن اولتراسوند ، اسکن آنومالی موارد زیر را تعیین می کند :

 • اندازه ، رشد ، بلوغ و سلامت عمومی نوزاد
 • تمام اندام های جنین ، معده و دیواره شکم را بررسی می کند
 • سن بارداری

موارد زیر نیز ممکن است نشان دهنده ناهنجاری های مادرزادی باشد :

 •  انانسفالی (عدم وجود مغز)
 •  شکاف لب یا کام
 •  اسپینا بیفیدا (شکاف مادرزاد مهره ها به صورت آشکار یا پنهان)
 •  بیماری قلبی مادرزادی
 •  سندرم دان
 •  سندرم ادوارد
 •  سندرم پاتو

گرچه هنوز توصیه جهانی برای انجام آنومالی اسکن به صورت تاخیری وجود ندارد و درصدی از آنومالی های دیر تظاهر (آنومالی تاخیری) به طور اتفاقی ، طی یک سونوگرافی روتین در نیمه دوم بارداری تشخیص داده می شوند ، به نظر می رسد انجام آنومالی اسکن تاخیری حدود هفته ۲۶-۳۰ می تواند درصدی از این ناهنجاری ها را تشخیص دهد . پس جلسات اولتراسوند خود را جدی بگیرید تا از سلامت جنین اطمینان حاصل کنید.

سونو به روش اندوسکوپی چگونه عمل می کند؟

این رویکرد بسیار شبیه به سونو شکمی می باشد ، تنها تفاوت آن ها در این است که منبع امواج صوتی داخل بدن قرار می گیرد. همانطور که امواج با فرکانس بالا از اکواندوسکوپ تشعشع می یابند ، به بافت ها با تراکم های مختلف برخورد می کنند و سپس باز می گردند. برای مثال در سونوگرافی اندوسکوپیک می توان یک طرح کلی از تومورها و کیست ها به دست آورد ، این طرح ها در رایانه پردازش شده و سپس در صفحه نمایش با رنگ های تیره و روشن مشخص خواهند شد.

چون نیازی نیست که امواج ابتدا از پوست و عضلات عبور کنند تا به اعضای داخلی بدن برسند ، EUS نسبت به سونو شکمی تصویر واضح تر و بهتری را از دستگاه گوارش و دیگر اعضا ارائه خواهد داد. این رویه در تشخیص تومورها و کیست های کوچک نیز نسبت به روش های تصویربرداری دیگر مثل MRI و سی تی اسکن بهتر و دقیق تر عمل می کند.

توجه داشته باشید در حین انجام این نوع از سونوگرافی ، پزشکان بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران می توانند یک سوزن نازک را از طریق اندوسکوپ وارد بدن کرده و به این شکل ، عمل نمونه برداری را به انجام رسانند. این پروسه که آسپیراسیون سوزن ظریف نام دارد سلول ها و بافت هایی را از پانکراس ، کبد و دیگر ارگان ها بر می دارد. در بیوپسی یا نمونه برداری می توان وجود سرطان را تشخیص داد و ویژگی های آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

غیر از موارد بالا ، در سونو اندوسکوپی می توان موارد زیر را نیز تشخیص داد :

 • یافتن کیست یا تومور در پانکراس
 • بررسی نواحی سرطانی در مری ، معده و روده و تشخیص استیج سرطان
 • تشخیص وجود سنگ در مجاری ادراری
 • تخلیه مایعات شکمی مثل کیست کاذب پانکراس
 • درمان کبد و پانکراس با رساندن دقیق دارو به این مناطق

سونوگرافی + مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان

سونوگرافی واژن

در این نوع از تصویر برداری ، با بهره گرفتن از امواج صوتی از اندام های داخلی لگن عکس برداری می شود. در سونو معمولی ، یک پروب روی شکم حرکت خواهد کرد اما در تصویربرداری ترانس واژینال ، یک پروب کوچک به داخل واژن وارد خواهد شد. این رویکرد را به منظور کشف ناهنجاری ها در شکم و لگن به انجام می رسانند تا مشکلاتی مانند فیبروم رحم تشخیص داده شود.

با استفاده از این ابزار می توان از سرطان رحم و تخمدان به شکل فوق العاده ای جلوگیری کرد. توجه داشته باشید هر چه این بیماری ها زودتر تشخیص داده شوند ، درمان آن ها راحت تر به انجام خواهد رسید. تصویربرداری ترانس واژینال در حدود پانزده دقیقه طول می کشد و بعد از آن می توانید به منزل بروید.

این فرآیند کاربردها و مزیت های زیادی دارد که در ادامه ذکر کرده ایم :

 • تشخیص هر گونه توده سرطانی که در داخل رحم رشد کرده باشد
 • بررسی سلامت کلی تخمدان ها
 • در صورت وجود تومورهای فیبروم ، می توان آن ها را با سونوگرافی واژن تشخیص داد
 • رحم ، گردن رحم ، آستر آن ، تخمدان ها ، مثانه ، حفره لگن و لوله های فالوپ ارزیابی می شوند
 • میزان آستر آندومتر اندازه گیری می شود.

در بانوان باردار ، این مدل سونو برای کنترل ضربان قلب جنین ، تعیین تاریخ دقیق بارداری و زایمان ، نظارت و پیشگیری از سقط جنین و ارزیابی موقعیت جفت انجام می شود.

توجه داشته باشید که برای انجام این فرآیند نیازی به پر بودن مثانه نیست و باید پیش از مراجعه به بهترین مرکز تصویربرداری تهران ، مثانه خود را خالی نمایید. در نظر داشته باشید که امکان دارد در حین پروسیجر کمی درد احساس نمایید ، بنابراین پزشک معالج خود را از پیش مطلع سازید. همچنین در صورتی که در واژن خود تامپون دارید ، آن را از پیش بیرون آورید.

سونوگرافی سینه

این روند به منظور تشخیص بیماری های مربوط به پستان انجام می شود. در این پروسه ، پزشک معالج با استفاده از یک پروب کوچک از سینه های بیمار تصویر برداری می نماید. یکی از مزایای این نوع از اولتراسوند این است که می توان با بهره گرفتن از آن ، ناهنجاری های سینه که در معاینه فیزیکی قابل تشخیص نیستند را کشف کرد. خروج ترشحات خونی و یا وجود توده در سینه ، از این دست ناهنجاری ها می باشد. همچنین می توان از این طریق ماهیت این ناهنجاری ها را نیز تشخیص داد و در مورد سرطانی بودن یا نبودن آن ها تصمیم گرفت.

برای غربالگری پستان ها ، می توان از ماموگرافی استفاده کرد تا سرطان سینه به موقع تشخیص داده شده و برای درمان آن اقدام شود. اما باید در نظر داشته باشید که همیشه ماموگرافی نمی تواند تمامی سرطان ها را کشف کند ، به همین دلیل نیاز است در کنار آن از رویکردهای دیگر تصویربرداری مثل ام آر آی و یا سونوگرافی برای پستان بهره گرفت. معمولا افرادی که سینه های متراکم تری دارند ، یعنی مقدار چربی آن ها کم و غدد و بافت آن زیاد است به این پروسیجر نیاز پیدا خواهند کرد.

چه زمانی باید اولتراسوند را برای سینه ها انجام داد؟

با اینکه این روش غیر تهاجمی است و هیچ گونه دردی در طی آن احساس نمی شود ، اما باز هم توصیه می شود زمانی برای انجام آن به بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران مراجعه کنید که سینه ها حساسیت کمتری داشته باشند. این زمان ، یک هفته بعد از اتمام سیکل ماهانه می باشد ، زیرا همانطور که می دانید در این زمان و حتی پیش از آن کمی پستان ها دردناک خواهند شد و به همین دلیل لمس کردن آن ها موجب آزار فرد مراجعه کننده می شود.

سونوگرافی تیروئید

در این رویکرد ، هر گونه ناهنجاری در غده تیروئید بررسی می شود ؛ این ناهنجاری ها شامل مواردی مثل کیست ، توده یا تومور می شود. زمانی این پروسه به انجام می رسد که این غده عملکرد غیرعادی داشته باشد یا پزشک هنگام معاینه فیزیکی گردن ، توده ای را در آن کشف نموده باشد.

این پروسیجر ، به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی کلی صورت می پذیرد. متخصص با استفاده از این تصاویر می تواند درک بهتری از سلامت کلی شما داشته باشد. همچنین در صورتی که هر گونه تورم غیر عادی ، درد یا عفونت وجود داشته باشد ، می توان با انجام سونوگرافی تیروئید در تهران این موارد و یا هر گونه بیماری نهفته را کشف کرد.

البته ، زمانی که پزشک قصد انجام بیوپسی یا نمونه برداری از این غده یا بافت های دیگر را داشته باشد نیز سونو انجام می شود.

برای انجام آن ، تکنسین یک بالش یا پد را زیر گردن شما می گذارد تا گلو در معرض دید قرار گیرد. با اینکه این امر دردناک نیست ، اما ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید. در برخی موارد ، این رویکرد به صورت نشسته انجام می گردد. درست مثل تمامی اولتراسوندها ، این فرآیند نیز هیچ خطر و ریسکی را به همراه ندارد.

این پروسه ، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشک قرار می دهد. این اطلاعات شامل موارد زیر می شود :

 • اینکه توده با مایع پر شده است یا جامد می باشد
 • تعداد توده ها
 • مکان توده ها
 • اینکه توده مرزبندی مشخصی دارد یا خیر
 • اینکه خون به توده تشکیل شده جریان دارد یا خیر

در سونوگرافی تیروئید ، می توان گواتر را نیز تشخیص داد. این عارضه به شرایطی اطلاق می شود که غده تیروئید متورم شده باشد.

سوالات متداول

سونوگرافی باعث سقط جنین می شود ؟

با توجه به این که در این پروسه تصویربرداری از امواج اولتراسوند یا همان فراصوت استفاده می شود ،خطری سلامت جنین را تهدید نخواهد کرد و مادران به راحتی می توانند در زمان بارداری تحت این پروسه قرار بگیرند.

تصویربرداری با اولتراسوند دردناک است ؟

خیر ، بیماران می توانند بدون نگرانی از بروز درد ، با اطمینان خاطر در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران پروسه را به انجام برسانند.

هزینه سونوگرافی به چه صورت است ؟

با توجه به این که این پروسه انواع مختلفی دارد ، هزینه آن هم برای بیماران متغیر خواهد بود. بهتر است برای اطلاع دقیق به مرکز مورد نظر مراجعه کنید.

برای انجام این پروسه محدوده سنی در نظر گرفته می شود؟

امواج صوتی در این روش تصویربرداری بی خطر هستند ؛ بنابراین افراد در هر سنی می توانند برای بررسی مشکلات داخلی بدن این فرایند را به انجام برسانند.

سونوگرافی سینه با بیوپسی پستان تفاوت دارد ؟

بله ؛ در پروسه بیوپسی در حقیقت از بافت سینه نمونه برداری می شود و دیگر فرایند به جهت عکسبرداری از بافت های پستان به انجام می رسد.

دانلود فایل : سونوگرافی – PDF