سونوگرافی چه اطلاعاتی درباره جنین می دهد؟

سونوگرافی چه اطلاعاتی درباره جنین می دهد؟

سونوگرافی برای ایجاد تصویری از جنین، رحم، جفت و دیگر ارگان های لگنی استفاده می شود. سونوگرافی اطلاعات با ارزشی در مورد پیشرفت بارداری و سالم بودن جنین در اختیار ما می گذارد. برای این که بدانید از سونوگرافی چه اطلاعات مهمی را در مورد جنین می توانید به دست بیاورید، این مقاله را مطالعه کنید. هدف از سونوگرافی در هر 3 دوره بارداری، دستیابی اطلاعاتی درمورد چگونگی رشد و سلامت جنین است. شاید پزشک به دلایلی از قبیل بروز مشکلاتی در بارداری قبلی، داشتن دیابت، داشتن فشار خون بالا، شاخص توده بدنی بالای 35 سال یا داشتن دوقلو تهیه اسکن های بیشتر را توصیه کند.

سونوگرافی چه اطلاعاتی در مورد جنین می دهد؟

جنسیت جنین را چه موقع می توان تشخیص داد؟

بهترین زمان برای تشخیص جنین پسرهفته پانزدهم بارداری و برای جنین دختر هفته هفدهم تا بیستم بارداری می باشد. پزشک می تواند در سه ماهه دوم بارداری میزان رشد جنین را بررسی کند. استاندارد سن بارداری با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی تعیین می گردد و تا هفته 42 بارداری ادامه پیدا می کند. بهترین زمان برای زایمان از تاریخ 38 هفتگی تا 42 هفتگی می باشد.

 اگر در گزارش سونوگرافی محتوای کیست پستان جامد و یا جامد و مایع ( پیچیده ) باشد. برای اطمینان بیشتر از اینکه کیست سرطانی نباشد، انجام بیوپسی پستان مورد نیاز است. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با سونوگرافی خوب در غرب تهران با شماره های 02144232838 – 02144255503 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام سونوگرافی مهر ایرانیان مراجعه کنید.

سونوگرافی چه اطلاعاتی از بارداری می دهد؟

سونوگرافی در اواسط بارداری اطلاعات مهمی را در اختیار پزشک قرار می دهد که عبارتند از:
• ضربان قلب جنین: جهت اطمینان از عادی بودن ضربان قلب جنین، ضربان قلب در هر دقیقه اندازه گیری می شود.
• اندازه گیری سایز بدن جنین: دور جمجمه، طول استخوان ران و دور شکم جنین اندازه گیری می شود تا از اندازه های جنین متناسب با سن او اطمینان حاصل شود.
• بررسی تعداد قل ها: این که جنین چند قلو است. معمولا زنانی که چند قلو باردارند اندازه آن ها در سه ماه اول بزرگتر می شود.
• تعیین محل جفت: چنانچه جفت دهانه رحم را پوشانده باشد این امر می تواند موجب خونریزی در بارداری شود. اگر چنین شرایطی توسط پزشک تشخیص داده شود احتمال زیاد یک اسکن در سه ماه سوم تجویز می کند.
• میزان مایع آمنیوتیک موجود دررحم: اگر میزان مایع آمنیوتیک زیاد یا کم باشد، این امر می تواند نشان دهنده مشکل باشد. در این صورت با انجام آزمایش های کامل تر این مشکل شناسایی و درمان می شود.
• بررسی جنین از نظر اختلالات فیزیکی: پزشک، آناتومی جنین را که شامل سر، گردن، قفسه سینه، ستون فقرات، کلیه، معده، بازو، بند ناف، مثانه و غیره است بررسی کرده تا از رشد درست این اعضا مطمئن شود.
• تعیین جنسیت جنین: برای پی بردن به جنسیت جنین می توانید در نیمه بارداری از سونوگرافی استفاده کنید.

چه عوارض احتمالی در سونوگرافی وجود دارد؟

در تحقیقات انجام شده طی 35 سال اخیر مدارکی برای مضر بودن سونوگرافی برای رشد جنین وجود ندارد. در صورت انجام سونوگرافی توسط کارشناسان با تجربه احتمال ایجاد آسیب به شخص وجود نخواهد داشت.

پاسخ

19 + 18 =