سونوگرافی ، صوت نگاری یا اکوگرافی ، یکی از روش های تشخیصی در پزشکی می باشد ، که توانایی تشخیص بسیاری از بیماری ها را دارد. با این روش می توان تمام بافت های زیر جلدی مانند مفاصل ، عضلات ، تاندون ها و سایر اندام های داخلی بدن را مورد بررسی قرار داد. این فرایند علاوه بر کاربردهای درمانی که دارد ، یکی از مهم ترین اقدامات در زمان بارداری می باشد. کلینیک مهر ایرانیان ، بهترین مرکز تصویر برداری غرب تهران ، مفتخر است که خدمات سونوگرافی را در این مرکز ارائه می دهد.

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

دقت تشخیص در انجام سونوگرافی امری مهم است ؛ در نتیجه در انتخاب مرکز تصویربرداری پزشکی دقت کنید ، و یکی از بهترین ها را انتخاب کنید. سونوگرافی مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران می باشد.

سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی ، یکی از روش های تصویربرداری است ، که برخلاف سایر روش ها از اشعه ایکس یا رادیوگرافی استفاده نمی کند ؛ بنابراین برای بدن انسان ضرر ندارد. در روش های مختلف تصویربرداری ، بدن مورد تابش اشعه یونیزان ، قرار می گیرد. این اشعه در دفعات بالا و زمانی که بیش تر از حد مشخص وارد بدن انسان شود ، باعث بروز مشکلات جدی در عملکرد سلول های بدن خواهد شد ، ولی خوشبختانه در سونوگرافی به هیچ عنوان ، از اشعه ایکس استفاده نمی شود.

سونوگرافی چگونه عمل می کند ؟

در سونوگرافی اتفاقات زیر رخ می دهند :

 1.  دستگاه سونوگرافی پالس های صوتی با فرکانس بالا ( 1 تا 5 مگاهرتز ) ، را با استفاده از پروب به بدن انتقال می دهد.
 2. امواج صوتی در بدن حرکت کرده و به مرز بین بافت ها ( مثلاً به مایع و بافت نرم ، بافت نرم و استخوان) ، برخورد می کنند.
 3. بخشی از این امواج صوتی ، به پروب منعکس شده ، در حالی که بخشی از آن تا زمان رسیدن به مرز دیگر و منعکس شدن ، به سفر خود ادامه می دهند.
 4. امواج منعکس شده توسط پروب جمع آوری شده ، و به دستگاه ارسال می شود.
 5. دستگاه ، فاصله از پروب تا بافت یا اندام  را با استفاده از سرعت صوت در بافت و زمان برگشت هر پژواک ، محاسبه می کند.
 6. دستگاه این فاصله ها و شدت هر پژواک را  بر روی صفحه نمایشگر نشان داده و یک تصویر دو بعدی را شکل می دهد.
 7. در یک سونوگرافی معمولی ، میلیون ها پالس و پژواک در هر ثانیه ، ارسال شده و برگشت می یابد. پروب را می توان به منظور بدست آوردن نماهای گوناگون ، بر روی سطح بدن در زوایای مختلف حرکت داد.

 

 

انواع سونوگرافی

طی این روند تصویربرداری پزشکی که در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران به انجام می رسد ، تصاویر دو بعدی ، یا اسلایسی از یک شیء سه بعدی ( جنین یا اندام) ، را تولید می کند. دو نوع دیگر سونوگرافی که اخیراً مورد استفاده می باشند ، تصویر برداری سه بعدی و سونوگرافی داپلر می باشند. در چندین سال گذشته ، دستگاه های سونوگرافی توانسته اند تصاویر سه بعدی را توسعه دهند. در این دستگاه ها ، چندین تصویر دو بعدی با حرکت دادن پروب بر روی سطح بدن و چرخش آن ، بدست می آید. سپس اسکن های دو بعدی با نرم افزار کامپیوتری تخصصی ، برای شکل دادن تصاویر سه بعدی ترکیب می شوند.

تصاویر سه بعدی

امکان مشاهده بهتر اندام تحت آزمایش را فراهم کرده ، و برای موارد زیر قابل استفاده می باشند :

 • شناسایی زود هنگام تومورهای سرطانی و خوش خیم ( مانند آزمایش غده پروستات ، برای شناسایی زود هنگام تومورها ، کنترل توده ها در روده بزرگ و راست روده ، شناسایی ضایعه های پستان جهت نمونه برداری احتمالی )
 • مشاهده جنین برای ارزیابی رشد آن ، بخصوص جهت مشاهده رشد ناهنجار صورت و اندام ها
 • مشاهده جریان خون در اندام های مختلف یا در جنین

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر بر اساس تاثیرات داپلر استوار است. وقتی یک شیء منعکس کننده امواج اولتراسوند حرکت می کند ، فرکانس پژواک ها تغییر می کند. در صورت حرکت آن به سمت پروب ، یک فرکانس بالا و در صورت دور شدن از پروب ، فرکانس پایین را خلق می کند. مقدار تغییر فرکانس به سرعت حرکت شیء وابسته است. سونوگرافی داپلر تغییر در فرکانس پژواک ها را ، برای محاسبه سرعت حرکت شیء اندازه گیری می کند. سونوگرافی داپلر عمدتاً برای اندازه گیری ، سرعت جریان خون در قلب و شریان های اصلی ، استفاده می شود.

سونوگرافی (2) - سونوگرافی مهر ایرانیان

 

کاربردهای سونوگرافی

دلایل مختلفی برای استفاده از سونوگرافی وجود دارد. تصویربرداری با امواج اولتراسوند سال هاست که به عنوان یک تکنیک تصویر برداری پزشکی ، مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی و اولتراسونوگرافی تکنیک های تصویر برداری پزشکی هستند ، که از امواج فرکانس بالا و پژواک آن ها استفاده می کنند. این تکنیک شبیه به پژواک مکان یابی استفاده شده توسط خفاش ها ، نهنگ ها ، دلفین ها و نیز سونار استفاده شده در زیر دریایی ها می باشد.

مثال هایی از کاربرد های سونوگرافی موارد زیر هستند :

اگر شما باردار باشید ، پزشک شما این نوع تصویربرداری را برای کنترل رشد نوزاد و تعیین تاریخ زایمان ، تجویز می نماید. اگر در گردش خون ، در یکی از اعضای بدن یا قلب دچار مشکل شده اید ، پزشک دستور انجام سونوگرافی داپلر را برای بررسی جریان خون صادر می کند.

تصویربرداری اولتراسوند برای انواع خدمات بالینی ، از قبیل زایمان و بیماری های زنان ، کاردیولوژی و تشخیص سرطان استفاده می شود. مزیت اصلی این تکنیک این است که  به کمک آن می توان ، ساختارهای مختلف را می توان بدون استفاده از پرتو تابی مشاهده نمود. همچنین سونوگرافی در مقایسه با اشعه X یا دیگر تکنیک های رادیوگرافیک ، بسیار سریع تر می باشد. مهم ترین کاربردهای آن در بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران عبارتند از :

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

 1. زایمان و بیماری های زنان
 2. تشخیص اندازه جنین برای تعیین تاریخ وضع حمل
 3. تعیین موقعیت جنین ، به منظور تشخیص قرار داشتن سر نوزاد در موقعیت مناسب ، رو به پایین یا سر و ته بودن آن
 4. کنترل موقعیت جفت ، به منظور بررسی رشد نامناسب آن در دهانه رحم
 5. مشاهده تعداد جنین ها در رحم
 6. کنترل جنسیت نوزاد ( در صورت امکان مشاهده واضح ناحیه تناسلی )
 7. کنترل سرعت رشد جنین ، با انجام ارزیابی های مختلف در طول زمان
 8. شناسایی وجود مقدار کافی مایع آمنیونی احاطه کننده نوزاد
 9. نظارت بر نوزاد در طول روندهای تخصصی سونوگرافی ، مانند مشاهده نوزاد در طول آمنیوسنتز ( نمونه برداری از مایع آمنیونی ، با سوزن مخصوص جهت انجام تست ژنتیک )
 10. مشاهده تومورها در تخمدان و پستان

کاربرد سونوگرافی در کاردیولوژی

 • مشاهده داخل قلب ، برای شناسایی ساختارها یا عملکردهای ناهنجار
 • اندازه گیری جریان خون در قلب و رگ های اصلی خون

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

کاربرد سونوگرافی در اورولوژی

 1. اندازه گیری جریان خون در کلیه
 2. مشاهده سنگ های کلیه
 3. شناسایی زود هنگام سرطان پروستات

علاوه بر این زمینه ها ، سونوگرافی بعنوان یک ابزار تصویر برداری سریع ، برای تشخیص در موارد اضطراری ، کاربرد رو به رشدی داشته است.

تمامی موارد فوق الذکر ، در مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی و تصویربرداری در غرب شهر تهران ، زیر نظر بهترین دکتر به انجام می رسد.

اقدامات لازم قبل از سونوگرافی

لازم است تا قبل از سونوگرافی اقدامات خاصی انجام شود ، که عبارت است از :

شایان ذکر است مراحل انجام برای آماده سازی به ارگان مورد نظر نیز بستگی دارد .

 • در برخی از تصویربرداری ها ، برای اینکه بتوان تصویری واضح و دقیق از تخمدان ها و رحم به دست آوریم ، رادیولوژیست به افراد توصیه می کند ، که قبل از انجام سونوگرافی آب بنوشند تا مثانه آن ها به طور کامل پر شود. برخی از افراد تصور می کنند با مصرف داروهای ادرار آور ، قبل از انجام تصویربرداری ، دیگر نیاز به نوشیدن آب ، آبمیوه و چای ندارند ، در حالی که مصرف دارو بدون تجویز پزشک اشتباه است.
 • برای انجام سونوگرافی دوران بارداری  در هفته های پایین که یکی دیگر از خدمات بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران است ، باید مثانه پر باشد. در صورتی که در هفته های بالاتر نیازی به پر بودن مثانه نیست.
 • پزشک شما ممکن است به شما هشدار دهد از 8 تا 12 ساعت قبل از پروسه ، غذاهای پرچرب مصرف نکنید ، مخصوصا اگر قرار است شکم مورد بررسی قرار گیرد. مواد غذایی پرچرب می تواند امواج صوتی را مسدود کند و در دریافت تصویر واضح ، مشکل ایجاد نماید .
 • در مورد هر یک از داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی که مصرف می نمایید ، به پزشک خود اطلاع دهید .
 • مهم است که دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید ، و تمامی سوالات خود را از ایشان بپرسید.

 

 

تعین جنسیت جنین

یکی از مهمترین کاربردهای سونوگرافی ، تعیین جنسیت جنین است. تمامی والدین دوست دارند هر چه زودتر جنسیت جنین خود را بدانند ، دقت داشته باشید که دقیق ترین و بهترین سن برای فهمیدن جنسیت جنین ماه پنجم بارداری یا هفته بیستم بارداری است.

توضیحاتی راجع به تصویربرداری با امواج فراصوت در دوره بارداری :

اکثر مادران نگران سلامت جنین خود هستند ، و سوالات زیادی در این خصوص دارند : چه زمان و با انجام کدام یک از سونوگرافی ها می توانیم از سلامت جنین خود مطلع شویم ؟ اهمیت و ضرورت سونوگرافی به چه میزان می باشد ؟ تصویربرداری با امواج فراصوت چند مرتبه باید انجام شود ؟ تعداد دفعات انجام سونوگرافی در دوران بارداری ، حداقل چهار مرتبه می باشد. زمانی که خانمی با تست مثبت بارداری مواجه می شود ، اولین سونوگرافی در هفته شش تا هشت بارداری انجام می شود تا مطمئن شویم آیا ساک حاملگی ، قلب جنین و حاملگی داخل رحم تشکیل شده است یا خیر ؟ این تصویربرداری اولیه می تواند بارداری سالم و نرمال را مشخص نمایید . مادران باردار جهت انجام این پروسه می توانند به مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرفی در غرب تهران مراجعه کنند.

تست غربالگری

در مرحله بعد ، تست های غربالگری مرحله اول که در فواصل هفته های دوازده تا سیزده بارداری انجام می شود. این تصویربرداری ضروری است. امروزه سونوگرافی NT  ، به منظور تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین و برای اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن جنین و استخوان بینی ، مورد استفاده قرار می گیرد. تست های غربالگری مرحله دوم ، در فواصل هفته های هجده تا بیست و دو بارداری انجام شده و تمامی اندام ها ، مورد بررسی قرار می گیرند. گاهی اوقات در اواخر بارداری برای تعیین وزن جنین ، سونوگرافی تکرار می شود . بنابراین نگران نباشید سونوگرافی می تواند ، کمک به تشخیص بیماری ها در این دوران کمک کرده و یک راهنمای خوب برای متخصص باشد ، و انجام آن ها سبب می شود ، تا پروسه بارداری را بهتر هدایت نمایند و به نتیجه برسانند . در حالت کلی در صورتی که جنین سالم باشد ، این تعداد تصویربرداری در طول بارداری کفایت می کند. متاسفانه برخی از والدین اصرار به انجام سونوگرافی بیش از حد دارند ، و مرتبا در خواست تصویربرداری چهار بعدی و سه بعدی را می دهند ، این کار توصیه نمی شود و بهتر است این پروسه با دستور پزشک انجام گردد.

سونوگرافی - سونوگرافی مهر ایرانیان

سونوگرافی بیماری های زنان

سونوگرافی برای تشخیص تمام بیماری های زنان روشی بسیار موثر می باشد. این پروسه جهت تصویر برداری از تخمدان ها ، لگن و رحم زنان مورد استفاده قرار می گیرد . از بیماری های شایع زنان که جهت تشخیص آن ها از تصویربرداری اولتراسوند استفاده می شود ، می توان به توده های رحمی ، کیست های تخمدان ، تومور در رحم و تخمدان ، عفونت های دستگاه ادراری اشاره کرد ( به تصویربرداری از این قسمت ها از بدن ، سونوگرافی شکم گفته می شود. ) در برخی از حالات ممکن است متخصص شما ، سونوگرافی داخل واژن را برای تشخیص برخی از بیماری ها پیشنهاد دهد.

خبر خوب این است که شما برای انجام هر نوع سونوگرافی و تصویربرداری پزشکی می توانید به مرکز مهر ایرانیان واقع در غرب شهر تهران ، محدوده ستارخان ، مراجعه نمایید.