غربالگری در دوران بارداری ، یکی از آزمایشات مهم در بارداری است که تضمین کننده فرزندی سالم می باشد ؛ داشتن فرزند سالم آرزوی هر پدر و مادر است ، غربالگری در این دروان نقش بسزایی در داشتن فرزندی سالم دارد. از آن جایی که این پروسه از اهمیت بالایی برخورداری است ، لازم است برای انجام این تست به یک مرکز معتبر مراجعه نمایید. سونوگرافی مهر ایرانیان ، بهترین سونوگرافی در غرب تهران ، به جهت برخورداری از مدرترین تجهیزات و البته کادری با تجربه و حرفه ای ، بهترین خدمات را در این راستا ارائه می دهد.

 

غربالگری در دوران بارداری

با کمک غربالگری در دوران بارداری ، تمام بیماری ها و اختلالات جنینی و مادرزادی در طی دروان بارداری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته می شود ؛ تمامی تست های غربالگری به منظور کشف انواع اختلالات احتمالی در بارداری انجام می شود ؛ به طور قطعی می توان گفت ، در صورت آگاهی زود هنگام از بیماری درمان سریع تر و بهتر انجام می پذیرد.

غربالگری برای سندرم داون

بسیاری از والدین در رابطه با مبتلا بودن یا نبودن نوزاد خود به سندروم داون یا سایر اختلالات کروموزومی اظهار نگرانی می کنند ؛ تست های غربالگری به والدین کمک خواهد کرد تا وضعیت کودک خود را بررسی کرده و از سلامت کودک خود اطمینان حاصل کنند.

منظور از اختلالات کروموزومی چیست ؟

كروموزوم ها در هر سلولی كه حامل ژن ها هستند ، ساختارهای موضوعی دارند ؛ اکثر افراد در هر سلول دارای 46 کروموزوم می باشند که مجموعه آن از 23 تخمک مادر است. خطاهای بيولوژيکی در مراحل اوليه تقسيم سلول ، اتفاق مي افتد و موجب اختلالات در کروموزوم ها می شود.

اغلب زنانی که نوزاد آن ها تعداد کروموزوم غیر طبیعی دارد ، معمولا در اوایل بارداری پریشان می شوند ؛ برخی ناهنجاری های کروموزومی ، ممکن است نوزاد را  با مشکلات رشد و نقص مادرزادی مواجه کند که این اختلالات از خفیف تا شدید وجود دارند.

سندرم داون ، همچنین به عنوان trisomy 21 شناخته می شود ، زمانی اتفاق می افتد که کودک یک کپی از کروموزوم 21 در برخی از سلول های خود داشته باشد. سندرم داون شایع ترین اختلالات کروموزومی است که نوزادان با آن متولد می شوند.

غربالگری-در-دوران-بارداری

سایر مشکلات کروموزومی که می تواند نوزادان را تحت تاثیر قرار دهد ، عبارتند از تریزومی 18 و تریزومی 13 ؛ این اختلالات تقریبا همیشه با عقب ماندگی عمیق ذهنی و سایر اختلالات مادرزادی مرتبط است . اگر این کودکان تا زمان تولد زنده بمانند ، می توانند چند سال هم به زندگی ادامه دهند. هر کسی می تواند یک کودک با یک اختلال کروموزومی داشته باشد ، اما این خطر با افزایش سن مادر افزایش می یابد ؛ برای مثال ، احتمال داشتن یک نوزاد با سندرم داون از حدود 1 در 1200 در 25 سالگی تا 1 در 100 در 40 سالگی افزایش می یابد.

آزمایش های غربالگری

آزمایش های غربالگری ، از نمونه های خون برای ارزیابی مشکلات خاص کروموزومی ، از جمله سندرم داون می باشد ؛ این آزمایشات هیچ گونه خطری برای کودک ندارند و کاملا غیر تهاجمی می باشند .

آزمایش های تشخیصی مانند نمونه برداری ویروس کوریونی ( CVS ) و آمنیوسنتز می تواند به شما این اطمینان را دهد که آیا کودک شما دارای اختلال کروموزومی است یا خیر ؟ این آزمایش ها می توانند چند صد اختلالات ژنتیکی را با تجزیه و تحلیل ساختار ژنتیکی سلول های نوزاد یا جفت شما شناسایی کنند ؛ با این حال ، هر دو روش خطر ابتلا به سقط جنین را کاهش می دهند.

نمونه برداری از ویروس کوریونی ( CVS )

CVS یک آزمایش پیش از بارداری است که برای تشخیص بسیاری از بیماری ها انجام می شود . مشکلات کروموزومی نمی تواند ثابت یا درمان شوند . اگر اختلال کودک شما هنگام حاملگی تشخیص داده شود ، می توانید با توصیه پزشک برای جلوگیری از پیشرفت ، بارداری را خاتمه دهید.

زمان انجام آزمایشات غربالگری در دوران بارداری

غربالگری سه ماه اول بارداری

غربالگری در دوران بارداری در دو مرحله انجام می شود ، مرحله اول از غربالگری در هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود .

در طی غربالگری مرحله اول ضربان قلب ، سن ، مایع دور جنین و ضخامت پشت گردن جنین مورد ارزیابی قرار گرفته می شود ؛ سونوگرافی NT ، کمک کننده در بررسی این موارد می باشد ؛ ضخامت پشت گردن جنین در حالت طبیعی باید از 3 میلی متر کمتر باشد ، اما اگر مقدار مایع پشت گردن جنین از سه میلی متر بیشتر شود احتمال خطر وجود دارد که در این صورت باید آزمایشات بیشتری برای قطعیت این موضوع انجام داده شود ؛ آزمایش خون همراه با سونوگرافی NT  ، انجام می شود که می تواند نقش بسزایی در تشخیص این اختلالات داشته باشد.

غربالگری-در-دوران-بارداری (2)

غربالگری سه ماه دوم بارداری

زمان انجام غربالگری در نوبت دوم در هفته 15 تا 22 بارداری می باشد . در طی انجام این نوع از غربالگری با کمک  تست های 4 گانه از هورمون های جنین و همچنین آزمایش خون می توانیم سلامت جنین را مورد بررسی قرار دهیم .

نتایج آزمایشات غربالگری با کمک نرم افزار های ویژه انجام می شود که می توانند میزان خطر ابتلا به دیابت بارداری را نیز تشخیص دهند . غربالگری مرحله دوم از بارداری می تواند به طور قطعی سلامت جنین را تضمین کند و در صورتی که نتایج این آزمایشات نشان دهنده نوعی اختلال باشد می توانیم با کمک آمنیوسنتز تمامی اختلات نشانگان داون را مورد ارزیابی قرار دهیم .

انجام دو مرحله آزمایشات غربالگری برای مادران الزامی است ؛ بسیاری از مادران تصور دارند که در صورت نبود مشکل در غربالگری مرحله اول لزومی به آزمایش غربالگری مرحله دوم نمی باشد ؛ این تصور کاملا اشتباه است ، انجام تمامی مراحل غربالگری از الزامات بارداری می باشد که می تواند به مادر کمک کند تا از سلامت جنین خود اطمینان یابد و با استرس کمتری این دوران را پشت سر بگذارد.