ماموگرافی

همه چیز درباره ماموگرافی

در اکثر مواقع ، موثرترین روش جهت تشخیص سرطان پستان  ماموگرافی ( Mammography )  می باشد ؛ زیرا در این روش حتی توده های سرطانی بسیار کوچک که حس نمی شوند نیز مشخص هستند. ( غربالگری ماموگرافی )

ماموگرافی

در حال حاضر ماموگرافي به عنوان قوی ترین اسلحه بر علیه سرطان پستان شناخته می شود. طبق تحقیقات انجام شده برخی از تومورهایی که توسط ماموگرافی تشخیص داده می شوند خطر مرگ نداشته و با شیمی درمانی قابل درمان خواهند بود.

بانوانی که بافت پستان آن ها متراکم است علاوه بر ماموگرافي باید ام آر آی نیز انجام دهند.

ماموگرافي چیست ؟

در ماموگرافی ، بافت سینه از طریق دوز پایین اشعه ایکس دیده می شود ؛ ماموگرافي می تواند تغییرات پستان را تا دو سال قبل از تشخیص پزشک نشان دهد. از ماموگرافي دیجیتال ، تشخیص کامپیوتری و تتو سنتز سینه به عنوان پیشرفت های اخیر ماموگرافی یاد می شود.

ماموگرافي دیجیتال

در حال حاضر ماموگرافي های آنالوگ به علت دقت پایین در تشخیص ضایعات کوچک از رده خارج شده اند. ماموگرافی دیجیتال بهترین جایگزین می باشد چرا که در آن از طریق اشعه ایکس می توان ضایعات و توده های کوچک را تشخیص داد.

ماموگرافی تشخیصی

احتمال دیده شدن موارد مشکوک در اولین ماموگرافي مسئله ای طبیعی است چرا که ماموگرافی قبلی وجود ندارد تا مقایسه انجام گیرد لازم به ذکر است در اکثر مواقع ، موارد دیده شده بی خطر بوده و احتمالا نشانه هایی از کیست یا لک در بافت های ضخیم پستان هستند.

ماموگرافی (2)

در برخی از مواقع به علت غیر واضح بودن عکس و ارزیابی بیشتر ماموگرافی تشخیصی  انجام می شود در این روش تنها بر روی ناحیه مشکوک تمرکز می شود.

نحوه انجام ماموگرافی

به منظور انجام ماموگرافي ، پستان ها بین دو صفحه صاف قرار می گیرند.

صفحه بالایی به صفحه پایینی نزدیک شده و بدین ترتیب منجر به مسطح شدن سینه ها می شود ؛ این روند به تهیه تصاویر واضح از بافت سینه ها کمک می کند.

احتمال احساس درد در این زمان وجود دارد اما این روند تنها چند ثانیه به طول می انجامد و سپس در سینه دیگر انجام می شود.

در این زمان پرتو اشعه ایکس به درون بافت سینه نفوذ کرده و به تهیه تصاویر کمک می کند.

معمولا تصاویر از دو زاویه از پستان گرفته می شوند.

در نهایت گزارش نهایی برای پزشک ارسال می شود.

مدت زمان انجام ماموگرافي تشخیصی تقریبا 30 دقیقه می باشد لازم به ذکر است که ماموگرافی غربالگری به مدت زمان بیشتری نیاز دارد چرا که تصاویر بیشتری در این روش گرفته می شود.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

به بانوانی که سن آن ها بیش از 40 سال است توصیه می شود سالیانه یک بار اقدام به انجام ماموگرافي کنند.

طبق توصیه پزشک بهتر است بانوانی که یائسه نشده اند هفته بعد از پایان قاعدگی ماموگرافي انجام دهند چرا که پستان ها در این زمان بسیار کمتر حساس خواهند بود.

عوارض ماموگرافي

آیا اشعه ناشی از ماموگرافي مضر است ؟ دستگاه های جدید مقدار اشعه کمتری داشته و فشار کمتری به سینه ها وارد می کنند. ضرری که ممکن است ماموگرافی برای فرد ایجاد کند به اندازه سه روز زندگی در هوای آلوده است.

فواید ماموگرافی از مقدار اشعه ایکس بسیار بیشتر است ؛ این اشعه بسیار ناچیز بوده و موجب سرطان سینه نمی شود. پزشک فواصل بین ماموگرافي را تعیین می کند.

10 thoughts on “ماموگرافی

 1. lili - سپتامبر 7, 2018 در 4:53 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، چه چیزی باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه میشه ؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:30 ب.ظ

   سلام، برای هر حال برای سرطان پستان یکسری ریسک های خطر داریم که اولین بارداری و اولین شیردهی بعد از سی و پنج سالگی باشد . برای پیشگیری از سرطان پستان بهتر است قبل از 35 سالگی اولین بارداری و شیردهی را داشته باشند . یکسری فاکتورها مانند ژنتیک قابل پیشگیری نیست و نمی شود این یافته ها را کاری کرد . بهترین راه برای پیشگیری از سرطان پستان غربالگری ها روتین هست که انجام می دهند یعنی از 25 سالگی تا 40 سالگی سالیانه با سونوگرافی و بعد از 40 تا 55 سالگی همراه با سونوگرافی و ماموگرافی انجام شود و در صورت لزوم ممکن است این تایم به شش ماه یکبار کاهش پیدا کند و این بستگی به ریسک و سابقه فامیلی و توده ای که در سونوگرافی دیده می شود متفاوت است .

   پاسخ
 2. sasan - سپتامبر 7, 2018 در 4:54 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ، هزینه ماموگرافی چقدر است ؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:24 ب.ظ

   سلام . برای اطلاع از هزینه های ماموگرافی به مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان تماس بگیرد و از میزان هزینه ها مطلع شوید . شماره تلفن : 02144255503 – 02144255504

   پاسخ
 3. sara - سپتامبر 7, 2018 در 4:56 ب.ظ

  سلام خسته نباشید خانم دکتر من شش ماه که سینه ام را برداشتم و الان دستم خیلی ورم کرده به نظر شما مشکل خاصی داره؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:22 ب.ظ

   سلام . بعد از ماستکتومی چون عدد لنفاوی زیر بغلم برمی دارند به هر حال درناژ لنفاوی اندام فوقانی یعنی دست یک مقداری مختل می شود و تورم تا حدی هست . نگران نباشند این موضوع چیز عجیب و غریبی با توجه به تخلیه غدد لنفاوی زیر بغل نیست .

   پاسخ
 4. bahar - سپتامبر 7, 2018 در 4:58 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، مدتی است که من نوک سینه ام درد می کنه آیا احتیاج هست که ماموگرافی انجام بدم و احتمال سرطان هست ؟

  پاسخ
  • mehr - سپتامبر 7, 2018 در 7:16 ب.ظ

   سلام، اول اینکه باید سنتان را مشخص کنید و سن انجام ماموگرافی بعد از چهل سال است مگر اینکه در اقوام درجه یک از طرف مادری مانند: مادر، خواهر، خاله، دختر خاله و مادربزرگ سابقه کنسر داشته باشند که ده سال زودتر از سن مبتلا ماموگرافی را انجام دهند . این طور نیست تا اینکه نوک سینه درد گرفت نیاز به ماموگرافی داشته باشند . غربالگری ها بهتر به صورت روتین بعد از 25 سالگی تا 40 سالگی با سونوگرافی سالیانه باشد بعد از 40 تا 55 سالگی سالیانه با ماموگرافی و سونوگرافی باهم باشد . در کل درد سینه نکته اهیت زایی نیست و لمس توده بیشتر قابل اهمیت است .

   پاسخ
 5. Foroq - ژانویه 14, 2021 در 8:24 ب.ظ

  سلام لنف نود کلسیفیه سایز17 میلی متر در اگزیلری چپ سرطان هست؟!

  پاسخ
  • mehriranian12 - ژانویه 25, 2021 در 9:23 ق.ظ

   سلام بر این اساس نمیشه راجع به توده نظر داد.

   پاسخ

پاسخ