زمان مطالعه: 12 دقیقه

تمامی آنچه باید درباره سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی ترانس واژنی بدانیم در این مقاله نوشته شده است. سونوگرافی ترانس واژنی ، یک روند ساده و بی خطر می باشد که پزشکان برای بررسی اندام های داخلی در ناحیه لگن زنان مورد استفاده قرار می دهند. این خدمات در سونوگرافی مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی واژینال تهران انجام می شود.

سونوگرافی واژینال

در این روش یک فراصوت ، از امواج صوتی با فرکانس بالا ، برای تولید تصاویر دقیق از اندام های داخلی استفاده می کند. بر خلاف اشعه X ، در تکنیک های اسکن فراصوت ، از تابش استفاده نمی شود و این بدان معنا است ، که این روش دارای عوارض جانبی مضر نبوده و بسیار بی خطر است.

سونوگرافی واژنی (TVUS) چیست؟

سونوگرافی واژینال نوعی سونوگرافی لگن است ، که از امواج صوتی با فرکانس بالا ، برای خلق تصاویر از اندام های داخلی لگن استفاده می نماید. این سونوگرافی یک ابزار غربالگری سریع ، آسان و ارزان قیمت می باشد و برای شناسایی سرطان و دیگر بیماری ها و ناهنجاری ها ، در مراحل اولیه ، برای به حداکثر رساندن نتایج مثبت برای بیمار و به حداقل رساندن نیاز به درمان های تهاجمی تر ، در صورت شناسایی ناهنجاری در مراحل پیشرفته ، مورد استفاده قرار می گیرد. این سونوگرافی از طریق واژن انجام می شود و به همین دلیل ، تحت عنوان سونوگرافی واژنی نامیده می شود.

پزشک در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران از این تست به دلیل بسیار موثر و مفید بودن آن ، بعنوان ابزار تشخیصی برای مشکلات ، نقص عملکرد یا بیماری مربوط به اندام های تولید مثل زنان ( رحم ، تخمدان ها ، گردن رحم ، لوله های فالوپ و واژن ) استفاده می کند. پزشک این سونوگرافی را به دلیل مزایای پیشگیرانه بسیار قدرتمند آن ، بعنوان یک غربالگری پیشگیرانه بر یک مبنای سالانه ، به تمام زنان خصوصاً زنان بالای 50 سال که از HRT یا Bio- HRT استفاده می کنند ، توصیه می نماید.

سونوگرافی واژینال در چه موارد کاربرد دارد ؟

وقتی بیشتر افراد عبارت سونوگرافی را می شنوند ، سونوگرافی از ناحیه شکم در ذهن آن ها نقش می بندد ، که در آن پزشکان یک دستگاه به نام مبدل را ، بر روی سطح پوست به منظور به دست آوردن تصاویر داخلی ، حرکت می دهند. اگر چه سونوگرافی ناحیه شکمی می تواند ، اطلاعاتی را درباره اندام های شکمی ارائه دهد ؛ ولی این روند تصاویر دقیق از ناحیه لگنی را ارائه نمی دهد. برخی موقعیت های پزشکی ، مثل اندومتریوزیس ، به تصاویری با کیفیت بالاتر نسبت به آنچه با استفاده از سونوگرافی ناحیه شکمی به دست می آید ، نیاز دارند. بر خلاف سونوگرافی ناحیه شکمی ، سونوگرافی ترانس واژنی ، یک آزمایش داخلی می باشد. این روند شامل وارد کردن مبدل در واژن به منظور تولید تصاویری با جزئیات باور نکردنی از اندام های ناحیه لگن می باشد. استفاده از سونوگرافی ترانس واژنی ، برای بررسی اندام های داخلی زیر ، الزامی می باشد :

 • واژن
 • گردن رحم
 • رحم
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان
 • مثانه

سونوگرافی های ترانس واژنی برای بررسی موارد زیر نیز مفید می باشند :

 1. کیست ها یا تومورهای تخمدان
 2. فیبروزها
 3. پولیپ ها

پزشکان انجام سونوگرافی واژینال را به دلایل متعددی توصیه می کنند ؛ برای مثال ، این روند برای افرادی که یکی از علائم یا نشانگان زیر را تجربه می کنند ، الزامی می باشد :

 • درد لگنی
 • خونریزی واژنی بی دلیل
 • ناباروری
 • نتایج غیر نرمال از یک آزمایش لگنی یا ناحیه شکم

همچنین پزشکان ، سونوگرافی ترانس واژنی را برای برخی زنان باردار نیز توصیه می کنند ؛ چون این روند برای موارد زیر مفید می باشد :

 1. کنترل ضربان قلب جنین
 2. تائید تاریخ بارداری
 3. ارزیابی موقعیت جفت
 4. کنترل بارداری اکتوپیک
 5. نظارت بر بارداری هایی با خطر سقط جنین بالاتر

سونوگرافی واژینال

مزایای سونوگرافی واژینال

مزایای سونوگرافی واژن ، تا حد زیادی به استفاده از آن بعنوان یک ابزار پیشگیری برای تشخیص زود هنگام سرطان رحم و تخمدان ، مربوط می شود. برخی مزایای کلی دیگر آن عبارتند از :

 • ارزیابی ضخامت پوشش یا آستر آندومتر ، برای شناسایی هر گونه بافت یا توده رشد کرده مشکوک
 • شناسایی ، ارزیابی و نظارت وجود تومورهای فیبروم
 • مشاهده ناحیه لگن و تشخیص وجود ، هرگونه علائم رشد توده های سرطانی
 • ارزیابی سلامت رحم ، گردن رحم ، آندومتریوم ( آستر رحم ) ، لوله های فالوپ ، تخمدان ها ، مثانه و حفره لگن
 • نظارت بر تصاویر دقیق رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها
 • تعیین ضخامت آستر آندومتر
 • نظارت و ارزیابی سلامت کلی تخمدان ها

چگونه برای سونوگرافی ترانس واژنی آماده شویم ؟

اگر در ناحیه اندام های تولید مثل خود یا در ناحیه شکم احساس درد می کنید ، رادیولوژیست بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران ، سونوگرافی واژینال را به منظور شناسایی علت اصلی مشکل ، تجویز می کند. مقدمات زیادی برای آماده شدن جهت انجام این روند ، مورد نیاز نمی باشد. رادیولوژیست اطلاعات لازم را قبل از روند ، در اختیار شما قرار می دهد. سونوگرافی ترانس واژنی ، یک روند ساده و بدون درد است که به آمادگی اندکی نیاز دارد.

 • برای انجام این روند لازم نیست مثانه تان پر باشد. در واقع شما باید قبل از روند ، مثانه خود را به طور کامل خالی کنید.
 • پروب اندکی درد آور است. اگر نگران این روند و آنچه در طول آن احساس خواهید کرد ، هستید ، برای آشنایی بیشتر با آن ، با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر در طول دوران قاعدگی هستید و از تامپون استفاده کرده اید ، باید قبل از انجام سونوگرافی آن را بردارید.
 • پزشک در صورتی که شما توان تحمل آزمایشات داخلی را نداشته باشید ، این روند را تجویز نمی کند.
 • لازم به ذکر است که شما باید قبل از انجام اسکن ، مصرف داروهایتان را متوقف کنید. امکان انجام این روند در طول هر زمان از دوره قائدگی ، بارداری یا حتی بعد از یائسگی ، امکان پذیر می باشد.

سونوگرافی واژن چگونه عمل می کند ؟

شاید قبلاً در زمان بارداری ، یا برای بررسی التهاب و آسیب ماهیچه و مفصل ، سونوگرافی انجام داده باشید. اگر چنین است ، از قبل با نحوه استفاده از مبدل ( ابزار عصا مانند دستی ) که به آرامی برای اسکن کردن بر روی بدن شما حرکت داده می شود ، آشنایی دارید. سونوگرافی واژینال نیز از همین روند مشابه استفاده می کند. با این تفاوت که در این روند ، مبدل به آرامی با استفاده از یک پروب کوچک ، در داخل واژن قرار داده می شود.

سونوگرافی واژینال ، برای دامنه وسیعی از غربالگری و اهداف تشخیصی در مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی واژن در تهران مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال اغلب یک سونوگرافی واژنی ، برای آزمایش ناهنجاری در شکم یا لگن ( در صورت تجربه درد لگنی یا خونریزی واژنی مبهم ، در شرایط بارداری اکتوپیک به منظور اطمینان از قرار گرفتن IUD در موقعیت صحیح ) یا بعنوان ابزاری برای کنترل فیبروم رحم ، مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش ابزار پیشگیرانه فوق العاده ای ، برای سرطان رحم و تخمدان محسوب می شود. شناسایی زود هنگام سرطان تخمدان ، بسیار حائز اهمیت است. هر قدر سرطان زودتر تشخیص داده شود ، پیشگیری آن برای بیمار بهتر انجام خواهد شد. هرچند نرخ زنده ماندن سرطان آندومتری نسبتاً بالا می باشد ، ولی وقوع متاستاز ( شیوع سرطان به اندام های دیگر ) یک تهدید واقعی است ، که در آن نرخ زنده ماندن به شدت افت پیدا می کند.

نحوه انجام سونوگرافی واژینال

شما در طول روند دردی احساس نمی کنید ؛ چون امواج صوتی باعث بروز هیچگونه دردی نمی شوند. در ادامه نحوه انجام سونوگرافی واژنی توسط رادیولوژیست ، ارائه می شود :

 1. شما باید بر روی میز آزمایش ، در حالی که زانوهایتان در حالت خمیده است ، دراز بکشید.
 2. پزشک به شما یک پروب پوشش داده شده با کاندوم و ژل را می دهد ، و از شما می خواهد تا آن را در واژن خود قرار دهید.
 3. پروب که مبدل نیز نامیده می شود ، امواج صوتی پر فرکانس را به بیرون ارسال می کند ، که این امواج بعد از برخورد به ساختارهای مختلف بدن ، پژواک می یابند. یک کامپیوتر این امواج را دریافت کرده و این بازتابش ها را به تصاویری تبدیل می کند ، که در مانیتور تلوزیون قابل رویت خواهند بود.
 4. پزشک برای عکس گرفتن از دیگر اندام های لگن ، پروب را حرکت می دهد.

در برخی موارد روش متداول سونوگرافی ، تصاویر واضحی را به دست نمی دهد. در این هنگام پزشک از نوع دیگری از سونوگرافی تحت عنوان سونوگرافی تزریق سالین ( SIS) ، استفاده می کند.

 • انجام سونوگرافی واژنی چقدر طول می کشد ؟

پس از مراجعه به بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران و آماده شدن ، روند سونوگرافی واژینال ، حدوداً 15 دقیقه طول می کشد. گاهی در صورتی که گرفتن تصاویر شفاف دشوار باشد ، آزمایش اندکی بیشتر به طول می انجامد. به همین ترتیب در صورت نیاز به انجام تحقیقات دیگر توسط پزشک ، زمان بیشتری مورد نیاز می باشد.

پس از سونوگرافی واژینال

هر چند این روند بسیار ساده بوده و اصلاً دردناک نمی باشد ، شما باید نکاتی را در خصوص روندهای مورد انتظار بعد از سونوگرافی بیاموزید. رادیولوژیست دسته عصا مانند سونوگرافی را از واژن خارج کرده ، و ژل استعمال شده قبل از روند را از روی پوست پاک می کند. شما بعد از آزمایش می توانید ادرار کرده و فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید. از آنجایی که در این روند به هیچ نحو ، در معرض پرتو قرار گرفتن وجود ندارد و تنها از امواج صوتی بدون درد استفاده می شود ، هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند.

سونوگرافی واژینال

پس از سونوگرافی واژینال در بهترین مرکز سونوگرافی غرب تهران ، پزشک تصاویر را جهت یافتن علائم ناهنجاری بررسی می کند. در صورت تشخیص ، یک گزینه درمان توصیه می شود. گاهی در صورت عدم کفایت سونوگرافی برای کسب شواهد کافی برای تشخیص ، پزشک تست های تشخیصی دیگری را توصیه می کند. سونوهیستروگرام ، یک تست رایج برای ارزیابی بیشتر یافته های ناهنجار ، در سونوگرافی واژن می باشد.

زمان مناسب برای انجام سونوگرافی واژینال

به طور معمول محدودیتی برای به انجام رساندن این پروسه وجود ندارد و رادیولوژیست هر زمانی به غیر از دوره قاعدگی و بارداری را برای انجام این فرایند مناسب می داند. مگر آن که انجام نوعی خاص از پروسه سونوگرافی ترانس واژینال در دستور کار قرار گرفته باشد. نوعی از این پروسه به نام سونوهیستوگرافی است که طی آن به جهت منبسط کردن حفره رحمی و دستیابی به دید بازتر ، مقادیر کمی از محلول به آن ناحیه تزریق می گردد. بنابراین زنان باردار و بانوان مبتلا به بیماری ها التهابی لگن (PID) نباید تحت این پروسه قرار بگیرند.

آیا پروسه سونوگرافی واژینال دردناک است ؟

با توجه به آن که پروب سونوگرافی مطابق با خمیدگی و فرم واژن طراحی شده است ، هنگام انجام پروسه دردی نمود پیدا نمی کند. همچنین ژل لوبریکانت یا روان کننده ای که بر روی پروب اعمال شده ، موجب می شود تا راحت تر به داخل واژن وارد شود. البته طبیعی است که هنگام ورود پروب و انجام پروسه کمی فشار را احساس کنید ؛ چرا که یک جسم خارجی وارد واژن شده است.

آیا پروسه سونوگرافی واژن خطرناک است ؟

شاید برخی از بانوان با توجه به نحوه انجام پروسه سونوگرافی واژینال ، متصور شوند که این فرایند خطرناک است. اما در واقع این طور نیست. همانطور که در بالا توضیح داده شد طراحی پروب برای سونوگرافی ترانس واژینال به گونه ای است که هرگز به آن ناحیه آسیبی وارد نمی کند. مورد بعدی این است که برای انجام تصویربرداری به جای استفاده از اشعه ، از امواج اولتراسوند بهره گرفته می شود که کاملا بی خطر هستند.

نهایت احساس ناخوشایندی که خواهید داشت فشار خفیف ناشی از ورود پروب به واژن بوده و نیز امکان دارد به سبب ژل روان کننده ای که بر روی پروب اعمال شده ، شاهد خروج ترشحاتی باشید که همگی این موارد 24 ساعت پس از پروسه ، برطرف می گردند. با مراجعه به یک مرکز سونوگرافی واژن خوب در تهران ، تمام نگرانی ها را از خود دور کنید.

تفاوت سونوگرافی واژینال و سونوگرافی لگن

سونو لگن ، یک آزمایش غیرتهاجمی است که تصاویری را از اعضای تناسلی داخلی تولید می کند تا پزشک بیماری های خاصی را تشخیص دهد و به درمان آن ها بپردازند. ممکن است برخی پزشکان از واژه “لگنی” برای توصیف سونوگرافی ترانس واژنی و شکمی استفاده کنند. در طول سونو شکمی ، پزشک از یک پروب برای بررسی اعضای داخلی استفاده خواهد کرد.

نام دیگر این رویکرد ، سونوگرافی لگن خارجی می باشد. در صورتی که بخواهیم این دو روند را با هم مقایسه کنیم ، باید بگوییم که در سونوگرافی واژن پروب داخل واژن وارد می شود و تصاویر دقیق تری را در اختیار می گذارد ، در صورتی که در سونو لگنی ، پروب تنها روی شکم فرد گذاشته خواهد شد.

ریسک ها و عوارض سونو واژینال

بر خلاف سونوگرافی معمولی ، در این پروسیجر از تشعشع استفاده نمی شود ، به همین خاطر ایمنی آن بسیار بالا می باشد و ریسک خاصی را در برندارد. می توان اذعان داشت که سونوگرافی واژن را می توان بدون نگرانی در حین بارداری نیز به انجام رساند و طی آن هیچ آسیبی به جنین نمی رسد.

در طول انجام این پروسه ، ممکن است فرد کمی احساس فشار و ناراحتی نماید که این حس بعد از اسکن از بین خواهد رفت. در صورتی که این احساس شدید بود ، باید فورا پزشک را در جریان بگذارید.

سونو واژنی باعث سقط جنین می شود؟

تا کنون هیچ مدرکی دال بر تاثیر این رویه روی از دست رفتن جنین به دست نیامده است. در صورتی که مراجعه کننده بهترین مرکز سونوگرافی واژینال غرب تهران بعد از انجام این روند دچار خونریزی شد ، این بدین معنی است که خون در قسمت های بالایی واژن تجمع یافته بوده و پروب تنها باعث بیرون آمدن آن شده است.

ممکن است افراد در 12-11 هفته اول بارداری سونوگرافی واژنی انجام دهند و بعد از آن به سراغ سونو شکمی روند. هر چند در مواردی به تشخیص پزشک ، بعد از 12 هفته نیز سونوگرافی از طریق واژن انجام خواهد شد تا تصویر دقیق و جزئی تری به دست آید.

چه کسانی نمی توانند سونوگرافی واژینال در تهران را انجام دهند ؟

این روش هیچ منع پزشکی برای هیچکسی ندارد اما لازم به ذکر است این روش برای خانم های باکره مناسب نیست . در این پروسه پزشک دستگاه را به داخل واژن و رحم هدایت می نماید ، در نتیجه اگر شما باکره باشید به هایمن آسیب وارد می کند . برای دختران باکره اولتراسوند شکمی انجام می شود .

چه فرکانسی در سونوگرافی واژینال استفاده می شود؟

به طور معمول در این روند مثل سایر سونوگرافی ها با امواج صوتی با فرکانس بالا انجام می شوند لذا فرکانس مناسب برای انجام این پروجیستر ۱۰ مگاهرتز است. دستگاهی که در این روش استفاده می شود پروب نام دارد . پروب را در داخل واژن قرار می دهند و به رحم و تخمدان نزدیک می شود و تصاویر دقیقی را بر روی مانیتور ارائه می دهد

سونوگرافی اندوواژینال در تهران

گاهی این احتمال وجود دارد که پزشک این پروسه را با تزریق (SIS) انجام دهد. این نوع خاص سونوگرافی واژینال با تزریق محلول سرم نمکی به داخل رحم قبل از شروع روند انجام می شود که به شناسایی هر گونه ناهنجاری در داخل رحم کمک می کند. این محلول بافت رحم را تا حدی روان کرده و باعث خلق تصاویری با دقت بالا می شود. البته این روش یکسری منع مصرف های دارد ، برای مثال خانم هایی که دچار عفونت و بارداری هستند نباید این رویکرد را به انجام برسانند.

همچنین اولتراسوند اندوواژینال حساسیت بالایی برای تشخیص سرطان رحم از جمله آندومتر و سایر بیماری ها دارد و می تواند زنانی که در دوران یائسگی دچار خونریزی واژینال شده اند را به طور کامل شناسایی و به تشخیص بیماری آنان کمک کند. در مرکز تصویربرداری مهر ایرانیان ، نتایج این پروسه بلافاصله به شما تحویل داده می شود. پس از انجام این فرآیند ، تصاویر گرفته ذخیره و به وسیله رادیولوژیست تحلیل می شوند و نتیجه را برای متخصص شما ارسال می گردد.

فرق پاپ اسمیر و سونوگرافی واژینال

پاپ اسمیر و سونوگرافی ترا واژنی هر دو در تشخیص و پیشگیری از بیماری‌های زنانه متداول هستند ، اما هر یک وظایف و کاربردهای متفاوتی دارند.

 1. پاپ اسمیر:
  • این آزمایش برای ارزیابی سلامت رحم و یافتن نشانه‌های غیرعادی و سرطانی در سرویکس (گردن رحم) استفاده می‌شود.
  • در این تست، نمونه‌ای از سلول‌های گردن رحم با استفاده از قلم اسمیر (یا برس اسمیر) گرفته می‌شود و سپس تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  • این تست به زنان کمک می‌کند تا بیماری‌هایی مانند عفونت‌های ویروسی و نشانه های پیش سرطانی را شناسایی کنند.
 1. سونوگرافی واژینال:

این پروسیجر برای تشخیص مشکلات مختلفی از جمله توده‌های رحمی، کیست‌های تخمدانی، عفونت‌ها، و مشکلات جراحی استفاده می‌شود.

می توان در دوران بارداری سونوگرافی واژینال انجام داد؟

بله، در بسیاری از موارد، سونوگرافی ترانس واژنی در طول دوران بارداری انجام می‌شود. این پروسه معمولاً در دوره‌های مختلفی از بارداری انجام می‌شود، از جمله برای تشخیص بارداری زودهنگام، بررسی سلامت جنین، تعیین جنسیت جنین، ارزیابی ساختارهای داخلی رحم و انجام غربالگری های مرتبط با مشکلات بارداری مانند سندرم داون.

اما قبل از انجام هر نوع فرآیندی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اوضاع خاص شما را بررسی و تصمیمی که برای شما مناسب است را اتخاذ کند.

سونوگرافی واژینال برای جنین ضرر دارد؟

سونوگرافی ترا واژنی به طور کلی ایمن است و ضرر خاصی برای جنین ایجاد نمی‌کند. مزایای این روش معمولاً بیشتر از ریسک‌های آن است. اگر نگرانی خاصی دارید، بهتر است با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.

سونوگرافی ترانس واژنی در زمان پریود انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال معمولاً در زمان پریود انجام نمی‌شود، به دلیل اینکه در طول دوره قاعدگی، تغییراتی در رحم و تخمدان‌ها رخ می‌دهد که ممکن است تصاویر را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین، معمولاً توصیه می‌شود که این رویکرد را در زمانی از دوره قاعدگی که نزدیک به پایان آن است، یا بلافاصله پس از پایان دوره قاعدگی انجام دهید. این کار اجازه می‌دهد تا شرایط طبیعی‌تری برای انجام این فرآیند وجود داشته باشد و دقت تست بالا رود.

دانلود پی دی اف مقاله