سونوگرافی واژینال

بهترین مرکز سونوگرافی واژینال

آنچه باید درباره سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی ترانس واژنی بدانیم. سونوگرافی ترانس واژنی ، یک روند ساده و بی خطر می باشد که پزشکان برای بررسی اندام های داخلی در ناحیه لگن زنان مورد استفاده قرار می دهند. این خدمات در کلینیک مهر ایرانیان ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران انجام می شود.

سونوگرافی واژینال

در این روش یک فراصوت ، از امواج صوتی با فرکانس بالا ، برای تولید تصاویر دقیق از اندام های داخلی استفاده می کند. بر خلاف اشعه X ، در تکنیک های اسکن فراصوت ، از تابش استفاده نمی شود و این بدان معنا است ، که این روش دارای عوارض جانبی مضر نبوده و بسیار بی خطر است.

سونوگرافی واژنی (TVUS) چیست؟

سونوگرافی واژنی نوعی سونوگرافی لگن است ، که از امواج صوتی با فرکانس بالا ، برای خلق تصاویر از اندام های داخلی لگن استفاده می نماید.

این سونوگرافی یک ابزار غربالگری سریع ، آسان و ارزان قیمت می باشد و برای شناسایی سرطان و دیگر بیماری ها و ناهنجاری ها ، در مراحل اولیه ، برای به حداکثر رساندن نتایج مثبت برای بیمار و به حداقل رساندن نیاز به درمان های تهاجمی تر ، در صورت شناسایی ناهنجاری در مراحل پیشرفته ، مورد استفاده قرار می گیرد. این سونوگرافی از طریق واژن انجام می شود و به همین دلیل ، تحت عنوان سونوگرافی واژنی نامیده می شود.

پزشک از این تست به دلیل بسیار موثر و مفید بودن آن ، بعنوان ابزار تشخیصی برای مشکلات ، نقص عملکرد یا بیماری مربوط به اندام های تولید مثل زنان ( رحم ، تخمدان ها ، گردن رحم ، لوله های فالوپ و واژن ) استفاده می کند.

پزشک این سونوگرافی را به دلیل مزایای پیشگیرانه بسیار قدرتمند آن ، بعنوان یک غربالگری پیشگیرانه بر یک مبنای سالانه ، به تمام زنان خصوصاً زنان بالای 50 سال که از HRT یا Bio- HRT استفاده می کنند ، توصیه می نماید.

سونوگرافی واژینال در چه موارد کاربرد دارد ؟

وقتی بیشتر افراد عبارت سونوگرافی را می شنوند ، سونوگرافی از ناحیه شکم در ذهن آن ها نقش می بندد ، که در آن پزشکان یک دستگاه به نام مبدل را ، بر روی سطح پوست به منظور به دست آوردن تصاویر داخلی ، حرکت می دهند ؛

اگر چه سونوگرافی ناحیه شکمی می تواند ، اطلاعاتی را درباره اندام های شکمی ارائه دهد ؛ ولی این روند تصاویر دقیق از ناحیه لگنی را ارائه نمی دهد ؛ برخی موقعیت های پزشکی ، مثل اندومتریوزیس ، به تصاویری با کیفیت بالاتر نسبت به آنچه با استفاده از سونوگرافی ناحیه شکمی به دست می آید ، نیاز دارند.

بر خلاف سونوگرافی ناحیه شکمی ، سونوگرافی ترانس واژنی ، یک آزمایش داخلی می باشد ؛ این روند شامل وارد کردن مبدل در واژن به منظور تولید تصاویری با جزئیات باور نکردنی از اندام های ناحیه لگن می باشد ؛ استفاده از سونوگرافی ترانس واژنی ، برای بررسی اندام های داخلی زیر ، الزامی می باشد :

 • واژن
 • گردن رحم
 • رحم
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان
 • مثانه

سونوگرافی های ترانس واژنی برای بررسی موارد زیر نیز مفید می باشند :

 1. کیست ها یا تومورهای تخمدان
 2. فیبروزها
 3. پولیپ ها

پزشکان انجام سونوگرافی ترانس واژنی را به دلایل متعددی توصیه می کنند ؛ برای مثال ، این روند برای افرادی که یکی از علائم یا نشانگان زیر را تجربه می کنند ، الزامی می باشد :

 • درد لگنی
 • خونریزی واژنی بی دلیل
 • ناباروری
 • نتایج غیر نرمال از یک آزمایش لگنی یا ناحیه شکم

همچنین پزشکان ، سونوگرافی ترانس واژنی را برای برخی زنان باردار نیز توصیه می کنند ؛ چون این روند برای موارد زیر مفید می باشد :

 1. کنترل ضربان قلب جنین
 2. تائید تاریخ بارداری
 3. ارزیابی موقعیت جفت
 4. کنترل بارداری اکتوپیک
 5. نظارت بر بارداری هایی با خطر سقط جنین بالاتر

سونوگرافی واژینال

مزایای سونوگرافی واژینال

مزایای سونوگرافی واژن ، تا حد زیادی به استفاده از آن بعنوان یک ابزار پیشگیری برای تشخیص زود هنگام سرطان رحم و تخمدان ، مربوط می شود. برخی مزایای کلی دیگر آن عبارتند از :

 • ارزیابی ضخامت پوشش یا آستر آندومتر ، برای شناسایی هر گونه بافت یا توده رشد کرده مشکوک
 • شناسایی ، ارزیابی و نظارت وجود تومورهای فیبروم
 • مشاهده ناحیه لگن و تشخیص وجود ، هرگونه علائم رشد توده های سرطانی
 • ارزیابی سلامت رحم ، گردن رحم ، آندومتریوم ( آستر رحم ) ، لوله های فالوپ ، تخمدان ها ، مثانه و حفره لگن
 • نظارت بر تصاویر دقیق رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها
 • تعیین ضخامت آستر آندومتر
 • نظارت و ارزیابی سلامت کلی تخمدان ها

چگونه برای سونوگرافی ترانس واژنی آماده شویم ؟

اگر در ناحیه اندام های تولید مثل خود یا در ناحیه شکم احساس درد می کنید ، پزشک سونوگرافی واژنی را به منظور شناسایی علت اصلی مشکل ، تجویز می کند. مقدمات زیادی برای آماده شدن جهت انجام این روند ، مورد نیاز نمی باشد.

رادیولوژیست اطلاعات لازم را قبل از روند ، در اختیار شما قرار می دهد. سونوگرافی ترانس واژنی ، یک روند ساده و بدون درد است که به آمادگی اندکی نیاز دارد.

 • برای انجام این روند لازم نیست مثانه تان پر باشد. در واقع شما باید قبل از روند ، مثانه خود را به طور کامل خالی کنید.
 • پروب اندکی درد آور است ؛ اگر نگران این روند و آنچه در طول آن احساس خواهید کرد ، هستید ؛ برای آشنایی بیشتر با آن ، با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر در طول دوران قاعدگی هستید و از تامپون استفاده کرده اید ، باید قبل از انجام سونوگرافی آن را بردارید.
 • پزشک در صورتی که شما توان تحمل آزمایشات داخلی را نداشته باشید ، این روند را تجویز نمی کند.
 • لازم به ذکر است که شما باید قبل از انجام اسکن ، مصرف داروهایتان را متوقف کنید. امکان انجام این روند در طول هر زمان از دوره قائدگی ، بارداری یا حتی بعد از یائسگی ، امکان پذیر می باشد.

سونوگرافی واژن چگونه عمل می کند ؟

شاید قبلاً در زمان بارداری ، یا برای بررسی التهاب و آسیب ماهیچه و مفصل ، سونوگرافی انجام داده باشید. اگر چنین است ، از قبل با نحوه استفاده از مبدل ( ابزار عصا مانند دستی ) که به آرامی برای اسکن کردن بر روی بدن شما حرکت داده می شود ، آشنایی دارید. سونوگرافی واژن نیز از همین روند مشابه استفاده می کند؛ با این تفاوت که در این روند ، مبدل به آرامی با استفاده از یک پروب کوچک ، در داخل واژن قرار داده می شود.

سونوگرافی واژینال ، برای دامنه وسیعی از غربالگری و اهداف تشخیصی ، مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال اغلب یک سونوگرافی واژنی ، برای آزمایش ناهنجاری در شکم یا لگن ( در صورت تجربه درد لگنی یا خونریزی واژنی مبهم ، در شرایط بارداری اکتوپیک به منظور اطمینان از قرار گرفتن IUD در موقعیت صحیح ) یا بعنوان ابزاری برای کنترل فیبروم رحم ، مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش ابزار پیشگیرانه فوق العاده ای ، برای سرطان رحم و تخمدان محسوب می شود. شناسایی زود هنگام سرطان تخمدان ، بسیار حائز اهمیت است. هر قدر سرطان زودتر تشخیص داده شود ، پیشگیری آن برای بیمار بهتر انجام خواهد شد. هرچند نرخ زنده ماندن سرطان آندومتری نسبتاً بالا می باشد ، ولی وقوع متاستاز ( شیوع سرطان به اندام های دیگر ) یک تهدید واقعی است ، که در آن نرخ زنده ماندن به شدت افت پیدا می کند.

نحوه انجام سونوگرافی واژینال

شما در طول روند دردی احساس نمی کنید؛ چون امواج صوتی باعث بروز هیچگونه دردی نمی شوند. در ادامه نحوه انجام سونوگرافی واژنی توسط رادیولوژیست ، ارائه می شود :

 1. شما باید بر روی میز آزمایش ، در حالی که زانوهایتان در حالت خمیده است ، دراز بکشید.
 2. پزشک به شما یک پروب پوشش داده شده با کاندوم و ژل را می دهد ، و از شما می خواهد تا آن را در واژن خود قرار دهید.
 3. پروب که مبدل نیز نامیده می شود ، امواج صوتی پر فرکانس را به بیرون ارسال می کند ، که این امواج بعد از برخورد به ساختارهای مختلف بدن ، پژواک می یابند. یک کامپیوتر این امواج را دریافت کرده و این بازتابش ها را به تصاویری تبدیل می کند ، که در مانیتور تلوزیون قابل رویت خواهند بود.
 4. پزشک برای عکس گرفتن از دیگر اندام های لگن ، پروب را حرکت می دهد.

در برخی موارد روش متداول سونوگرافی ، تصاویر واضحی را به دست نمی دهد. در این هنگام پزشک از نوع دیگری از سونوگرافی تحت عنوان سونوگرافی تزریق سالین ( SIS) ، استفاده می کند.

انجام سونوگرافی واژنی چقدر طول می کشد ؟

روند سونوگرافی وژینال ، حدوداً 15 دقیقه طول می کشد. گاهی در صورتی که گرفتن تصاویر شفاف دشوار باشد ، آزمایش اندکی بیشتر به طول می انجامد. به همین ترتیب در صورت نیاز به انجام تحقیقات دیگر توسط پزشک ، زمان بیشتری مورد نیاز می باشد.

پس از سونوگرافی واژینال

هر چند این روند بسیار ساده بوده و اصلاً دردناک نمی باشد ، شما باید نکاتی را در خصوص روندهای مورد انتظار بعد از سونوگرافی بیاموزید.

رادیولوژیست دسته عصا مانند سونوگرافی را از واژن خارج کرده ، و ژل استعمال شده قبل از روند را از روی پوست پاک می کند. شما بعد از آزمایش می توانید ادرار کرده و فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

از آنجایی که در این روند به هیچ نحو ، در معرض پرتو قرار گرفتن وجود ندارد و تنها از امواج صوتی بدون درد استفاده می شود ، هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند.

سونوگرافی واژینال

پس از سونوگرافی واژینال ، پزشک تصاویر را جهت یافتن علائم ناهنجاری بررسی می کند. در صورت تشخیص ، یک گزینه درمان توصیه می شود. گاهی در صورت عدم کفایت سونوگرافی برای کسب شواهد کافی برای تشخیص ، پزشک تست های تشخیصی دیگری را توصیه می کند. سونوهیستروگرام ، یک تست رایج برای ارزیابی بیشتر یافته های ناهنجار ، در سونوگرافی واژن می باشد.

پاسخ