زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا بیوپسی پستان درد دارد

بیوپسی پستان یک آزمایش تهاجمی است، که به منظور بررسی نمونه ای از بافت پستان برای معاینه دقیق انجام می شود. اغلب بیوپسی ها زمانی انجام می شود، که آزمایش های قبلی نشان می دهد ممکن است مشکل در پستان (مانند کشف یک جرم جامد در معاینه دستی یا ماموگرافی) وجود داشته باشد.
چندین روش برای انجام بیوپسی پستان وجود دارد. متداولترین روش این است که با برش یک قطعه بافت، توسط سوزن (FNA) برداشته می شود. هم چنین ممکن است در طول عمل جراحی بیوپسی باز، بخشی از بافت را خارج و برش دهند.

آیا-بیوپسی-پستان-درد-دارد
چه زمانی معاینه را انجام می دهند؟

اغلب بیوپسی پستان هنگامی که یک توده مشکوک در پستان تشخیص داده می شود، یا از طریق بررسی دستی یا از طریق رادیوگرافی اسکن (رادیوگرافی پستان یا اسکن اولتراسوند) انجام می شود.

آمادگی قبل از آزمایش به چه صورتی است؟

آماده سازی فرد به نوع انجام آزمایش بستگی دارد. به منظور بررسی بیوپسی FNA یا سوزن، بیمار با بی حسی موضعی قبل آزمایش آماده می شود. در صورت بیوپسی باز (از طریق عمل جراحی)، بیهوشی عمومی صورت می گیرد و بیمار باید ناشتا باشد.

چه افرادی در معرض خطراند؟

• در مورد بیماران قلب و ریه، و هم چنین زنان باردار، قبل از انجام معاینات، به پزشک خود حتما اطلاع دهند.
• بیمار باید به پزشک اطلاع دهد که آیا به داروهای خاصی آلرژی دارد یا خیر.
• بیوپسی پستان برای افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون یا خونریزی توصیه نمی شود.
• برای انجام بیوپسی پستان، رضایت بیمار باید با امضای فرم رضایت بخشی انجام شود.

بیماری های مرتبط

تومورهای پستان خوش خیم (فیبروآدنومما( توده ای ازجنس بافت غده ای)، کیست سینه ساده، فیبروکیستیک و لنفوم      (سرطان پستان) بیماری های عفونی (مانند آبسه های سینه) و …

روش انجام آزمایش

FNA سلول های مکش انجام یک سوزن تحت تاثیر بی حسی موضعی در ناحیه سینه، از طریق تزریق بی حس کننده به پوست اطراف منطقه مورد نظر انجام می شود. درد کمی از زخم سوزن ممکن است ایجاد شود. پس از آن، دکتر یک سوزن بلند را به بافت پستان وارد می کند.

در بعضی موارد، نیاز به بررسی سونوگرافی موازی با مکش نمونه است، تا بدانند کجا سوزن در هنگام قرار دادن دقیق است. پس از این، سوزن خارج می شود و تعداد محدودی از سلول های بافت را که برای میکروسکوپ فرستاده می شود، حمل می کند. پس از آن، محل معاینه بسته می شود. این آزمایش10 تا 15 دقیقه طول می کشد.
بیوپسی هسته سوزن – در اینجا نیز نیاز به تزریق بیهوشی موضعی در ناحیه وجود دارد. در برخی موارد، سونوگرافی در هنگام نمونه برداری مورد نیاز است، تا بدانند کجا سوزن قرار دارد. بعدها، دکتر یک سوزن را با یک سر مخصوص، 3 تا 4 میلی متر ضخامت، در جای مخصوص قرار داده و با کشیدن بخشی از بافت پستان، وارد می کند. پس از نمونه برداری، محل معاینه پوشش داده می شود. این آزمایش معمولا 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

بیوپسی باز – این روش نمونه ای است که در طی عمل تحت تاثیر بیهوشی عمومی گرفته شده است، یک نوع آزمایش که حدود 60 دقیقه طول می کشد.

بیوپسی تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی تحت گاید سونوگرافی یک نوع بیوپسی راهنمای تصویری است که معمولا توسط رادیولوژیست انجام می شود. این روش یکی از  شایعترین نمونه بیوپسی هدایت تصویر است، مشاهدات پویا در زمان واقعی با نشانگرهای اکوژنیک امکان  تشخیص صحیح را فراهم می کند .

این  روش می تواند به طور بالقوه برای انجام بیوپسی از هر بخش بدن مورد استفاده قرار گیرد، که به طور منظم برای بیوپسی کلیه، کبد، پستان و گره های لنفاوی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی ها ممکن است در طبیعت کانونی یا غیر کانونی باشند. ضایعات به اندازه 5 میلی متر ممکن است بیوپسی شوند، با طیف وسیعی از اندازه گیری ها و اندازه های سوزن بیوپسی موجود (از 22G تا 14G). سوزن به طور کلی می تواند تک یا محوری و دارای طول برش 10 میلی متر یا 20 میلی متر باشد.

آیا-بیوپسی-پستان-درد-دارد

اغلب بیوپسی های پوستی

  •     بیوپسی کلیوی هدایت شده با اولتراسوند
  •     بیوپسی سونوگرافی تحت گاید سونوگرافی است
  •     بیوپسی کبدی تحت گاید سونوگرافی است
  •     بیوپسی هدایت بیرونی توده بافت نرم محیطی

بیوپسی Core Needle Biopsy

در طی این نوع بیوپسی  نمونه برداری را با کمک سوزن هایی که معمولا بزرگتر  از استوانه های کوچک می باشند ،انجام می گردد . برای انجام این روش بیوپسی نیاز به بی حسی موضعی است تا بیمار در طی این روند دردری را احساس نکند. در طی این روش پزشک سوزن را 5-6 مرتبه  وارد بدن می کند  و نمونه برداری را انجام می دهد . این روش به نسبت به زمان بیشتری نیاز دارد  و می تواند سبب کبودی و اسکار بر روی ناحیه گردد  ،جای نگرانی وجود ندارد بعد از مدت کوتاهی این عوارض برطرف می گردد

لازم به ذکر است موارد منع مصرف باید به صورت جداگانه در هر مورد در نظر گرفته شود. در کل، مهمترین موارد منع مصرف بیوپسی پوستی عبارتند از:

  •     بیمار نابارور
  •     عدم دسترسی امن
  •     وجود شاخص انعقادی غیر طبیعی

برخی از خدمات سونوگرافی مهر ایرانیان

غربالگری در دوران بارداری

سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی مهر ایرانیان