زمان مطالعه: 22 دقیقه

در اکثر مواقع ، موثرترین روش جهت تشخیص سرطان پستان ماموگرافی ( Mammography ) می باشد ؛ زیرا در این روش حتی توده های سرطانی بسیار کوچک که حس نمی شوند نیز مشخص هستند. بنابراین غربالگری ماموگرافی از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از خدمات اصلی مرکز تصویربرداری پزشکی مهر ایرانیان بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران انجام این پروسه می باشد.

ماموگرافی

در حال حاضر ماموگرافی در تهران به عنوان قوی ترین اسلحه بر علیه سرطان پستان شناخته می شود. طبق تحقیقات انجام شده برخی از تومورهایی که توسط این پروسه تشخیص داده می شوند خطر مرگ نداشته و با شیمی درمانی قابل درمان خواهند بود. بانوانی که بافت پستان آن ها متراکم است علاوه بر پروسه مذکور باید ام آر آی نیز انجام دهند.

پستان نگاری دیجیتال یک تصویربرداری تخصصی پزشکی است. در این پروسه از سیستم اشعه X با دوز پایین برای دیدن داخل پستان ها استفاده می کنند. آزمایش این آرمایش ، به شناسایی زودرس و تشخیص بیماری های ناحیه پستان در زنان کمک می کند. این روند می تواند تغییرات پستان را تا دو سال قبل از تشخیص پزشک نشان دهد. از ماموگرافی دیجیتال ، تشخیص کامپیوتری و تتو سنتز سینه به عنوان پیشرفت های اخیر در این زمینه یاد می شود.

چه کسانی باید ماموگرافی کنند؟

همانطور که می دانید این رویه یک روش تصویربرداری است که به تشخیص بیماری های مربوط به سینه کمک می کند. سرطان پستان ، یکی از این بیماری ها می باشد. اشعه های ایکس ضعیف شده در این پروسه مورد استفاده قرار می گیرند تا ناهنجاری های درون بافت این عضو مشخص گردند. اما احتمالا بعد از خواندن این مطب برای شما نیز سوال شده باشد که آیا همه باید این رویکرد را به انجام رسانند؟ ما در این قسمت کاندیداهای مناسب ماموگرافی دیجیتال را ذکر کرده ایم :

 • توصیه می شود بانوانی که بیشتر از 40 سال سن دارند ، سالانه یک یا دوبار این رویکرد را به انجام رسانند
 • البته خانم هایی که در خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان پستان را دارند ، باید این کار را بعد از 35 سالگی و یک بار در سال انجام دهند
 • آن دسته از اشخاصی که پیش از این به سرطان مبتلا شدند ، موظفند به صورت مرتب تحت آزمایش و بررسی قرار گیرند.
 • ممکن است توده های مشکوکی در سینه یافت شوند که به جهت تشخیص ماهیت آن ها از این فرآیند کمک گرفته شود
 • اگر در سینه های خود با علائمی مثل التهاب ، خارش ، جوش ، تو رفتگی بافت ، خروج ترشحات خونی ، آبکی و صورتی از نوک پستان ، متورم شدن این عضو و یا درد رو به رو شدید این پروسه را انجام دهید.

چه زمانی برای انجام ماموگرافی مناسب است؟

توصیه شده یک هفته بعد از دوره عادت ماهانه برای انجام آن اقدام کنید که سینه ها دیگر حساس و دردناک نباشند. همچنین ممکن است دقت این روند در حین خونریزی قاعدگی پایین آید. علاوه بر این بانوانی که باردار بوده و یا در دوره شیردهی قرار دارند تنها در شرایط ویژه می توانند ماموگرافی دیجیتال را در تهران به انجام رسانند.

سیستم ماموگرافی قدیمی

سیستم های آنالوگی ، قدیمی ترین دستگاه های موجود می باشند. این دستگاه ها اشعه ایکس بیشتری داشته و دقت دستگاه های جدید ، مانند سیستم دیجیتال را ندارند. دستگاه های آنالوگ و دیگر دستگاه ها ، بعدها دستخوش تغییرات و پیشرفت شده ، و دستگاه های پیشرفته امروزی را به وجود آوردند.

پیشرفت های این تست تشخیصی سینه

سه پیشرفت اخیر در حوزه ، شامل ماموگرافی دیجیتال ، شناسایی با کمک کامپیوتر و توموسنتز پستان می باشند و در بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران که در ادامه با هر یک آشنا می شوید:

 • ماموگرافی دیجیتال (FFDM)

نوعی سیستم می باشد که در آن ، فیلم اشعه X ، توسط الکترونیک ها جایگزین شده و اشعه X را به تصاویر ماموگرافیک از سینه ، تبدیل می نماید. این تصاویر به کامپیوتر انتقال داده شده و توسط رادیولوژیست بررسی می شود.

ماموگرافی

 • شناسایی با کمک کامپیوتر (CAD)

سیستمی است که تصاویر ماموگرافیک دیجیتال را برای نواحی غیر نرمال دارای تراکم یا توده که نشانه وجود سرطان است ، مورد جستجو قرار می دهد. سیستم CAD ، این نواحی را در تصاویر مشخص کرده و به رادیولوژیست در خصوص ارزیابی دقیق ناحیه ، هشدار می دهد.

 • توموسنتز پستان

این سیستم ، که ماموگرافی سه بعدی و توموسنتز پستان دیجیتال (DBT) نامیده می شود ، شکل پیشرفته تصویربرداری پستان می باشد که در آن ، تصاویر چندگانه از سینه ، در زوایای مختلف گرفته شده و به صورت تصاویر سه بعدی ، بازسازی می شود. بدین ترتیب ، تصویربرداری سه بعدی سینه، شبیه به تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری می باشد ، که در آن یک سری از تکه های نازک برای خلق یک بازسازی سه بعدی از بدن ، باهم مونتاژ می شوند.

مزایای توموسنتز سینه

در کل شاید برجسته ترین مزیت این روش این باشد که نسبت به ماموگرافی معمولی پیشرفته تر است و از تکنیکی استفاده می کند که در انتها تصاویری که به دست می آیند دقیق تر و پر جزئیات تر باشند. از آنجایی که این متد می تواند از طریق تصویر سه بعدی به لایه های بیشتری از پستان دست پیدا کند ؛ بنابراین برخی از محدودیت های روش قدیمی را پوشش خواهد داد. برای مثال ، نتیجه مثبت کاذب را کم تر می کند.

به علاوه ، تصویر برداری سه بعدی به پزشک اجازه می دهد توده های کوچک و دیگر علائم سرطان سینه را زودتر از رویه قدیمی کشف کند. در این رویکرد اندازه ، شکل و حتی مکان ناهنجاری های سینه با دقت بالاتری کشف خواهند شد. علاوه بر این ها در توموسنتر احتمال اینکه تومورهای سینه تشخیص داده شوند بالاتر می باشد.

معایب توموسنتر سینه

این روش جز فوایدی که دارد ، با چند ایراد نیز همراه است. هربار که این عمل را انجام می دهید ، بیشتر در برابر امواج رادیویی قرار می گیرید. اما باز هم باید توجه داشت که این امواج در مقدار کمی به بدن شما وارد می شوند و این رویکرد جز روش های امن ماموگرافی دیجیتال می باشد.

علاوه بر آن ، چون ممکن است تیوب X ray در جهات مختلفی حرکت کند ، بنابراین احتمال دارد تصاویر با یکدیگر متفاوت گردند. از لحاظ هزینه هم ، دستگاه هایی که از این روش استفاده می کنند پر هزینه تر هستند و حتی هزینه نگهداری از آن نیز بالاتر می باشد.

همانطور که اطلاع کسب کردید ، توموسنتر عیوب چندانی ندارد ، اما برای کسانی که بودجه محدودی دارند تکنیک قدیمی شاید مناسب تر باشد. به یاد داشته باشید که دستگاه های معمولی استفاده شده در مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان ، بهترین مرکز ماموگرافی در تهران هم بسیار قدرتمند هستند و به عنوان استاندارد تصویربرداری سینه محسوب می شوند.

انیمیشن چگونگی انجام ماموگرافی

هزینه ماموگرافی در تهران چقدر است؟

تعرفه این روند توسط وزارت بهداشت تعیین می شود. تشخیص توده در کوچک ترین سایز ممکنه سرنوشت بیمار را تعیین می کند ، چه بسا یک توده کوچک را بتوان با یک وکیوم بیوپسی ساده به صورت سرپایی خارج نمود و یا تشخیص دیرهنگام یک توده باعث به خطر افتادن حیات بیمار شود ، مزیت پستان نگاری دیجیتال مستقیم تشخیص توده در سایزهای بسیار کوچک میلیمتری است ، دستگاه های دیجیتال مستقیم قیمت بالایی دارند و در بعضی موارد تکنیک آنالوگ هنوز استفاده می شود ، در مواردی قسمتی از سیستم آنالوگ با تغییراتی تبدیل به دیجیتال می شود که باز هم نسبت به مدل دیجیتال مستقیم دقت کافی را ندارند ، مرکز مهرایرانیان مجهز به ماموگرافی دیجیتال مستقیم بوده و تمام تصاویر در آن توسط پزشک فلوشیپ پستان گزارش می شود. در مقابل در مدل دیجیتال ، تکنسین قادر است این تصاویر را با تیره و روشن کردن آن ها کنترل نماید. از دیگر مزیت های این دستگاه ، می توان به قابلیت بزرگنمایی آن اشاره نمود. همین مسئله باعث می شود خانم هایی که بافت متراکم تری دارد به سراغ این روش بروند.

در نظر داشته باشید زمانی که می خواهید این فرآیند را در شهر تهران به انجام برسانید ، تنها هزینه ماموگرافی دیجیتال را در نظر نگیرید. موضوع مهم تری که باید به آن توجه داشته باشید ، میزان اعتبار مرکز انتخابی شما می باشد. به روز بودن دستگاه و میزان مهارت تکنسین می تواند در تشخیص بیماری و درمان آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

برای تعیین نوبت ماموگرافی فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس گرفته شود

کاربردهای رایج ماموگرافی چیست ؟

ماموگرام ها بعنوان ابزار غربالگری برای شناسایی زودهنگام سرطان سینه ، در زنانی که دارای علائم هستند ، استفاده می کنند. همچنین می توان از آنها برای شناسایی و تشخیص بیماری پستان در زنانی که علائمی از قبیل برآمدگی ، درد ، فرورفتگی پوست یا تخلیه از پستان را تجربه می کنند ، استفاده نمود.

 • ماموگرافی غربالگری در تهران

این تست بخش اصلی شناسایی زود هنگام سرطان های پستان است. چون می تواند تغییرات در پستان را سالها قبل از اینکه بیمار آن ها را احساس کند ، نشان دهد. ماموگرافی غربالگری ، از سن 40 سالگی در زنان آغاز می شود. همچنین زنانی که سرطان پستان داشته اند ، و آنهایی که به دلیل سابقه خانوادگی در معرض خطر بیشتر سرطان پستان یا سرطان تخمدان قرار دارند ، باید طبق توصیه متخصص ، قبل از 40 سالگی این غربالگری و سایر انواع آن را آغاز نمایند.

ماموگرافی - تصویربرداری مهر ایرانیان

 • ماموگرافی تشخیصی

نوع تشخیصی ، برای ارزیابی بیمار دارای یافته های بالینی ناهنجار ، مثل برآمدگی در پستان یا ترشح از نوک سینه ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این فرایند بعد از یک تصویربرداری غربالگری ناهنجار ، به منظور ارزیابی ناحیه مشکوک در آزمایش غربالگری ، انجام می شود.

چگونه باید برای ماموگرافی آماده شویم؟

با پزشک درباره یافته ها یا مشکلات جدید در ناحیه سینه خود گفتگو کنید. به علاوه، او را در جریان جراحی های قبلی ، مصرف هورمون و سابقه فامیلی یا شخصی سرطان پستان قرار دهید. انجام این تست را برای هفته قبل از دوره قائدگی که در آن سینه ها حساس می شوند ، برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان یک هفته بعد از قائدگی می باشد.

 • تجهیزات :

یک واحد ماموگرافی ، یک جعبه مستطیل شکل است که در آن ، اشعه X تولید می شود. این واحد ، منحصراً برای آزمایشات اشعه X پستان استفاده می شود ، و دارای لوازم جانبی است که امکان قرار دادن سینه ، در معرض اشعه X را فراهم می آورد. دستگاهی به این واحد متصل است که برای نگه داشتن و فشردن سینه ، و قرار دادن آن در موقعیتی که بتوان از زوایای مختلف عکسبرداری نمود ، استفاده می شود. توموسنتز پستان ، با استفاده از واحدهای ماموگرافی دیجیتال انجام می شود ؛ ولی همه دستگاه های دیجیتال ، برای انجام تصویربرداری توموسنتزی ، مجهز نشده اند.

فیلم نحوه انجام ماموگرافی

 • تست :

اشعه های X نوعی پرتو شبیه نور یا امواج رادیویی هستند. این اشعه ها از بیشتر چیزها ، از جمله بدن عبور می کنند. وقتی این اشعه با دقت در ناحیه تحت آزمایش بدن استفاده می شود ، پرتو کوچکی تولید می شود که از بدن عبور کرده ، و یک تصویر یا فیلم فوتوگرافیک یا یک دیتکتور خاص را ، ثبت می کند. در ماموگرافی دیجیتال ، یک لوله اشعه X ساکن ، یک تصویر را از پهلو و یک تصویر را از بالای پستان فشرده ، می گیرد. در توموسنتز سینه ، لوله اشعه X ، بصورت کمانی در بالای سینه حرکت می کند و چندین تصویر را از زوایای مختلف می گیرد.

روند انجام ماموگرافی دیجیتال چگونه است ؟

نحوه انجام این پروسه بصورت سرپایی می باشد. در طول انجام فرایند ، یک کارشناس رادیولوژی در بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران موقعیت سینه شما را ، بر روی واحد پستان نگاری تنظیم می کند. سینه شما بر روی یک سکوی خاص قرار گرفته ، و با یک دسته پارو شکل شفاف پلاستیکی ، نگه داشته می شود. کارشناس ، سینه را بتدریج تحت فشار قرار می دهد. از شما خواسته می شود تا بین هر تصویر ، موقعیت خود را تغییر دهید. این فرایند برای سینه دیگر نیز تکرار می شود. فشرده سازی بمنظور به حداقل رساندن حرکت ، برای تصویربرداری توموسنتزی نیز الزامی می باشد. در طول گرفتن عکس با اشعه X، بمنظور اجتناب از تار شدن تصاویر ، باید بی حرکت باشید و نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید. فرایند آزمایش ، حدود 3 دقیقه طول می کشد.

 • در طول و بعد از ماموگرافی ، چه چیزی را تجربه می کنید ؟

از آنجایی که سینه ها با دسته پارویی شکل فشرده می شوند ، در سینه هایتان احساس فشار می کنید. برخی زنان دارای سینه های حساس ، احساس درد نیز می کنند. اگر درد ناشی از فشار ، افزایش پیدا کرد ، به کارشناس اطلاع دهید. همیشه به خاطر داشته باشید که فشار باعث می شود تا تصاویر بهتری گرفته شود.

 • چه کسی نتایج را تفسیر می کند ؟

یک متخصص رادیولوژی در بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران تصاویر را تحلیل کرده ، و نتایج را برای پزشکی که آنها را برای شما تفسیر می کند ، ارسال می نماید. آزمایشات فالوآپ ، مورد نیاز است. گاهی آزمایش فالوآپ از آن جهت انجام می شود که ناهنجاری بالقوه، با یک تکنیک تصویربرداری خاص ، به ارزیابی بیشتری نیاز دارد. آزمایش فالوآپ ، گاهی با هدف بررسی این موضوع که آیا در طول زمان ، تغییری در ناهنجاری ایجاد شده است یا خیر ، انجام می شود. آزمایشات فالوآپ گاهی بهترین روش برای بررسی تاثیر درمان و پایدار یا متغیر بودن ناهنجاری می باشند.

مزایای ماموگرافی دیجیتال چیست ؟

 • نوع غربالگری ، خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد.
 • توانایی پزشک برای شناسایی تومورهای کوچک را بهبود می بخشد.
 • شناسایی رشد بافت ناهنجار کوچک ، محدود به مجاری شیر را افزایش می دهد.
 • بعد از آزمایش اشعه X، آثاری از پرتو در بدن بیمار باقی نمی ماند.
 • اشعه X در دامنه تشخیص معمول برای این آزمایش ، هیچ تاثیر جانبی ندارد.

عوارض

آیا اشعه ناشی از ماموگرافی مضر است ؟ دستگاه های جدید مقدار اشعه کمتری داشته و فشار کمتری به سینه ها وارد می کنند. ضرری که ممکن است این پروسه برای فرد ایجاد کند به اندازه سه روز زندگی در هوای آلوده است. فواید این تست از مقدار اشعه ایکس بسیار بیشتر است. این اشعه بسیار ناچیز بوده و موجب سرطان سینه نمی شود. پزشک فواصل بین جلسات تست را تعیین می کند.

تفسیر جواب ماموگرافی دیجیتال

در برگه موسوم به جواب آزمایش یک سری اطلاعات پایه نوشته شده و فهم آن می تواند آسان باشد. جواب آزمایش ممکن است نرمال و طبیعی بودن شرایط را نشان دهد یا اینکه حاکی از نیازمند بودن به انجام تست و آزمایشات بیشتر باشد. برای تفسیر جواب پستان نگاری از یک معیار استاندارد به نام BI-RADS استفاده می شود که این سیستم نتایج بدست آمده را در گروه هایی که از 0 تا 6 شماره گزاری شده اند ، تقسیم بندی می کند.

گروه 0 : نتایجی که در این گروه قرار میگیرند به این معنا هستند که پزشک در بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران موارد غیر طبیعی را مشاهده نموده اما برای تشخیص و شناسایی بهتر به انجام تست های دقیق تر مثل سونوگرافی سینه یا ماموگرافی دیجیتال تشخیصی نیازمند است. همچنین رادیولوژیست می تواند از این نتیجه به عنوان یک مقایسه با تست قبلی فرد استفاده کند تا در صورت وقوع هر گونه تغییر به آن پی ببرد.

گروه 1 : در این گروه نتیجه منفی یا به اصطلاح نگاتیو است. بدین معنا که متخصص هیچگونه مورد غیر طبیعی را در بافت پستان ها مشاهده نکرده است.

گروه 2 : نشان دهنده غده های خوش خیم ( غیر سرطانی سینه ) است. این نتیجه نشان می دهد که رادیولوژیست وجود غدد مثل توده های کلسیفیکاسیون ، کیست ها ، گره های لنفاوی یا فیبروآدنوما را شناسایی کرده است.

برای تماس با مرکز مهر ایرانیان و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

گروه 3 : وجود احتمالی غده های خوش خیم را متذکر میشود. این نتیجه تنها بعد از انجام ماموگرافی تشخیصی ارائه می شود و مبنی بر این است که به احتمال خیلی زیاد (98 درصد) در بافت سینه غده های خوش خیم ( غیر سرطانی ) وجود دارند. در ین شرایط به احتمال زیاد بعد از 6 ماه باید دوباره تست انجام دهید.

گروه 4 : مشکوک به وجود موارد غیر طبیعی را نشان می دهد و البته چنین نتیجه ای بعد از انجام تست تشخیصی ارائه می گردد. نتایج آن حاکی از این هستند که موارد غیر طبیعی در بافت سینه می توانند سرطانی باشند اما چون قطعیتی در آن نیست پزشک انجام بیوپسی پستان را پیشنهاد می کند. نتایج این گروه ممکن است سطوح مختلفی از عدم قطعیت در جواب بدست آمده را دارا باشد که خود به سه زیر گروه 4A ، 4B و 4C تقسیم می شود.

گروه 5 : احتمال بالای وجود غده های بدخیم سرطانی ؛ این نتیجه نیز پس از تست تشخیصی ماموگرافی دیجیتال ارائه می شود. تفسیر این نتیجه بدین نحو است که موارد نمایان شده به احتمال زیاد نشان دهنده وجود سلول های سرطانی هستند. به همین خاطر رادیولوژیست قویاً انجام بیوپسی پستان را توصیه می کند.

گروه 6 : وجود غده های سرطانی مبنی بر بیوپسی انجام شده ؛ در واقع تفسیر جواب پستان نگاری در این وضعیت نشان دهنده بررسی روند پیشرفت سرطان و میزان موثر بودن روند درمانی بر آن است.

ماموگرافی + مهر ایرانیان

محدودیت های ماموگرافی دیجیتال

با اینکه این روش ، بهترین ابزار موجود برای تشخیص سرطان پستان است ، اما این تکنیک تمامی سرطان ها را کشف نخواهد کرد. به این موضوع ، نتیجه منفی کاذب گفته می شود. از طرف دیگر زمانی که جواب این آزمایش غیر طبیعی باشد اما توده سرطانی وجود نداشته باشد ، به آن نتیجه کاذب مثبت می گویند.

بررسی تصاویر این تست به تنهایی برای تشخیص وجود بیماری های خوشخیم و بدخیم کافی نیست. در صورتی که موردی غیر عادی وجود داشته باشد ، پزشک پیشنهاد می دهد ارزیابی بیشتری صورت گیرد. در نظر داشته باشید که تفسیر ماموگرام ها دشوار می باشد ، زیرا یک سینه نرمال در هر فرد متفاوت است.

همچنین اگر روی سینه هرگونه پودر یا پماد وجود داشته باشد ، یا اینکه شخص تحت جراحی سینه قرار گرفته باشد ، تصویر به دست آمده از ماموگرافی به درستی به نمایش در نمی آید. از آنجایی که تصویربرداری از برخی از سرطان های پستان سخت می باشد ، رادیولوژیست ترجیح می دهد تصاویر به دست آمده از چند آزمایش را با هم مقایسه کند.

رادیولوژیست ها تراکم سینه را مشخص کرده و در گزارش برای پزشک می نویسد. اگر تراکم بالا باشد ، مشاهده توده های سرطانی مشکل می شود و همچنین ریسک ابتلا به این بیماری نیز بالا می رود.

در نظر داشته باشید پروتز سینه نیز می تواند در روند ماموگرافی دیجیتال اختلال ایجاد کند ، زیرا ایمپلنت های از جنس سالین یا سیلیکون اشعه های X ray را از خود عبود نمی دهند و ممکن است روی بافت های اطراف خود نیز تاثیر بگذارند ؛ مخصوصا زمانی که پروتز به جای زیر عضلات ، در جلوی آن ها قرار گرفته باشد. رادیولوژیست های حرفه ای می دانند از چه روشی سینه را تحت فشار قرار دهند تا بدون سوراخ کردن ایمپلنت ، با زاویه بهتری تصویربرداری را به انجام رسانند.

ماموگرافی - تصویربرداری مهر ایرانیان

چرا فشرده شدن سینه ها در ماموگرافی دیجیتال ضروری است؟

شاید این سوال شما نیز باشد ، در این بخش دلایلی که برای این امر وجود دارند را ذکر کرده ایم  :

 • برای اینکه ضخامت سینه در همه جا یکسان شود و بتوان از تمام بافت تصویر برداری نمود.
 • برای بسط دادن بافت سینه انجام می شود تا ناهنجاری های کوچک زیر بافت ها پنهان نشوند.
 • از آنجایی که لایه نازک تری از پستان در حال اسکن شدن است ، بنابراین می توان از دوز پایین تری از اشعه X بهره گرفت.
 • این کار سینه را بدون حرکت نگه می دارد ؛ در نتیجه تصاویر واضح خواهند بود و تار نمی شوند.
 • از پخش شدن اشعه X جلوگیری می شود تا دقت تصویر بالا رود.

ریسک های ماموگرافی

هرچند در این رویکرد همیشه از مقدار بسیار کمی از اشعه استفاده می شود ولی در دستگاه های دیجیتال این میزان اشعه به حدی کاهش یافته است که می توان از خطرات ان در مقایسه با مزایا چشم پوشی کرد.

نتیجه مثبت کاذب یکی دیگر از معایب و ریسک های این پروسیجر می باشد. بین پنج تا پانزده درصد از ماموگرام ها نیاز به تست های بیشتری مثل سونوگرافی دارند. در چنین مواردی نتیجه این تست ها نرمال خواهد بود ، اما در صورتی که ناهنجاری یافت شود نیاز است تا یک بار دیگر ماموگرافی انجام شده و یا بیوپسی صورت پذیرد. اغلب بیوپسی ها نشان می دهند که سرطان وجود نداشته است.

تحقیقات نشان می دهند که در حدود سی درصد از زنان بین چهل تا چهل و نه سال که تحت این پروسه قرار می گیرند ، با نتیجه مثبت کاذب رو به رو می شوند و حدود هفت تا هشت درصد از آن ها به نمونه برداری نیاز پیدا می نمایند.

ماموگرافی - تصویربرداری مهر ایرانیان

برای کاهش اشعه ها چه اقداماتی انجام می شود؟

پزشکان بهترین مرکز تصویربرداری غرب تهران اقدامات ویژه ای را به جهت به حداقل رساندن این اشعه ها انجام می دهند. البته توجه داشته باشید که سیستم های مدرن و به روزی که در یک مرکز تصویربرداری خوب در تهران استفاده می شوند ، از پخش شدن اشعه ها تا حد زیادی جلوگیری می کنند. این امر تضمین می کند بقیه مناطق بدن که تصویربرداری از آن انجام نمی شود ، در معرض پایین تریین تشعشات باشند.

ماموگرافی دیجیتال در بارداری

دوره حاملگی پر از بایدها و نبایدها ست. برای مثال باید ویتامین های خاصی را بخورید ، باید به صورت مرتب به مطب متخصص مراجعه کنید ، نباید سیگار بکشید و نباید الکل بنوشید. بسیاری از این نکات جز اطلاعات عمومی هستند که اکثر بانوان باردار از آن اطلاع دارند ، اما گاهی اوقات موقعیتی پیش می آید که فرد قادر به تصمیم گیری نیست و نمی داند باید چه کاری انجام دهد.

برای مثال برخی افراد بالای چهل سال سن دارند و باید همزمان با بارداری ، ماموگرافی دوره ای خود را نیز انجام دهند. شاید برخی افراد سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته باشند و یا برخی دیگر متوجه وجود یک توده در سینه خود شده باشند. در هر حال شاید برای شما نیز سوال باشد که می توان در حین حاملگی این تست تصویربرداری را انجام داد یا خیر. در این بخش به این سوالات پاسخ داده ایم.

در طول دوران بارداری ، تراکم بافت سینه افزایش می یابد و به همین دلیل ، خواندن تصاویر ماموگرام سخت تر خواهد بود ؛ همچنین با اینکه ماموگرافی سه بعدی به شکل راحت تری از بافت سینه عبور می کند ، اما باز هم تشخیص توده داخل سینه سخت خواهد بود. حتی زمانی که زایمان می کنید ، به علت اینکه داخل سینه ها شیر وجود دارد ، بافت آن متراکم تر شده و تصویر واضحی به دست نمی آید. در صورتی که ضرورتی بر انجام تصویربرداری نباشد ، پزشک توصیه می کند این رویکرد را به تعویق بیاندازید.

در صورتی که داخل سینه خود برآمدگی حس کردید و در ریسک ابتلا به سرطان نیز بودید ، پزشک پیشنهاد می کند تا برای تشخیص مشکل تصویربرداری های خاصی را در بهترین مرکز تصویربرداری تهران انجام دهید. معمولا زمانی که مراجعه کننده باردار باشد ، ابتدا توصیه می شود سونوگرافی سینه صورت گیرد. اگر مجبور به انجام ماموگرافی در بارداری شدید ، نیازی به نگرانی نیست زیرا مقدار اشعه استفاده شده در کمترین حالت خود خواهد بود و آسیبی به جنین وارد نخواهد شد.

ماموگرافی - مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان

ماموگرافی تشخیصی در مقابل سونوگرافی : چگونه بفهمیم کدام یک برای ما مناسب است

مراقبت و درمان پزشکی که برای یک فرد مناسب است ممکن است برای دیگری ایده آل نباشد. پزشک می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا نوع تشخیصی این روند یا سونوگرافی سینه بهترین انتخاب برای شما است. در اینجا برخی از عواملی وجود دارد که ممکن است بر تصمیمی که با متخصص خود می گیرید تأثیر بگذارد.

سن شما: اگر زیر 30 سال سن دارید، ممکن است پزشک به جای تهیه ماموگرام ، سونوگرافی از سینه ها را تجویز کند. پزشک معمولا این پروسه را برای زنان جوان تر توصیه نمی کند، مگر اینکه سابقه خانوادگی قابل توجهی از سرطان سینه وجود داشته باشد یا اگر یک زن ملاحظات دیگری داشته باشد که او را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار می دهد.

وزن شما: وزن و اندازه سینه های شما می تواند بر کیفیت تصویربرداری گرفته شده تأثیر بگذارد. برای مثال، تشخیص سرطان در زنان با بافت سینه متراکم برای ماموگرافی دشوار است. به همین دلیل، پزشک شما ممکن است علاوه بر این فرآیند ، سونوگرافی نیز درخواست کند. زنانی که سینه های بزرگ دارند یا چاق هستند ممکن است تصاویر دقیقی از اولتراسوند سینه دریافت نکنند.

دلیل تصویربرداری: اگر پزشک شما در حال انجام بیوپسی است یا می‌ خواهد تشخیص دهد که آیا کیستی دارید که نیاز به تخلیه دارد، سونوگرافی پستان بهترین گزینه است.

در حالی که سونوگرافی برای ارزیابی توده های سطحی بسیار مفید است ، ماموگرافی در تشخیص ناهنجاری های عمیق تر در بافت پستان بهتر است. میکروکلسیفیکاسیون ها تجمع کوچکی از کلسیم در اطراف تومور هستند و اغلب در این تست تصویربرداری مشخص می شوند. اینکه آیا سونوگرافی یا تهیه ماموگرام گزینه مناسبی برای شما است بستگی به نیاز شما و توصیه های پزشک شما دارد.

جلوگیری از درد ماموگرافی دیجیتال

برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده که آیا ماموگرافی درد دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که بله ، در شرایطی ممکن است مراجعه کننده با کمی درد مواجه شود. در ادامه توضیح داده ایم که علت بروز درد در حین این پروسه چیست.

اولین مورد ، قرار نداشتن دستگاه در وضعیت درست و مناسب می باشد. به عنوان مثال ، امکان دارد دستگاه در ارتفاعی قرار داشته باشد که برای قد بیمار مناسب نباشد ، به همین دلیل فرد کمر خود را خم کرده و با درد در ناحیه گردن و کمر رو به رو می گردد. در چنین شرایطی ، باید به تکنسین خود اطلاع دهید تا موقعیت دستگاه را تغییر دهد.

مورد دیگر ، وجود کیست در سینه ها می باشد. برخی از متقاضیان پستان های فیبروکیستیک دارند و به همین خاطر احتمال دارد در حین این پروسه احساس درد داشته باشند.

درد ماموگرافی چقدر است؟

بسیاری از بیماران از این رویه اطلاعات کافی ندارند و به همین دلیل تصور می کنند فشاری که صفحه ها به سینه وارد می کنند ، به مقدار زیادی است و همین مسئله موجب بروز دردی وحشتناک می شود. باید گفت این تصور به طور کل اشتباه می باشد ، زیرا صفحات این دستگاه پلاستیکی بوده و فشار مناسبی را به این اعضا وارد می نمایند.

تنها در صورتی این درد برایتان آزاردهنده خواهد بود که پستان های حساسی داشته و یا در دوران قاعدگی قرار داشته باشید. با این حال ، باز هم میزان فشار وارد شده به سینه ها در یک حد طبیعی و نرمال است و می توان درد آن را تحمل کرد. توجه داشته باشید که کل این فرآیند در حدود بیست دقیقه به طول می انجامد و این فشار ، فقط برای چند ثانیه روی سینه ها اعمال می شود.

برای مشاهده ویدئوهای ماموگرافی کلیک کنید

معاینه سینه در خانه

همانطور که می دانید ماموگرافی دیجیتال ، به منظور تشخیص سرطان سینه یا هرگونه توده در سینه ها انجام می شود. اما افراد می توانند در خانه اقداماتی را به انجام رسانند تا تشخیص دهند که نیازی به انجام این رویکرد هست یا خیر. برای معاینه پستان ها در خانه می توانید از آموزش زیر بهره بگیرید :

 1. از آینه کمک بگیرید

پیراهن و لباس زیر خود را از تن بیرون آورده و جلوی یک آینه بایستید. دست های خود را در کنار بدن قرار داده و به دنبال هر گونه تورم ، بر آمدگی ، تغییر در مکان قرار گیری نوک این عضو و تغییر در شکل سینه های خود باشید. سپس دست ها را بالای سر گرفته و دوباره موارد ذکر شده را چک کنید. در مرحله بعد دست ها را روی پهلو گذاشته و فشار دهید ، به طوری که عضلات سینه منقبض شوند. در این حالت نیز به دنبال تغییرات ذکر شده باشید و حتما هر دو سینه را تحت نظارت قرار دهید.

 1. معاینه دستی حین ایستادن

لباس های خود را بیرون آورده و با دست راست سینه چپ ، و با دست چپ سینه راست را معاینه کنید. با کف سه انگشت میانی تمام بخش های این عضو را لمس کنید. ابتدا از فشار آرام ، سپس متوسط و بعد زیاد استفاده کنید. به دنبال هر گونه برآمدگی ، نقطه سفت یا هرگونه تغییرات دیگر باشید. برای اطمینان از اینکه تمامی نقاط را لمس کرده اید ، می توانید از حرکات دورانی استفاده کنید.

در مرحله بعد ، بافت نزدیک به زیر بغل را معاینه نمایید. توجه داشته باشید که ناحیه زیر اروئلا (هاله دور نوک سینه) را نیز لمس کنید و سپس نوک سینه را فشار دهید. این کار به دلیل اطمینان از عدم خروج ترشحات انجام می شود. تمام این مراحل را برای سمت دیگر نیز به انجام رسانید. می توانید این کار را در حمام نیز انجام دهید.

 1. معاینه دستی حین دراز کشیدن

از دیگر راه های معاینه خانگی قبل از ماموگرافی ، لمس پستان ها حین دراز کشیدن می باشد. وقتی دراز بکشید سینه ها به شکل مساوی پهن می شوند و تغییرات در آن ها راحت تر حس می شود. زمانی که سینه های فرد اندازه بزرگی داشته باشند ، این روش کمک بسیاری به آن ها خواهد کرد. دراز بکشید و یک بالش زیر شانه راست خود بگذارید. دست راست را به پشت سر خود ببرید و با دست چپ تکنیک هایی که در مرحله دو ذکر شده بود را انجام دهید. در آخر نیز جای بالش را تغییر داده و زیر کتف چپ بگذارید و تمام مراحل را تکرار کنید.

سوالات متداول

✅ ماموگرافی تا چه حد دردناک است؟

با توجه به نحوه به انجام رسیدن این پروسه ، فشار نسبی به پستان ها وارد می شود. اما این درد تنها برای چند ثانیه است و پس از پایان پروسه سینه ها به حالت طبیعی خود می رسند.

✅ امکان دارد در دوران قاعدگی این تست را به انجام رساند؟

با توجه به تغییرات بدن در این دوره و همچنین حساس شدن بافت پستان ها نسبت به درد ، بهتر است ماموگرافی یک هفته بعد از قاعدگی به انجام برسد تا سینه ها در طبیعی ترین حالت خود باشند.

✅ آیا اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه برای فرد وجود نداشته باشد ، باز هم باید این تست را انجام دهد؟

تنها درصد کمی از بیماران به علت عوامل ارثی به این بیماری دچار می شوند. بنابراین لازم است که بانوان در فواصل زمانی مشخص برای تست به بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در غرب تهران مراجعه کنند.

✅ چه سنی را می توان بهترین زمان برای شروع این تست تشخیص سرطان پستان دانست؟

گفته می شود چهل سالگی زمانی است که می توان در سریع ترین زمان سرطان سینه را شناسایی کرد؛ بنابراین بانوان بایستی از شروع این دوره سنی برای تست اقدام کنند تا در صورت وجود بیماری ، در همان مراحل اولیه به درمان آن پرداخته شود.

✅ تست ماموگرافی برای کسانی که عمل پرتز سینه انجام داده اند به چه صورت است؟

در وهله اول فرد باید رادیولوژیست را از وجود پروتز در بافت پستان ها مطلع سازد. وجود این ساختار ممکن است کمی پروسه انجام تست را دشوار و دید او به بافت های پستان را محدود سازد.

✅ آیا اشعه مورد استفاده در این تست تشخیصی ، برای افراد مضر است؟

قدرت اشعه ای که در این روند برای بررسی بافت پستان ها مورد استفاده قرار می گیرد ، بالا نبوده و فرد را در معرض خطر قرار نمی دهد.

دانلود فایل : ماموگرافی – PDF