زمان مطالعه: 5 دقیقه

موثرترین راه برای تشخیص سرطان پستان ، ماموگرافی سینه می باشد. در ماموگرافی برای عکس گرفتن از بافت پستان از اشعه های ایکس با دوز پایین استفاده می شود ، در این روش حتی توده های سرطانی کوچکی که حس نمی شوند ، نیز مشخص هستند.

ماموگرافی سینه

ضرورت ماموگرافی سینه

دستگاه های ماموگرافی ، سالیان سال قوی ترین اسلحه پزشکان علیه سرطان پستان شناخته می شدند. پژوهشگران اعلام کردند ، بسیاری از تومورهای تشخیص داده شده در ماموگرافی سینه ، خطر مرگ ندارند و تنها موجب درمان و شیمی درمانی می شوند.

برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان پستان ، ماموگرافی سینه ابزار سودمندی است. انجمن سرطان امریکا اعلام کرد ، انجام سالیانه ماموگرافی پستان بعد از چهل سالگی موجب تشخیص زودرس سرطان پستان است. زنانی که نسج پستان آنها متراکم است ، علاوه بر ماموگرافی باید احتمالا ام آر آی هم انجام دهند.

برخی از کاربردهای رایج ماموگرافی سینه

ماموگرافی سینه به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص سرطان سینه ، در زنانی که هیچگونه علائمی در آنها مشاهده نمی شود ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از آن بعنوان روندی برای تشخیص بیماری سینه در زنانی که علائمی مانند توده ، درد ، گودی پوست یا ترشح از نوک سینه را تجربه می کنند ، استفاده کرد.

غربالگری ماموگرافی سینه

ماموگرافی سینه نقش اساسی در تشخیص زود هنگام سرطان سینه ایفا می کند ؛ زیرا می تواند قبل از اینکه بیمار یا پزشک متوجه آن شوند ، تغییرات سینه را نشان دهد. طبق دستورالعمل های کنونی کالج رادیولوژی آمریکا و شبکه جامع ملی سرطان ، ماموگرافی هر ساله باید توسط زنان از 40 سالگی به بعد انجام شود. تحقیقات نشان داده است ، که ماموگرام پستان سالانه منجر به تشخیص زود هنگام ، تعداد زیادی از موارد ابتلا به سرطان سینه شده است.

کالج رادیولوژی ایالات متحده و موسسه ملی سرطان، همچنین پیشنهاد می کنند ، زنانی که قبلاً به سرطان سینه مبتلا بوده اند و کسانی که به دلیل سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان ، در معرض خطر بیشتری قرار دارند ، باید در خصوص شروع زود هنگام تر غربالگری ، از پزشک متخصص کمک بگیرند.

ماموگرافی سینه

ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیمار ، که یافته های بالینی غیرطبیعی مانند توده پستان یا ترشح از نوک سینه در او تشخیص داده شده است ، استفاده می شود.

در اولین ماموگرافی سینه ، عادی است که موارد مشکوک دیده شود ؛ زیرا ماموگرافی قبلی وجود ندارد تا بتوان با آن مقایسه انجام داد. اکثر موارد یافت شده بی خطر هستند و معمولا نشان دهنده ، کیست ها و یا لک های موجود در بافت های ضخیم پستان هستند. بعضی اوقات نیز این موارد مشکوک به دلیل غیر واضح بودن عکس می باشد.

انجام ماموگرافی های اضافه برای ارزیابی بیشتر موارد مشکوک ، ماموگرافی تشخیصی نامیده می شود ، که تنها بر روی ناحیه مشکوک متمرکز می شود و همچنین در برخی موارد ، استفاده از امواج مافوق صوت لازم است.

چگونه باید برای ماموگرافی سینه آماده شویم ؟

قبل از انجام ماموگرافی سینه ، به شما توصیه می شود تا در مورد هرگونه یافته یا مشکل جدید در سینه های خود ، با پزشک خود مشورت کنید. در جلسه ملاقات با پزشک ، وی در مورد جراحی های قبلی ، استفاده از هورمون ها و سابقه خانوادگی یا شخصی ابتلا به سرطان سینه ، از شما کسب اطلاعات می کند.

اگر سینه های شما مدتی است که حساس شده اند ، ماموگرافی سینه را برای هفته قبل از قاعدگی ، برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان برای ماموگرافی سینه یک هفته پس از قاعدگی است. در صورت وجود هرگونه احتمال بارداری ، پزشک یا تکنسین اشعه ایکس را مطلع کنید.

در روز معاینه از دئودورانت یا لوسیون زیر بغل یا سینه استفاده نکنید. این مواد می توانند در ماموگرافی ، به صورت لکه هایی ظاهر شوند و نتیجه ارزیابی را مختل نمایند.

علائم و مشکلات سینه خود را که مدتی است احساس می کنید ، برای تکنسین انجام دهنده معاینه شرح دهید.
ماموگرافی های قبلی خود را به همراه آورده و در اختیار رادیولوژیست قرار دهید. این مورد برای مقایسه با آزمایش کنونی مورد نیاز می باشد. در خصوص زمان دریافت نتیجه ماموگرافی سینه خود از متخصص سوال کنید.

 

 

فرآیند ماموگرافی سینه

لباسی دو تکه پوشیده و از گان مخصوص استفاده نمایید. استحمام در روز انجام ماموگرافی ضروری است ؛ زیرا سبب واضح دیده تر شدن عکس می شود.

مشخصات خود را ارائه دهید تا مستقیما گزارشات ماموگرافی شما ، به پزشک تان ارسال شود. ماموگرافی توسط یک تکنسین دوره دیده در زمینه دستگاه ماموگرافی انجام می شود. آزمایش توسط یک دستگاه تولید اشعه ایکس با تاباندن اشعه های با دوز پایین انجام می شود.

بعضی از زنان می ترسند ، ماموگرافی دردناک باشد و ایجاد فشار روی پستان معمولا ناراحت کننده است. ولی این حرکت برای گسترده تر شدن پستان می باشد و سبب می شود ، تا تصویری واضح از بافت پستان به وجود آید. کل زمان عکس برداری ماموگرافی سی دقیقه می باشد و زمان فشار و پهن شدن پستان سه دقیقه می باشد. پزشک به بررسی عکس حاصل می پردازد.

درباره تجهیزات ماموگرافی سینه

تجهیزات ماموگرافی سینه ، جعبه ای متصل به یک لوله تولید کننده اشعه ایکس می باشد. این دستگاه منحصراً برای معاینه اشعه ایکس سینه مورد استفاده قرار می گیرد و دارای لوازم جانبی ویژه ای است ، که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس را فقط به پستان محدود می کند. این تجهیزات دارای دستگاهی برای نگه داشتن و فشردن سینه در یک موقعیت خاص می باشد ، تا متخصص بتواند تصاویر را در زوایای مختلف ثبت کند.

توموسنتز سینه ، با استفاده از واحدهای ماموگرافی دیجیتال انجام می شود ؛ اما همه دستگاه های ماموگرافی دیجیتال مجهز به انجام تصویربرداری توموسنتز نیستند.

ماموگرافی سینه

در طول و بعد از روند ماموگرافی سینه چه چیزی را تجربه خواهیم کرد ؟

هنگامی که سینه ها توسط پد مخصوص فشرده می شود ، فشاری را روی آنها احساس خواهید کرد. برخی از زنان که دارای سینه های حساسی می باشند ، ممکن است در طول روند ، ناراحتی مختصری را تجربه کنند. در این شرایط ، زمانی را برای قرار گرفتن تحت روند انتخاب کنید ، که در آن حساسیت سینه های شما در کمترین سطح ممکن است. در صورت بروز درد با افزایش فشرده سازی ، حتماً تکنسین را مطلع کنید.

اگر میزان ناراحتی تجربه شده قابل توجه باشد ، فشار کمتری به سینه های شما وارد خواهد شد. همیشه به یاد داشته باشید که هر چه فشار وارده به سینه ها در طول اجرای روند بیشتر باشد ، انجام ماموگرافی با کیفیت بهتری انجام خواهد پذیرفت.

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی های آنالوگ به دلیل وارد کردن اشعه بالا و دقت تشخیص پایین در هنگام تشخیص ضایعات کوچک در حال از رده خارج شدن می باشند و بهترین جایگزین برای ماموگرافی های آنالوگ، ماموگرافی دیجیتال می باشد زیرا این نوع از ماموگرافی ها اشعه ایکس با دوز کمتر سبب تشخیص ضایعات و توده های کوچک تر می شوند .

زمان انجام ماموگرافی سینه

به زنان بالای چهل سال توصیه می شود ، که سالیانه یک بار ماموگرافی انجام دهند. در دوران قبل از یائسگی بهترین زمان برای انجام ماموگرافی پستان ، هفته بعد از پایان خونریزی قاعدگی می باشد ، که در این زمان پستان های آنها کمتر حساس هستند.

 

 

هزینه ماموگرافی سینه

هزینه ماموگرافی سینه بر اساس تعرفه تعیین شده در نظام سلامت کشور می باشد. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه ماموگرافی به بهترین مرکز تصویر برداری غرب تهران ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی مهر ایرانیان ، مراجعه نمایید.